Ziemāju ražas reģionos prognozē atšķirīgas; kopumā gaidāms labs iekūlums

Vidzemē un Latgalē ziemāju ražas šogad gaidāmas viduvējas, savukārt Kurzemē un Zemgalē tās varētu saglabāties pagājušā gada rekordlielajā līmenī, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pirmās ražas prognozes.

LLKC konstatē, ka ziemāju platības šogad varētu būt par aptuveni 10% vairāk nekā 2014. – 2015. gada sezonā – ziemāju graudaugi sēti ap 350 000 hektāru, bet ziemas rapsis 89 000 hektāru platībā.

«Iespējams, ka nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ ziemāju platības atsevišķos reģionos ir samazinājušās. Samazinājuma apjoms būs skaidrs pēc tam, kad LAD apkopos visu platībmaksājumu pieteikumu rezultātus,» norāda LLKC Augkopības nodaļas vadītājs agronoms Oskars Balodis.

Aizvadītajā rudenī par 35% vairāk nekā 2014. gadā iesēts ziemas rapsis. Tā kā Vidzemē un Latgalē sējumi spēcīgi cieta šīs ziemas kailsalā, pagaidām esot grūti aplēst, cik lielas platības minētajos reģionos nācies pārsēt.

«Pateicoties labvēlīgajai ziemai un pietiekami mitrajam pavasarim, laukus ar lielu ražas potenciālu novērojām Kurzemē un Zemgalē – tur ziemas rapsi vidēji varētu nokult ap 3,5 tonnām no hektāra. Ziemas kviešus – vidēji vairāk nekā četras tonnas, bet diez vai izdosies sasniegt pērno līmeni, kad valstī vidēji no hektāra novāca 5,5 tonnas ziemas kviešu,» sacīja Balodis.

«Savukārt Vidzemē vairāki ziemas rapša lauki pārsēti vai izretojušies, arī ziemas kvieši dažviet ievērojami cietuši. Ražas līmenis Vidzemē un Latgalē būs viduvējs – ziemas kvieši vidēji zem četrām tonnām, ziemas rapsis – tikai ap divām tonnām, rudzi – vidēji 4,2 tonnām no hektāra,» sacīja agronoms.

LLKC eksperti ziemājus vēlreiz vērtēs jūlijā, kad lauki būs savārpojuši un ražas prognozi varēs veikt ar daudz lielāku precizitāti.

Kā jau ziņots, Latvijā pagājušajā gadā graudu kopraža sasniegusi visu laiku rekordu – trīs miljonus tonnu, kas ir par 794 300 tonnu jeb 35,7% vairāk nekā 2014. gadā. Kāpumu ietekmēja ne tikai ar graudaugiem apsēto platību pieaugums par 17 200 hektāru, bet arī ievērojams vidējās ražības no viena sējumu hektāra kāpums. Tikmēr graudu vidējā iepirkuma cena turpināja pazemināties un bija 148,06 eiro par tonnu, kas ir zemākā cena pēdējo gadu laikā.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē