Vents Armands Krauklis: Pašvaldībām būtu jāļauj par maksu uzņemt pasažierus skolēnu autobusos

Valstij būtu jāļauj pašvaldībām par maksu uzņemt pasažierus skolēnu autobusos, komentējot Satiksmes ministrija (SM) ierosinājumu ieviest iespēju pašvaldībām iesaistīties reģionālo sabiedriskā transporta pārvadājumu līdzfinansēšanā, aģentūrai LETA pauda Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Novada vadītājs skaidroja, ka jau pašlaik pašvaldības iegulda lielus līdzekļus, lai nodrošinātu skolēnu pārvadāšanu.

"Mums nav atļauts uzņemt skolēnu autobusos citus pasažierus, bet realitāte ir cita. Ja tantiņa stāv ceļa malā un "balso", šoferis ir cilvēcīgs un paņem, aizved viņu līdz Valkai. Jā, formāli tas ir pārkāpums, bet mēs "pieveram uz to acis". Autobusu reisi daļēji ir tukši tieši tāpēc, ka autobuss brauc vienu reizi pēcpusdienā, laikā, kad cilvēkam vairs nav ko darīt pilsētā," uzskata Krauklis.

Pēc viņa domām, risinājums būtu ļaut pašvaldībām par maksu skolēnu autobusos uzņemt arī citus pasažierus, jo skolēnu pārvadājumi pašvaldībai jānodrošina jebkurā gadījumā. Taču pret šo ieceri jau agrāk iebildusi gan Valsts kontrole, gan pārvadātāji, norādot uz konkurences kropļošanu. Savukārt SM iniciatīvai līdzfinansēt jaunus reisus pašvaldībām nav līdzekļu, pauda Krauklis.

Tāpat, lai taupītu līdzekļus, pēc novada vadītāja domām, varētu centralizēt iepirkumus. "Ja pašvaldībām gadā nepieciešami 50 autobusi, jārīko viens iepirkums, un tad arī cena tad būs pavisam cita," uzskata Krauklis.

Nesen Sabiedriskā transporta padome nav atbalstījusi Valkas novada domes ierosinājumu atklāt jaunu maršrutu Valka-Kalnaine-Gaujiena, un pašvaldība gatavojas vērsties ar jaunu lūgumu, šajā maršrutā aicinot ieviest vismaz transportu pēc pieprasījuma. Situāciju, kad no Zvārtavas uz Valku var tikt tikai divas reizes nedēļā, turklāt iedzīvotājiem neērtā laikā, Krauklis sauc par nonsensu.

Tāpat pašvaldība vēlas, lai tiktu nodrošināts jauns tiešais maršruts no Valkas uz Alūksni.

Jau vēstīts, ka SM sagatavotais likumprojekts paredz noteikt valsts garantēto pakalpojumu apmēru dotējamo maršrutu segmentā, komerciālo jeb valsts nedotēto maršrutu veidošanas iespējas, pasūtītāja tiesības ieviest bezmaksas sabiedriskā transporta pakalpojumus reģionālās nozīmes maršrutos un iespēju pašvaldībām iesaistīties sabiedriskā transporta pakalpojumu līdzfinansēšanā.


Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē