26% Latvijas iedzīvotāju neuzticas pensiju sistēmai 2

Latvijas iedzīvotāju neuzticas pensiju sistēmai, liecina "SEB bankas" un TNS veiktā pētījuma dati. Savukārt Lietuvā un Igaunijā pensiju sistēmai neuzticas 15% aptaujāto iedzīvotāju.Finanšu krīze ir viens no faktoriem, ar ko saistīta neuzticība pensiju sistēmai, uzskata Labklājības ministres padomniece nozares politikas jautājumos Maija Poršņova. Vairāk nekā 50% pētījuma laikā izvaicāto atzinuši, ka nav pietiekami informēti par pensiju jautājumiem un risinājumiem, tikai 17% nodarbināto iedzīvotāju Latvijā, 18% - Lietuvā un 11% - Igaunijā ir interesējušies par savu pensijas kapitālu un prognozēto pensijas apjomu. Savukārt 10% aptaujāto Latvijā nezina, kas pārvalda viņu fondēto pensiju kapitālu. Līdzīga situācija ir arī Lietuvā un Igaunijā. "SEB pensiju fonda" valdes priekšsēdētāja Dace Brencēna žurnālistiem atzina, ka desmitā daļa nezinošo ir ļoti būtisks rādītājs. "Cilvēki neizprot laika un naudas sakarību, domā, ka viņiem pietiks laika uzkrāt," situāciju raksturoja "SEB pensiju fonda" valdes priekšsēdētāja. Atbildot uz jautājumu, kāpēc iedzīvotājus neinteresē pensiju jautājumi, atklājies, ka puse iedzīvotāju uzskata, ka tā ir pārāk tāla nākotne. Latvijā tā domā 51%, bet Lietuvā un Igaunijā - 57% aptaujāto. Brencēna atzīmēja, ka priekšstats - pensija ir pārāk tālu - ir maldīgs, jo pensiju otrajam un trešajam līmenim ilgtermiņa iesaistei ir izšķiroša nozīme. Pētījums atklāj, ka 20% respondentu Latvijā, 16% Lietuvā un 12% Igaunijā pauduši neticību, ka nodzīvos līdz pensijai. Uz pensiju, jo tā būs maza, nepaļaujas 8% Latvijā aptaujāto, 11% Igaunijā un 21% Lietuvā izvaicāto. "SEB pensiju fonda" valdes priekšsēdētāja rezumēja, ka būtisks iemesls cilvēku vienaldzībai pret gaidāmo pensiju ir arī algu izmaksai aploksnēs, no šīm algām netiek veiktas iemaksas. Labklājības ministres padomniece nozares politikas jautājumos Poršņova papildināja, ka gada laikā ir samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, par kuriem sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek veiktas no minimālās algas, tomēr rādītājs joprojām ir augsts. Šogad 33% algu sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek veiktas no minimālās algas. Pētījums veikts šā gada maijā, un katrā valstī tika izvaicāti 1000 respondenti.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

nezinitis

par kādu taisnīgu pensiju likumu var runāt,ja cilvēks nemaksājot soc. nod. gadiem var saņemt par 50 % lielāku pensiju nekā , par soc. maksāšanas stāžu 38 gadi.vai ari bez darba stāža iemanās saņemt ļoti labu pensiju vai invaliditātes pensiju būdami pie labas veselības.tajā pašā laikā cilvēkam ar nopietnām veselības problēmām DEAK atsaka.

pirms 8 gadiem, 2012.08.17 08:52

Renāte

Neticību rada likumu maiņa par pensiju. Kāpēc 2011. gada decemrī aizgājušais pensijā saņem par 70 Ls lielāku pensiju par 2012. gada janvārī pensionēto pie pievāna darba stāža un vienādiem ienākumiem daudz maz. Kāpēc par pamatu tiek ņemti mistiskie daži darba gadi- kuri ķļuva par nepamatoti lielu pensiju aprēķināšanu dažiem izredzētajiem. Algu kartiņas taču tiek glabātas arhīvā 75 gadus. Katram pensionāram var izrēķinat valstī noteiktu vidējo % no viņa darba mūžā gūtajiem ienākumiem- datori taču ir tagad un tas nav grūti padarāms darbs. Viss BŪS GODĪGI, pēc nopelnītā katram INDIVIDUĀLI.

pirms 8 gadiem, 2012.08.16 19:52

Latvijā un pasaulē