Aicina Bauskas novada deputātus pārskatīt lēmumu par ĢMO 40

Biedrība «Tīru vidi nākotnē» aicina Bauskas novada domes deputātus pārskatīt 2010. gada 28. oktobra lēmumu. Toreiz tika nobalsots pret aizliegumu izmantot ģenētiski modificētos organismus (ĢMO) kultūraugu audzēšanā. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Valdis Veips «Bauskas Dzīvei» paskaidroja, ka biedrības iesniegums saņemts un izsūtīts deputātiem. Par to plānots runāt darba sanāksmē, iespējams, gatavos lēmuma projekts, kuru izvērtēs komiteju sēdēs. Kāda būs nostāja iespējamā lēmuma projektā, V. Veips vēl nevarēja pateikt. Šāds iesniegums nosūtīts arī Bauskas novada uzņēmējdarbības konsultatīvajai padomei. Tās vadītājs Aivars Svarenieks «Bauskas Dzīvei» stāstīja, ka lūdzis padomē esošo zemnieku pārstāvjus sagatavot izvērstu skaidrojumu par ĢMO. Pēc iepazīšanās ar to padome sagatavos viedokli.2010. gada 28. oktobra domes sēdē septiņiem deputātiem nebija viedokļa – aizliegt vai neaizliegt ĢMO izmantošanu. Šo deputātu atturēšanās, kā arī Gintauta Tarvida, Egila Millera, Ārijas Gailes un Alvja Feldmaņa atbalsts noteica balsojuma rezultātu – Bauska ir vienīgais no četriem mūsu novadiem, kurā ĢMO izmantošana kultūraugu audzēšanā nav aizliegta. Deputāte Rudīte Čakāne toreiz balsojumā atturējās. Tagad viņa «Bauskas Dzīvei» paskaidroja, ka principā neatbalsta ĢMO izmantošanu. Paust precīzu nostāju toreiz viņu atturēja nesakārtotā likumdošana. Ievest produktus, kuru audzēšanā izmantoti ĢMO, drīkst. Tādēļ nav bijis pieņemams lēmums aizliegt tos izmantot mūsu zemniekiem. «Ja tagad par šo jautājumu vajadzēs balsot atkal, es būšu pret ĢMO izmantošanu,» skaidroja R. Čakāne.Viskaismīgāk ĢMO izmantošanu toreiz atbalstīja uzņēmējs G. Tarvids. Pamatojot savu viedokli, viņš nevairījās no skaļām frāzēm. «Tas ir Sūnu ciema domāšanas stils, kas ož pēc naftalīna. Kāpēs mums jādara kā citiem? Ja Iecava, Rundāle, Vecumnieki ir pieņēmuši šādu aizliegumu, vai tad mums uzreiz jārīkojas kā viņiem? Man atliek vien pavēstīt: «Tumsonība, uz priekšu! Lieciet sārtā tos, kas progresīvi domā!»,» tā debatēs uzstājās deputāts. «Bauskas Dzīve» sazinājās ar G. Tarvidu, lūdzot komentēt biedrības «Tīru vidi nākotnē» iesniegumā paustās prasības. Deputāts solīja savu viedokli paust rakstveidā. Kad 2010. gada rudenī Bauskas deputāti deva zaļo gaismu ĢMO izmantošanai, vairāki lauksaimniecības speciālisti šādu lēmumu vērtēja kritiski. «Visvairāk mani pārsteidz deputātu vienaldzība, nespēja vai nevēlēšanās iedziļināties lietas būtībā,» tā septiņu deputātu atturēšanos balsojumā komentēja Bauskas novada lauku attīstības speciālists Guntis Liepa. SIA «Uzvara-Lauks» agronoms Sergejs Kataņenko apliecināja, ka pārredzamā nākotnē uzņēmums nedomā izmantot ĢMO, jo atbalsta tradicionālo lauksaimniecību. Satraukumu par baušķenieku lēmumu pauda Vecumnieku novada Stelpes pagasta zemnieku saimniecības «Ozoli» īpašnieks Andris Kalniņš. Šādu lēmumu viņš nosauca par soli nacionālās lauksaimniecības iznīcināšanā.

Pievieno komentāru

Komentāri 40

Mutants

Paskaties šo KKK

http://www.youtube.com/watch?v=O2sZelFCyWI

20.gs 30 gados atklājot DDT ani-insektuālās īpašibas, to uzskatīja par brīnumlīdzekli pat pieškirot Nobela prēmiju , taču nepagāja īpaši ilgs laiks, kad atklājās tā kancerogēna iedarbība. Tas pats ir ar GMO.

pirms 9 gadiem, 2012.05.30 12:10

KKK

Aij, Jūs stulbenīši esiet un paliksiet muļķīši:D :D :D :D
Un, kas teica, ka tērēju Jūsu nodokļu naudu, es nebūt nestrādāju valsts iestādē :D :D

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 17:22

TASKKK

kkk tu lielijies ka tev ir labi atalgots darbs- vai tiesam sadi tu tere musu nodoklu naudu ......es tevi atsifreju kas tu esi......butu nokaunejies vai labak to maratonu gajis skriet jo jegas nekadas no tava labi atalgota darba nav TA IR KA MUSU VALSTI ALGO SADUS MULKUS PIE EKO ZEMNIEKA VISMAZ NOPELNITU ALGU PEC SAVAM SPEJAM, ES, LABI ZINU KA TU TIKI SAJA DARBA

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 16:08

to KKK

gudriniek, cik no veikalā nopērkamajiem produktiem tu vari nosaukt, kuros nebūtu pievienota soja vai kukurūza parstrādātā, piemēram, cietes veidā? Pat šnabi gatavo no kukurūzas, kas ir viens no visvairāk modificētajiem augiem pasaulē. Nopērkot saldējumu, tu jau ieņem kārtīgu devu modificētās kukurūzas vai sojas cietes. Par tavu stulbumu var priecāties tikai ārsti, jo nepaies ilgs laiks, līdz tu būsi viņu klients un peļņas avots.

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 14:01

KKK

Absurds - garīgās brīvības pamatojums cilvēkam, kas
sacēlies pret apstākļu tirāniju. ;)

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 12:38

soja

ĢMO ir dzīvi organismi, kam nedabiskā veidā izmainīts ģenētiskais sastāvs, dabā nekādos apstākļos tādi neveidojas. Viņa minēja piemēru par zivs gēnu, ko ielika tomātā, līdz ar to šis dārzenis kļuva cietāks un vieglāk transportējams.
Pārsvarā ĢMO audzē lielās ASV kompānijas, piemēram, «Monsanto». Tā kā šie uzņēmumi ir arī ĢMO radītāji, viņu vadošie darbinieki paziņo, ka ĢMO ir nekaitīgi un kvalitatīvi, un neļauj neatkarīgiem ekspertiem tos pārbaudīt. Tāpat, pārdodot ĢMO sēklas, kompānijas slēdz ar zemniekiem līgumus, ka nedrīkst tās dot neatkarīgiem pētniekiem pārbaudei. Ja pircēji šo līguma punktu pārkāpj, viņus iesūdz tiesā un izputina. ĢMO kompānijas ar savu tirgzinību, izmantojot puspatiesības un melus, gūst milzīgu peļņu.
ĢMO apdraud bioloģisko lauksaimniecību, ja lauki atrodas tuvumā. ĢMO ietekmē rodas jaunas nezāles, kas izturīgas pret raundapu, herbicīdiem un pesticīdiem. Laukus, kur audzē ĢMO, apsmidzina ar spēcīgu ķimikāliju. Lietojot ĢM produktus, cilvēka organismā veidojas noturība pret antibiotikām. Kad tās patiešām nepieciešamas, antibiotikas vairs neiedarbojas. Krievu zinātniece Irina Jermakova, pētot ĢMO ietekmi uz žurkām, secinājusi, ka vērojams alerģijas pieaugums, imūnsistēmas pavājināšanās un reproduktīvās sistēmas sabrukums.

Filma «Nogalinošie lauki» atklāja vēl kādas problēmas, kas saistītas ar šo lielo uzņēmumu darbību: tie izputina Dienvidamerikas zemniekus, kas spiesti pamest savas zemes, izcērt tropu lietus mežus, kas paātrina globālās klimata izmaiņas. Ja zemnieki nevēlas zemi atdot ar labu, visu apkārtni apsmidzina ar ķimikālijām, kas saindē upēs ūdeņus, iznīcina dzīvniekus un augus, atstājot iedzīvotājus bez pārtikas, izraisa slimības.

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 12:24

KKK

Ak dievs, kāda tumsonība un demagoģija. Tāpēc ir likumi-un to, ka nelasi līgumu pats vainīgs.Atver acis un paskaties patiesībai acīs, tā ir un būs nākotne- tāda saujiņa,kā Jūs, kam nepielec, ka esat biznesa instruments neko nemainīs. Tāpat, kā kaitīgās cigaretes, alkohols un narkotikas arī ĢMO tuvākajā laikā aizvien plašāk nonāks apritē un būs apritē :D

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 12:16

soja

pirmajai no divām galvenajām problēmām – teorijā ĢMO ir ļoti daudzsološs, bet ir visādi traucēkļi, un visus tos var apvienot zem saukļa “ar lielu varu nāk liela atbildība”. Pirmā atbildība ir veselība – ĢMO (Ģenētiski Modificēti Organismi) nav tik sena tehnoloģija, lai tā būtu labi izpētīta attiecībā uz cilvēka veselību, un eksperiments notiek uz patērētāju rēķina, jo produkts nonācis tirgū pirms galēja sprieduma. Zinātnieki protams atbalsta to teorētisko potenciālu, jo tik tiešām tehnoloģija ir fascinējoša, un nonākot pareizās rokās, tai ir liela nākotne. Tāpēc no pirmā iemesla “nav izpētīta ietekme uz veselību” nonākam pie otrā – kāpēc nav?

Otrais punkts ir – komercija, bizness un “nepareizās rokas”. Sākotnēji ĢMO proponenti soliīja pasaules bada atrisinājumu, lētu ēdienu un mieru virs zemes. Bet nekā, ĢMO ir dārgs un kontrolēts. Tieši tā, ĢMO ir tehnoloģija, kuru tāpat kā visu citu intelektuālo īpašumu tirgo un pārdod, un beigās tā visa pieder lauksaimniecības tehnoloģiju gigantam Monsanto, kas ir “nepareizās rokas” jēdziena absolūtā definīcija. Pēc viņu darbības metodēm spriežot, sliktāk būtu tikai ja ĢMO tehnoloīģijas piederētu Hitleram.

Labi šīs problēmas ir aprakstītas filmās Michael Clayton un Food Inc. Īsumā – kad visi graudu ražotāji pieder vienai firmai, un tā tirgo tikai ĢMO sēklas, tev ir iespēja pirkt tikai vienas sēklas. Šīs sēklas satur Monsanto piederošu tehnoloģiju, un to (surprise surprise) ir aizliegts pavairot. T.i. ja tu nākamajā gadā gribētu sēt labību no graudiem kas izauga, nekā nebija – autortiesību pārkāpums, gluži kā mūzikas pasaulē. Tev jāpērk jaunas sēklas katru gadu. Ja tavas sēklas ar vēja un putnu palīdzību iesējušās kaimiņu laukā, kas neizmanto ĢMO sēklas, viņa raža tiek samaitāta (skat punktu “veselība”), kā arī pie viņa durvīm klauvē Monsanto, un liek maksāt par nelegālu tehnoloģiju lietošanu (atkal kā mūzikas pasaulē). Indijā dažus gadus atpakaļ sākās vilnis ar zemnieku pašnāvībām, jo ĢMO sēklas tika sapirktas neizlasot līgumu, un zemnieki nespēja maksāt katru gadu par jaunām sēklām.

Ja vēl par veselības ietekmi domas pagaidām dalās un konkrētu pierādijumu nav, Lielā Brāļa Monsanto ietekme ir fakts, jo jau šodien tiem pieder visa lauksaimniecības industrija amerikā, un – arī lielas kompānijas eiropā. Piemēram Monsanto draugs un cits Hitlerisks monstrs “Cargill” (kāpēc tas ir monstrs, skat Food Inc) Latvijā tirgo eļļu Risso (tā gan nesatur ĢMO).

Īsi sakot, mums būtu jāpriecājas, ka ĢMO nav atbalstīts Eiropas Savienībā (atļauts ir audzēt tikai Rapšus, Soju un kartupeļus priekš cietes, kā arī tas viss obligāti jāmarķē), un laukos vēl atļauj stādīt kartupeļus no pagājušās ražas, un nav jāparaksta līgums, ka katru nākamo rudeni tu pirksi jaunus ĢMO kartupeļus par 3x lielāku cenu

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 12:07

KKK

No sākuma papēti kāpēc šis Dr. Dons Hjūbers ir interesēts to darīt;)

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 12:02

soja

Dr. Dons Hjūbers ir augu un augsnes slimību speciālists un ASV Lauksaimniecības departamenta padomnieks. Viņš mēģina panākt, lai Amerikas pārtikas un lauksaimniecības uzraudzības iestādes ieklausītos zinātnieku brīdinājumos par glifosātu. Lai arī ne tuvu nebūdams lauksaimniecības ķīmijas noliedzējs, viņš par šo herbicīdu izsakās kā par „cilvēces vēsturē visļaunprātīgāk izmantoto ķimikāliju”.

Hjūbers ir vērsies ar brīdinājumu pie ASV, Lielbritānijas* un citām ES valstu valdībām. Pieprasiet saviem deputātiem, lai šis brīdinājums tiktu uzklausīts, lai ģenētiski modificētā lopbarība vairs nebūtu mūsu barības ķēdes sastāvdaļa, lai ģenētiski modificēta pārtika nenokļūtu pārdošanā. Arī pēc tam, kad šo herbicīdu izslēgs no pārtikas aprites, valdībai jāseko līdzi tam, cik daudz glifosāta no vides nokļūst cilvēku, īpaši bērnu, organismā.

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 12:00

soja

Pēdējā laikā kļūst skaidrs, ka glifosāta tiešā vai netiešā ietekme uz mikrofloru vidē vai organismos (ieskaitot mūs pašus) ne tuvu nav nekaitīga. Glifosāts selektīvi iznīcina “labos mikrobus” un ļauj plaukt un zelt patogēnajiem mikroorganismiem, kuru darbību parasti ierobežo noderīgie mikrobi. Aizvien izplatītākā mājlopu neauglība pēdējo desmit gadu laikā tagad tiek skaidrota ar jaunu ļaundabīgu aģentu, kam, šķiet, ir kāds sakars ar glifosāta lietošanu. Mājlopi, ko baro ar ģenētiski modificētu lopbarību (kurā ir arī glifosāta atliekas), tik ļoti cieš no pāragras novecošanas, ka it kā pirmšķirīgu divarpus gadus veca dzīvnieka kautķermeni var izbrāķēt kā desmitgadīgu.

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 11:58

KKK to soja

Neesi apsveris/usi, domu iestāties klosterī, kurš atrodas mežā, tālu no ĢMO un visa pārējā, kas varētu tev kaitēt vai nogalināt;)

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 11:58

KKK

Wake up- tāpat kā par ĢMO kaitīguma pierādīšanu un demagoģisku raidījumu veidošanu maksā Eko zemnieciņi- tas ir bizness :D
Un tādēļ apgalvot, ka ĢMO ir kaitīgs vai varētu būt kaitīgs ir noziegums;)

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 11:55

soja

Saskaņā ar 2009. gada pētījumu, žurkām MON810 kukurūza ir kaitīga. Ietekme atkarīga no dzimuma, novērojama pēc 14 nedēļu barošanas ar ģmo kukurūzu. Palielinās liesa un virsnieru dziedzeri, pieaug urīnvielas saturs urīnā, izmainās asins šūnu skaits kaulu smadzenēs, tēviņiem novērojamas izmaiņas aknu funkcijās.

Ģenētiski modificēto šķirņu kaitīgums izpaužas atšķirīgi katrai šķirnei, taču visām kopēja ir ietekme uz aknām un nierēm. Pētījumā izmatotas MON810, MON863 un NK603 šķirnes, kuras atļautas izmantot pārtikā ASV un dažās ES valstīs).

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 11:54

soja

ģenētiski modificētie organismi ar lopbarības starpniecību neapšaubāmi ietekmē arī lopus un mājputnus. Turklāt lopbarība satur kaitīgos toksīnus, kas iestrādāti ģenētiski modificētajās lauksaimniecības kultūrās, lai pasargātu tās no kaitēkļiem. Ilgu laiku gan tika uzskatīts, ka šie toksīni iedarbojas tikai uz attiecīgajiem kaitēkļiem, taču nesen Francijas zinātnieki pierādījuši, ka tie skar arī cilvēka šūnas. ĢMO lopbarība satur arī glifosātus, kas ir daudzu herbicīdu, tostarp pazīstamā “Roundup”, galvenā darbīgā sastāvdaļa.

“Tādēļ apgalvot, ka ĢMO lopbarība ir pilnīgi nekaitīga, būtu noziegums,” Jāpiebilst, ka lielāko daļu pasaulē veikto pētījumu, ar kuriem tiek pamatots ĢMO nekaitīgums, veic vai finansē paši ražotāji

pirms 9 gadiem, 2012.05.24 11:49

Latvijā un pasaulē