VID publiskos darba devējus, kuri darbiniekiem maksā minimālo algu vai mazāk 6

Sākot no šodienas Valsts ieņēmumu dienests (VID) reizi mēnesī publiskos informāciju par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā vai mazāks, aģentūru LETA informēja VID.

Lai veicinātu komercdarbības vides drošību, godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, šodien spēkā stājas grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", kas paredz nodrošināt publiski pieejamu informāciju par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā vai mazāks.

Saskaņā ar "SSE Riga" Ilgtspējīga biznesa centra pētījumu "Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs 2009.-2016." otru lielāko ēnu ekonomikas īpatsvara daļu Latvijā 2016.gadā joprojām veido "aplokšņu algas" (40,2%), tas ir, algas daļa, kuru uzņēmēji reāli maksā, bet slēpj no valsts.

VID norādīja, ka no minētā pētījuma izriet, ka mazāki un jaunāki uzņēmumi proporcionāli vairāk iesaistās ēnu uzņēmējdarbībā nekā lielāki un vecāki uzņēmumi, kas atbilst dzīves liecībai par to, ka uzņēmumi izmanto izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, lai sasniegtu zināmu konkurētspējas slieksni, un ka šī sliekšņa sasniegšana ir būtiska, lai konkurētu attīstītā tirgū.

"Visbeidzot izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un apzinātas rādījumu neuzrādīšanas izplatība Baltijas valstīs ir saistīta ar pieņēmumu par iespēju tikt pieķertam un par sagaidāmo sodu pieķeršanas gadījumā. Tie uzņēmumi, kuru pieņēmums par iespēju tikt pieķertam ir augstāks, sliecas mazāk iesaistīties ēnu uzņēmējdarbībā," skaidroja VID.

Ņemot vērā to, ka saskaņā ar Darba likumu minimālā darba alga nedrīkst būt mazāka par valsts noteikto minimumu, darba devēji nereti kā darbinieka oficiālo algu uzrāda valstī noteikto minimālo darba algas apmēru, bet faktiski darbiniekam papildus tiek maksātā atlīdzība, kas netiek oficiāli uzrādīta, proti, "aplokšņu alga".

Vienlaikus VID norādīja, ka informācijas pieejamība par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmērā vai mazāks, veicinās darba ņēmēju tiesību aizsardzību, dodot tiem iespēju pirms pieteikšanās konkrētajā darbā izvērtēt darba samaksas atšķirības līdzīgos uzņēmumos, tādējādi izvērtējot visus iespējamos riskus, kas saistīti ar iespējamo darba attiecību nodibināšanu.

Publiski pieejamo informāciju VID aktualizēs katru mēnesī līdz 25.datumam.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Atbilde

One4event.lv

Puse bauskas tur stradajusi....minimalku maksa un visss!

pirms 3 gadiem, 2018.02.26 10:13

Kas uz vietējo vārda atrodams

Bauskas rajona Codes pagasta zemnieku saimniecība "MAZCĪRUĻI",
Bauskas rajona Codes pagasta zemnieku saimniecība "Pūcītes",Bauskas rajona Forstes daudznozaru individuālais uzņēmums "ELEANA",Bauskas rajona Iecavas pagasta zemnieku saimniecība "JAUNLIEPAS",Bauskas rajona Rundāles pagasta zemnieku saimniecība "ELFIJAS",Bauskas rajona Vecsaules pagasta zemnieku saimniecība "JAUNSĒTAS",Dzīvokļu īpašnieku biedrība "A 41 IECAVA",
Iecavas pagasta zemnieku saimniecība "KALNA JURĢĒNI" utt

pirms 3 gadiem, 2018.02.26 11:51

oho

bet kur Codes pag. ARBORA? Tur pat zem minimālās

pirms 3 gadiem, 2018.02.26 12:00

Amnesty Internacional

Kapēc VID ne ko nemin par vergiem uzņēmumos un lauku simniecībās ? Kuri strādā par vēdera tiesu.

pirms 3 gadiem, 2018.02.26 12:39

Diez,

ko es uzrakstīju nepareizi, ka a t k a l mans komentārs izdzēsts? Teksts bija tāds, ka ''cīnās'' ar sekām, nevis ar cēloņiem...aplamo nodokļu politiku.

pirms 3 gadiem, 2018.02.26 15:49

Latvijā un pasaulē