Valdība vienojas par pakāpenisku ierobežojumu atcelšanu vakcinētām personām 15

Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) priekšlikumu pakāpeniski atcelt ierobežojumus vakcinētām personām, vienlaikus ministri vēl diskutēs par konkrētiem pasākumiem, kurus varētu attiecināt uz vakcinētām personām.
VM rosināja nodrošināt "drošu, godīgu un kontrolētu ierobežojumu atcelšanu" vakcinētām personām vairākos soļos.

Pirmais solis paredz ieviest vakcinētajiem tādus pašus izņēmumus kā personām, kas pārslimojušas Covid-19. Otrajā solī paredzēts ieviest individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanas atvieglojumus slēgtos un kontrolētos kolektīvos.

Trešais solis paredz ieviest atvieglojumus individuālu pakalpojumu sniegšanai. Savukārt ceturtais solis paredz ieviest plašākus atvieglojumus pulcēšanās ierobežošanai, pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai.

No VM provizoriskā plāna izriet, ka jau šonedēļ varētu ieviest izņēmumus pašizolācijas ievērošanai vakcinētām personām, iebraucot no valstīm ar augstu Covid-19 izplatību.

Nākamnedēļ varētu ieviest izņēmumus sejas masku lietošanai darba vietās, kur vienā telpā atrodas ne vairāk kā 20 cilvēki, kas visi ir vakcinēti.

No 1.jūnija varētu ieviest izņēmumus individuālo pakalpojumu sniegšanai, ja pakalpojuma sniedzējs ir vakcinēts.

Savukārt no jūnija vidus varētu paredzēt izņēmumus pulcēšanās ierobežojumiem, pakalpojumu saņemšanai un pasākumu apmeklēšanai.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) atbalstīja VM priekšlikumu par atvieglojumu ieviešanu vakcinētām personām, vienlaikus viņš mudināja izvērtēt iespējas atvieglot tādus pakalpojumus, kas varētu mudināt vakcinēties tos, kuri patlaban šaubās. Linkaits aicināja izvērtēt iespēju Latvijā ieviest ko līdzīgu Lietuvā ieviestajai tā dēvētajai "iespēju pasei".

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) atzina, ka satiksmes ministra priekšlikums ir apspriežams. Tāpat Pavļuts aicināja pārējos ministrus līdz piektdienai iesniegt savus priekšlikumus atvieglojumu ieviešanai, par kuriem plašākas diskusijas gaidāmas maija beigās.

Noklausījies VM ziņojumu, finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) pauda pārliecību, ka plānotie atvieglojumi paredz priekšrocības nevakcinētām personām, nevis vakcinētām. Reira ieskatā, VM nepiedāvā nevienu vakcināciju veicinošu pasākumu, turklāt vakcinētajiem nav īsti skaidrs, kādi atvieglojumi uz viņiem attieksies.

Pavļuts pauda bažas, ka finanšu ministrs nav dzirdējis VM sniegto informāciju, jo tajā tika sniegtas atbildes uz Reira jautājumiem. Veselības ministrs uzsvēra, ka VM priekšlikums paredz drošu pasākumu pakāpenisku ieviešanu, nevis visu vērt vaļā uzreiz.

Savukārt Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) vēlējās zināt, vai starp atvieglojumiem vakcinētajiem varētu paredzēt arī iespēju ciemoties, piemēram, divu mājsaimniecību ietvaros. Šādu priekšlikumu premjers pauda, ņemot vērā, ka starp plānotajiem atvieglojumiem iecerēts atļaut darba vietās uzturēties vakcinētiem darbiniekiem, tāpēc būtu apsverama iespēja ļaut mājsaimniecībām ciemoties.

Pavļuts skaidroja, ka darba kolektīvi darbojas organizētā vidē, kurā ir iekšējās kontroles sistēmas, atbildīgās personas par epidemioloģisko prasību ievērošanu, turpretī ģimenē šāds kontroles mehānisms nav ieviešams, tāpēc ciemošanās būtu atļaujama vēlāk, kad augtu vakcinēto personu skaits.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

krists

Jo tas skar pārējās sabiedrības veselību,nevis tikai tavu

pirms mēneša, 2021.05.14 13:49

Vakcīna

krists,
interesanti, kādā veidā vesels cilvēks var apdraudēt sabiedrības veselību? :) Pie tam vakcinētie tāpat var saslimt... ek...

pirms mēneša, 2021.05.14 15:05

SM

Nu elementāri apdraud - ja iziet ielās 100 nevakcinētie, tad 5 pēc statistikas saslims un 1 no tiem ar komplikācijām uz slimnīcu. Noslogojot slimnīcu arī veselība tiek apdraudēta, jo mazāk palīdz citiem. Vakcinētajiem slimnīca pēc statistikas nesanāk 1 no 100 un tāpēc viņi nerada problēmas. Tāpēc arī jāšķiro un būtu labi, ja covid ārstniecība nevakcinētajiem ar laiku būtu maksas pakalpojums stacionārā. Nu arī apdrošinātāji gan jau šķiros. Viss ir loģiski.

pirms mēneša, 2021.05.14 22:30

SM

Ja kas ir darba devēji kas jau tagad skatās kuri darbinieki vakcinējušies un kuri nav. Viņiem arī nav vajadzīgs papildus risks no darbnespējām utt.

pirms mēneša, 2021.05.14 22:50

Vakcīna

Interesants "dialogs": krists = SM. :) Apšaubāma statistika... bet vakcinētie arī var saslimt! Vai tad ir 100%-īga garantija, ka tie neslimos? Tā kā ar loģiku šādai "statistikai" nav nekāda sakara. Darba devējs - lai skatās, bet likumiska pamatojuma nav šķirot darbiniekus, piespiest vakcinēties vai atlaist no darba! Lai jau atlaiž labākos darbiniekus, kas nevēlas vakcinēties (vakcinēšanās taču pie mums brīvprātīga) un atrod vietā vērtīgu kadrus. UN! Personas datiem attiecībā uz veselību (veselības datiem) ir īpaši sensitīvs raksturs, un tie ir sevišķi jāaizsargā, lai nepārkāptu personas tiesības uz privāto dzīvi!

pirms mēneša, 2021.05.15 07:23

SM

Vakcinētie var saslimt, taču komplikāciju varbūtība ir ļoti maza. Vakcīnu efektivitāte ir ap 90%. Dati ir pietiekoši labi jau redzami, jo pasaulē ir milzīgs izslimojušo skaits un ļoti liels arī vakcinēto skaits. Domāt, ka tagad visi tie dati pēkšņi ņems un izmainīsies? Protams tā nenotiks, viņi vienkārši kļūst ar katru dienu precīzāki un principā nevakcinētajam cilvēkam pateiks precīzu varbūtības % ar kādu viņam rēķināties (komplikācijām). Darba devējiem ir arī likumīgas tiesības šajā gadījumā šķirot, jo pēc likuma iestājoties darbā ir jābūt arī ārsta izziņai un darba devējiem ir tiesības un pienākumi veikt medicinīnisko pārbaudi veikt (darba likumdošana) - tā ka čalīt viss ir pilnīgi pareizi.

pirms mēneša, 2021.05.15 10:07

SM

Vēl viens aspekts, kurš strādā jau visu laiku. Ir noteiktu slimību grupa, kura ir skaitās ar paaugstinātu risku. Piemēram dzemdību namā lai būtu kopā ar savu bērnu ir jānes rentgens un kaut kādas vēl tur bija izziņas. Aviopārvadājumos arī jau šis process ir ieviests un viņu ieviesīs visās lielajās sfērās - apkalpošana. Principā varbūt var izlīdzēties arī ar testu, kurš nav vecāks par xx dienām, bet nu cik bieži tos testus taisīt? Tā vienkārši jau ir realitāte.

pirms mēneša, 2021.05.15 10:23

Vakcīna

Nekur nav teikts, ka visi nevakcinētie saslims! Par komplikācijām šeit nav "stāsts"! Un kā BRĪVPRĀTĪGĀ vakcinācija var būt kāds arguments par darbinieka pieņemšanu/atbrīvošanu? Nosauc likuma pantu - gribu zināt. Tas viennozīmīgi ir cilvēktiesību pārkāpums, lai vai kā. Es nešķiroju cilvēkus vakcinētajos un nevakcinētajos, kāpēc gan tas būtu jādara?! Bet lieciet tādus kā es mierā un respektējiet mūsu izvēli, ja reiz esam nolēmuši nevakcinēties! Statistikai par COVID neticu un viss cirks reizēm uzjautrina, bet visumā ļoti-ļoti skumji...

pirms mēneša, 2021.05.15 10:25

Uve

Vakcīna -> tieši par komplikācijām šeit IR stāsts. Vakcīna jau neaizsargā pret saslimšanu, bet krietni palielina iespēju izslimot bez simptomiem vai ar vājiem un samazināt nākotnes komplikāciju iespējamību.
Kas loģiski samazina slogu uz veselības sistēmu, slimnīcām utt. Par ekonomiskajiem ieguvumiem vispār nerunājot..
Jā, saslimt un pārnest var, bet, ja visi būs vakcinējušies un būs panākta pūļa imunitāte, tad tas vairs nebūs svarīgi, jo to smagi slimo nebūs ne tuvu tik daudz.

pirms mēneša, 2021.05.17 08:51

Vakcīna

"Mierīgāka dzīve" vakcinētajiem? OK! Lai jau tā ir, bet vēlreiz - nešķirojiet cilvēkus pēc šī jocīga principa! Ja es arī šķiroju, tad pēc principa Cilvēks un Necilvēks - viss ir pavisam vienkārši...

pirms mēneša, 2021.05.15 10:29

SM

Likuma pants apmēram ir šāds - darba videi ir jābūt drošai un tā nedrīkst veicināt epidemiloģisku situāciju. Ja uzņēmums strādā piemēram apkalpošanā, tad darbinieks kovidņiks ar simptomiem var aplipināt klientus un citus darbiniekus. Tātad ir divi varianti - vai nu katru dienu tests vai pase. Pilnīgi nekādu cilvēktiesību pārkāpumu. Pārkāpums būtu situāciju ignorēt un iespējams pret tādu darba devēju varētu izvērst sankcijas, ja tas ir izraisījis sekas.
Covid statistikas apšaubīšanas laiks ir pagājis - pāri par miljardu vakcinētie un kaut kāds ļoti milzīgs skaitlis ir arī par izslimojušajiem. Tās ir ļoti lielas izlases grupas, lai iegūtu ļoti ticamus datus. Protams ir individuāli cirvji, kuri uzskata, ka visur tā statistika ir meli, bet tas ir tādā virtuves līmenī - atbildīgās iestādes un likumdevēji vadās nevis pēc ticības, bet tā kas notiek.

pirms mēneša, 2021.05.15 10:40

Vakcīna

Resp., SM skatījumā nevakcinētais darbinieks ir "darbinieks kovidņiks"... murgs... Paziņu vidū ir, kas izslimojuši, visi izveseļojušies. Ak jā, oficiāli paziņu lokā šo 14 mēnešu laikā no COVID oficiāli miris 1... un kā lai tic statistikai, zinot, ka šim cilvēciņam bija vēzis pēdējā stadijā... resp., manā statistikā 100%-īgi meli.
Paliekam katrs pie sava, man nav NEVIENA argumenta pašlaik vakcinēties un lieciet mierā tādus kā es. Laiks rādīs, kā beigsies šis eksperiments.

pirms mēneša, 2021.05.15 10:55

SM

Vakcinētie vīrusu izplata daudz sliktāk, jo pirmkārt daudzi apiet vīrusu dēļ vakcīnas principā un otrkārt tie kuri neapiet slimošana visticamāk notiks bez klepus utt. lietām kuras stimulē izplatību. Šeit gan tev ir taisnība attiecībā par precīzu statistiku, jo tieši šis aspekts ir samērā maz pētīts, lai pateiktu, ka vakcinēšanās nodrošina kaut kādu konkrētu skaitli, efektivitāti. Šobrīd ir zināms, ka ir mazāk - vai tie ir 50% vai 80% tur trūkst dati. Iespējams nākotnē būs vakcīnas, kuras arī uzrādīs augstus rezultātus tieši arī pārneses samazināšanā un ja tā, tad varētu cerēt, ka vīruss mūs pametīs. Šobrīd vēl nav nekādu cerību, ka viņš pazudīs - jo viņš cirkulē un nav efektīva veida kā to apturēt.
Varbūt tik tiešām tava individuālā pieredzi ir tieši tāda kā to saki, tomēr tev ir vēl 2 iespējas - viena ir tomēr padomāt ar galvu un saprast ka ir lielie dati un tos apkopo atbildīgi, nevis kaut kādi mikimauši vai cip aģenti un otrs - tev ir draugi un paziņas un arī viņiem ir kaut kāda konkrēta pieredze. Tāpat arī ir jāatmet baumas - ir cilvēki kuri mīl šokējošus jaunumus stāstīt un pārstāstīt, lai gan tas vispār nav noticis - nomira pēc vakcīnas piemēram.

pirms mēneša, 2021.05.15 11:12

vot

pisu tevi, tavu statistiku,un vissus melus

pirms mēneša, 2021.05.15 20:24

Latvijā un pasaulē