Valdībā skatīs EM piedāvājumu būtiski paaugstināt Covid-19 saslimstības rādītāju, no kura Latvijā jāievēro pašizolācija

Ņemot vērā ciešo ekonomisko sadarbību un cilvēku pārvietošanās nozīmīgumu Baltijas valstu ietvaros, Ekonomikas ministrija (EM) šodien valdības sēdē plāno rosināt celt rādītāju, kas nosaka, pārbraucot no kurām valstīm Latvijā ir jāievēro 14 dienu pašizolācija, intervijā Latvijas Televīzijai sacīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Pašlaik pašizolācijā ir jādodas cilvēkiem ,kuri ierodas Latvijā no valstīm, kur kumulatīvā saslimstība ar Covid-19 ir 16 gadījumi un vairāk uz 100 000 iedzīvotāju, bet EM piedāvās šo rādītāju palielināt līdz 25 gadījumiem.

Valdība par izmaiņām Covid-19 ierobežojumos lems otro sēdi pēc kārtas. 4.septembrī valdība nolēma - lai arī Baltijas valstīs paaugstinās saslimstībai ar Covid-19, stājoties spēkā ceļošanas ierobežojumiem, atsevišķiem Latvijas pierobežā dzīvojošajiem netiks piemērota 14 dienu pašizolācijas prasība. Ministri jau tad apņēmās šīs nedēļas laikā risināt ar šiem grozījumiem saistītus specifiskus jautājumus.

EM esot iecerējusi, ka piedāvājums primāri attiektos uz Lietuvu un Igauniju, tomēr, konsultējoties ar Tieslietu ministriju, tika norādīts, ka tas nebūtu juridiski korekti attiecināt izmaiņas tikai uz Baltijas valstīm, tādējādi EM piedāvājums attiektos ne tikai uz Baltijas valstīm, norādīja Vitenbergs.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) uzsvēra, ka "Veselības ministrija, diemžēl, nevarēs vai bez vērtējuma neatbalstīs šo sliekšņa celšanu tik strauji", jo tiekot atklāti no Igaunijas ievesti Covid-19 gadījumi.

Viņa norādīja, ka jau patlaban ir paredzēts elastības mehānisms, proti, ja Covid-19 gadījumu skaits nedēļā nepieaug par vairāk nekā par 10%, pašizolācijas prasību uz Lietuvu un Igauniju varētu vēl neattiecināt. Tomēr saslimstība ar Covid-19 Igaunijā jau ir pārkāpusi šo robežu, bet Lietuva pagaidām vēl iekļaujoties minētajos 10%.

Abi ministri atzina, ka situācija ietekmē tūrisma nozari un pierobežas uzņēmumu darbību. "Bet primārais ir, lai bērni varētu iet uz skolām. [...] Ja vecākiem būs jābūt mājās ar maziem bērniem, tas trieciens būs krietni sāpīgāks nekā tūristu plūsmu ierobežojumi," pret izmaiņām argumentēja ministre.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Ministru kabinets piektdien ārkārtas sēdē izskatīja grozījumus noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", lai lemtu par rīcību situācijā, kad Baltijas valstīs stāstos spēkā ceļošanas ierobežojumi.

Baltijas valstīs paaugstinoties saslimstībai ar Covid-19 un stājoties spēkā ceļošanas ierobežojumiem, atsevišķiem Latvijas pierobežā dzīvojošajiem netiks piemērota 14 dienu pašizolācijas prasība. Tāpat ar noteikumu grozījumiem paredzēts, ka pēc tam, kad Lietuvā un Igaunijā būs būtiski audzis ar Covid-19 saslimušo skaits, tad tām personām, kuras būs ieceļojušas Latvijā no Lietuvas un Igaunijas, būs jāievēro 14 dienu pašizolācija.

Vienlaikus ar noteikumiem arī paredzēts, ka, Igaunijai un Lietuvai nonākot Covid-19 bīstamo valstu sarakstā, no šīm valstīm ieceļojušajiem, uzturoties sabiedriskās vietās Latvijā, obligāti būs jālieto mutes un deguna aizsegi.

Tāpat, ņemot vērā ciešo integrāciju starp Latvijas-Lietuvas un Latvijas-Igaunijas robežu tuvumā dzīvojošajiem un lai pārlieku neierobežotu to personu tiesības, kuras ikdienā šķērso Lietuvas un Igaunijas sauszemes robežu, lai strādātu vai mācītos otrā valstī, valdība lēma atbrīvot atsevišķu kategoriju personas no 14 dienu pašizolācijas prasības. Šādu lūgumu Latvijai ir izteikusi arī Lietuva un Igaunija.

No noteikumu grozījumiem izriet, ka ceļošanas ierobežojumi un pašizolācijas prasības netiks attiecinātas uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem un pastāvīgi dzīvojošām personām, kuras Latvijas valsts robežu šķērso saistībā ar darba pienākumu veikšanu, izglītības apguvi, radinieku aprūpes nodrošināšanu, bēru organizēšanu (tai skaitā, dalībai bērēs).

Noteikumu grozījumi arī paredz to, ka pašizolācijas noteikumi neattiecas uz personām, kuras Latvijas teritoriju šķērso tranzītā, kas nozīmē Latvijas teritorijas šķērsošanu 12 stundu laikā bez nakšņošanas Latvijas teritorijā.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē