VID vasarā pastiprināti uzraudzīs tirgus 23

Valsts ieņēmumu dienests (VID) arī šogad pievērsīs pastiprinātu uzmanību situācijai Latvijas tirgos un nakts tirdzniecības vietās. Mūspusē pārbaudes vēl nav sākušās, taču noteikti tādas būs, portālam apstiprināja VID sabiedrisko attiecību daļā.

VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste Evita Teice-Mamaja atklāja, ka vasaras periodā Latvijas tirgos gan ārvalstu tirgotāji cenšas realizēt ievērojamu daudzumu augļu un dārzeņu, gan arī Latvijas tirgotāji tirgo no kaimiņvalstīm ievestu preci, taču maldīgi uzdod to par pašu izaudzētu. Tas rada nevienlīdzīgu konkurenci pašmāju zemniekiem un lauksaimniecības produkcijas tirgotājiem, kuri realizē pašu izaudzēto lauksaimniecības produkciju, kā arī norāda uz to, ka ievesto dārzeņu un augļu tirgotāji veic nereģistrētu saimniecisko darbību, neuzrāda ieņēmumus un nemaksā nodokļus.

VID atgādina, ka tās fiziskās personas, kuras tirgo pašaudzētu produkciju, t.i., piemājas saimniecībā audzētus dārzeņus, augļus un ogas, un kuru ienākumi no to pārdošanas nepārsniedz 3000 eiro gadā, var nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji un tām nav jāizmanto kases aparāts. Saimniecisko darbību var nereģistrēt un kases aparāts nav jāizmanto arī tām fiziskajām personām, kuras gūst ienākumus no savvaļas velšu vākšanas (sēņošana, ogošana, savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšana, no 2015.gada 3.jūnija – arī parka vīngliemežu ieguve), ja tie nepārsniedz 3000 eiro gadā. Tomēr šīm personām ir jāspēj pēc pircēja pieprasījuma izsniegt stingrās uzskaites kvīti, kā arī jāveic uzskaite par gūtajiem ienākumiem. Tas nepieciešams, jo gadījumā, kad kopējie ienākumi no minētajām darbībām pārsniedz iepriekš minēto summu, personai piecu darba dienu laikā jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējai un turpmāk jāiesniedz Gada ienākumu deklarācija.

Savukārt, tirgū vai nakts tirdzniecības vietās pārdodot iepirktas lauksaimniecības preces, ir obligāti jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam un jāizmanto elektroniskais kases aparāts. Kases aparāts ir jāizmanto arī gadījumā, ja paša audzētu vai ražotu preču tirgotājs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs.


Citu valstu tirgotājiem, uzsākot pārdot Latvijas tirgos vai nakts tirdzniecības vietās ievestu lauksaimniecības produkciju, ir jāreģistrējas VID kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājam. Jāreģistrējas ir neatkarīgi no tā, vai lauksaimnieciskās produkcijas tirgotājs savā mītnes valstī ir vai nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, kā arī neatkarīgi no pārdodamās produkcijas apjoma vai vērtības. Ja citas valsts persona ir VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) lietotājs, persona var reģistrēties pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā elektroniski no savas mītnes valsts. Pretējā gadījumā šai personai ir jāierodas kādā no VID Klientu apkalpošanas centriem, kur jāaizpilda iesniegums par reģistrēšanos VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā vai arī jānosūta iesniegums ar drošu elektronisko parakstu uz e-pasta adresi vid@vid.gov.lv. VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā var reģistrēties arī uz noteiktu laika periodu (vienu dienu, vienu nedēļas nogali, vienu nedēļu, diviem mēnešiem u.tml.).

Pārbaužu laikā Latvijas tirgos VID inspektori pārbaudīs, vai tiek izsniegts elektroniskā kases aparāta čeks, vai tirdzniecības vietā atrodas preču izcelsmes dokumenti un dokumentu reģistrs gadījumos, ja tiek tirgota iepirkta lauksaimniecības produkcija. Minētie nosacījumi attiecas arī uz gadījumiem, ja tirgotājs tirgo paša iegūtu vai ražotu produkciju un ir reģistrēts VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā.

Tāpat VID inspektori pārbaudīs, vai tirgotājs pēc pieprasījuma var izsniegt stingrās uzskaites kvītis, ja tiek tirgota paša iegūta vai ražota produkcija un tirgotājs nav reģistrēts VID pievienotās vērtības nodokļu maksātāju reģistrā.

Lai pārliecinātos, ka tirgotājs patiešām pārdod pašaudzētu produkciju, tas ir, Latvijā audzētus dārzeņus, augļus un ogas, VID nepieciešamības gadījumā apsekos pārdevēju lauksaimniecības produkcijas audzēšanas vietas, pārliecināsies par zemes platības izmantošanu attiecīgās produkcijas audzēšanai, par pārdevēju piedāvātā sortimenta audzēšanu, kā arī pārbaudīs, vai ar to rīcībā esošajiem darba spēka resursiem iespējams nodrošināt realizējamās produkcijas daudzumu.

Pārbaužu laikā īpaša uzmanība tiks arī pievērsta lauksaimniecības produkcijas tirgotājiem no citām valstīm. Šajos gadījumos iespēju robežās tiks identificētas citu valstu personas un fiksēti citu valstu transportlīdzekļu reģistrācijas numuri, no kuriem tiek veikta tirdzniecība, pārbaudīti preču izcelsmes dokumenti, bet iegūtā informācija nosūtīta izvērtēšanai attiecīgās valsts nodokļu administrācijai.

VID aicina arī iedzīvotājus ziņot par iespējamiem tirdzniecības pārkāpumiem Latvijas tirgos un nakts tirdzniecības vietās, zvanot uz VID anonīmo diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070 vai rakstot uz e-pasta adresi «parkapumi@vid.gov.lv».Pievieno komentāru

Komentāri 23

XXX

Būtu labāk pida-rasus uzraudzījuši lai praidus mazāk rīko!

pirms 6 gadiem, 2015.06.16 15:07

xcx

uzraudzīs tā ka beigās pašiem algām nepietiks ,mēslu kantoris

pirms 6 gadiem, 2015.06.16 15:46

nju ja

Kaut kā taču naudiņa jāpelna, la jauno ēku un dīdieņus uzturētu

pirms 6 gadiem, 2015.06.16 16:01

...

17. gadus Lielzeltini maksaja algas aploksne, visi zinaja un nekadus merus nepienema. Tagad tvarstis tantes ar ogam un senem. Lai cilveki tirgo, ko viniem darit? Iet laupit uz lielcela? To jau pieprot VID.

pirms 6 gadiem, 2015.06.16 16:29

...

Mūsu novadā netikai Lielzeltiņi maksāja algu aplosnēs ,bet tāda labi pazīstama edināšanas firma kā Strīķeri nemaksāja ne nodokļus ne soc .nodokļus un ne VID ,ne coc.dienests nemanija kā z/s apkrapj savus darbiniekus un plus algas bija aploksnēs kamēr pasludināja bankrotu.Tagad jau arī nekas nav mainījies.

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 18:00

ui

Apsistais klaunu kantoris cik par vid ēku rigā maksā katru mēnesi????????????Gan bei lieta noklusa??? Klauni !

pirms 6 gadiem, 2015.06.16 22:16

Skaidrīte

Tirgū ir vieni šmaukļi vajag patresīt

pirms 6 gadiem, 2015.06.16 23:11

.........

Protams visi zināja un zin Lielzeltiņi, Tipo Print, ..... un kā ir ar lauksaimniekiem, daudz nodokļus samaksā, kādiem džipiem braukā, uznāk salna, jau sējumi nosaluši, un tik raud, būtu kaunējušies,...... tagad tantiņas ķers, ķeriet tur kur ir....

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 08:19

hops!

un pareizi darīs. Nodokļus visiem jāmaksā. Tie kas pastāvīgu tur tirgojas ( arī pārpircēji) bagātāki par lielo uzņēmumu īpašniekiem , bet tēlo jērus. Skaidrā nauda plūst , kā upē ūdens.

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 12:42

tādēļ

Lai pārbauda papīrus tiem, kas 365 dienas gadā tirgo ļoti plašu sortimentu . Nu nevar 365 dienas būt tirgū un vēl ražot plaša sortimenta produkciju.

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 16:40

tirgotaja

Bauzes tirgus iists pritons , galdi veci ,nekrasoti ,jumti lietus laikaa tek .. iebraukt ar mashinu gruuti ,, un veel tie Lietuvieshi 25 grados mierigi visus gadus tirgo galu ,it kaa no saldetavas , pajautajiet papiirus uz to sieru ,ko vina pati majaas taisa brrrr kada tur infekcija ,brrr un manas somas , ka netiriiba un haoos .valda tirguu .pie pukeem arii driiz garaam paiet nevarees ,, Riga ,viss sakartots un tiirs , lai aizbrauc taas daamas iipasnieces un apskataas ..

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 13:57

secinājums

1) Nu nav visu gadu Bauskā 25 grādi. Un gaļa, ko tirgo lietuvieši, nav svaigā gaļa, bet gan žāvēta.
2)Un kas ar tavām somām, ja tajās netīŗība un haoss- izmazgā tās, sakārto.
3) tu jau pats, tirgotājs, to haosu un netīrību radi.
4) tu taču pats vari izvēlēties, kur tirgot, gribi -Bauskā, gribi-Rīgā.Pats sev kungs un kalps.

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 16:35

vietējā

Bardaks jau tur ir, tirgotāji pelna labi, ko tur VID baudīt, paši darbinieki iepērkas, visu redz, vēl papildus grāmatvedību kārto , laba aizmugure, nav ne redzēts ne arī dzirdēts, kā darbotos kases aparāti, bet pensijas grib, un valsti lamā.

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 16:30

cvc

par pensijām labāk paklusē varēji . tēvs visu mūžu strādāja ,kā vergs un visu godīgi maksāja tagad grašus atmet,kā lai nelamā valsti ja viņa tevi jāj kā mazu ezi ? Ir jālamā un jājāj pretī .

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 16:35

Atbilde

CVC, vari jāt ko gribi , bet kad pienāks vecums - neprasi no valsts un dzīvo klusītiņam no ietaupījumiem.
Ja darbotos tāda likumsakarība, es neko neteiktu, bet realitāte tāda, ka tie, kas nodokļus nemaksā vēlāk visskaļāk gaudo , ka viņiem pienākas.
Tāpēc nedrīkst būt vienaldzīgiem , es piemēram pats maksāju un ļoti atbalstu, ka ņem aiz astes tos, kuri nav godprātīgi ( ne jau pret valsti, bet pret mums, kas nodokļus nomaksā)

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 16:49

LLL

Pareizi teikts. Viņus cauru gadu jāuzrauga, nevis tikai vasaru. Tur nav vietas parastam cilvēkam, jo uzpircēji visu gadu šefo.

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 16:54

Artis

Vidos strādā tikai nogribējušās vecenes ar mazvērtības kompleksiem!It sevišķi Bauskas Vidos! Mēslu mušas!

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 19:17

ANTA

Skaudigi cilveki skaitiet ministru algas ko esiet ievelejusi a ne to cilveku kuri megina izdzivot a ne skraida pa arzemem

pirms 6 gadiem, 2015.06.17 21:36

Antai

Ministrus neievēl, tas tā-zināšanai.

pirms 6 gadiem, 2015.06.18 06:58

Skumjaa

Vai nu Tu esi pumpains tīnis, vai arī Tev ar galvu viss nav kārtībā.

pirms 6 gadiem, 2015.06.18 17:54

liels secinājums

palasot komentārus liekas ka komentētāji izlasa virsrakstu un uzreiz piekomentē savas saprašanas līmenī, rakstu nelasot, izlasiet aunu bars, ka VID cenšas tās pašas tantiņas, lauksaimniekus un mazos ražotājus pasargāt no negodīgas konkurences, bet jums ar saprašanu ļoti bēdīgi

pirms 5 gadiem, 2015.06.22 09:35

Juris

Protams, redzot Bauzes tirgū tās (it kā) Bauskas zemenes, gribētos, lai šo lietu sakārto. Skumji, kad redzu Bauskas zemenes iegādājamies Rīgas nakts tirgū (turp vedu savu preci tirgot). Uzmanieties ļautiņi.

pirms 5 gadiem, 2015.06.25 09:01

Latvijā un pasaulē