Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ārstu atklātā vēstule par bērnu vakcināciju 7

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra atklātā vēstule Veselības ministrijai, Veselības inspekcijai, Latvijas Homeopātu asociācijai, Latvijas Ārstu biedrībai, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai, Latvijas Pediatru asociācijai un plašsaziņas līdzekļiem.

Pagājušajā nedēļā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu redzeslokā, ļoti novēloti, nonāca mazs bērns, kuram pēc saslimšanas ar vakcīnkontrolējamu infekciju, draud nopietnas veselības un dzīvības briesmas. Kā tas varēja gadīties?

Vai patiešām mums jāpiedzīvo agrāko infekciju atgriešanās un nevainīgu bērnu nāve vai smagas slimību komplikācijas, lai vecāki, ģimenes ārsti, alternatīvās medicīnas piekritēji un nereti arī mediji pārdomātu ietekmi, ko rada, kad aicina bērnus pret infekcijas slimībām nevakcinēt vai aktīvi tiražē informāciju pret vakcināciju, kas neatbilst patiesībai? Kas uzņemsies atbildību, ja neizdodas glābt bērnu, kurš saslimis ar infekcijas slimību, ko spēja novērst vakcinācija. Pietam atgādināsim, ka bērniem gandrīz visas potes mūsu valstī ir bez maksas.

Jā, mēs vecāki esam tik ļoti dažādi savos uzskatos, dzīves pieredzē un izteikumos, uzskatos un lēmumos. Esam dažādi arī situācijās, kad jāizvēlas, kam uzticēt sava bērna veselību un kura padomam klausīt. Vai iespējams runāt par vienu pareizu izvēli visiem? Droši vien, ka nē, bet varam runāt par izvēli – rīkoties tā, lai nekaitētu.

Tādēļ, mēs Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti ar atklātu vēstuli vēršamies gan pie profesionālajām ārstu asociācijām, gan kontrolējošām institūcijām, gan mediju pārstāvjiem un lūdzam uzņemties atbildību par katru izteikto vai rakstīto vārdu. Aicinām uz tādu rīcību bērnu vakcinācijas jautājumā, kas nerada kaitējumu. Uzskatām, ka kampaņas pret vakcināciju ir apzināts kaitējums un neprofesionāla rīcība pret bērnu, un mums kopā ir jādara viss, lai novērstu bērniem sāpes un ciešanas.

Mēs Bērnu slimnīcas mediķi neesam pret alternatīvo medicīnu un homeopātiju, tā ir atbalstāma un iesakāma terapija paralēli tradicionālajai medicīnai, situācijās un veselības stāvokļos, kad tas ir iespējams un tas ir droši. Bet tā nevar aizstāt ne vakcināciju, ne citas specifiskas terapijas, piemēram, onkoloģijā, smagu infekcijas slimību ārstēšanu u.tml. Tomēr, neraugoties uz to, ka visur pasaulē ne tikai zinātniski, bet arī, praktiski pierādīts, ka vakcinācija ir vienīgais instruments, lai bērnus un pieaugušos droši pasargātu no veselībai un dzīvībai bīstamām infekcijām, vecākiem nereti tiek pausts un popularizēts cits viedoklis.

Šī nebūt nav pirmā izglābtā bērna dzīvība, pēc tam, kad to par ievērojamām naudas summām, absolūti pārliecinoši kā visveselīgāko terapijas veidu pacientam solīja netradicionālās medicīnas pārstāvji. Ja ārsts ir ieguvis medicīnas izglītību, viņam jāzina, kuras slimības vai simptomus var izārstēt ar homeopātiskiem līdzekļiem un kuras tomēr ir jāārstē ar tradicionālās medicīnas metodēm.

SPKC epidemiologi norāda uz pieaugošu atsevišķu infekcijas slimību izplatību, ko iespējams novērst ar vakcinācijas palīdzību. Sevišķu satraukumu rada pieaugošais difterijas gadījumu skaits bērniem un pieaugušajiem: 2010. gadā tika reģistrēti 2 difterijas gadījumi, 2011. g. – 6, 2012. g. – 8, 2013. g. – 14, bet šogad tie ir jau 10 gadījumi, 8 gadījumos no tiem personas nebija vakcinētas pret difteriju.
Mediju telpā nereti izskan absurdi apgalvojumi, kas vakcināciju vaino visās pasaules nelaimēs. Tomēr vakcinācijā nav nekā mistiska, vakcinācija balstās uz vienkāršu principu. Ar konkrētu infekcijas slimību cilvēks parasti slimo vienu reizi mūžā un kļūst neuzņēmīgs imunitātes veidošanās rezultātā. Pēc vakcinācijas organisms, tāpat kā slimības laikā, tiek pakļauts slimību izraisošas baktērijas vai vīrusa iedarbībai, bet vakcīnā šie slimību izraisītāji ir novājināti, nedzīvi vai pārveidoti, līdz ar to tā nerada reālu saslimšanu. Imunitāte (organisma aizsardzība) rodas tādējādi, ka imūnās sistēmas šūnas pret slimību izraisītājiem 7 - 21 dienu laikā izveido antivielas (pretvielas). Informācija par organismā nokļuvušajiem slimību izraisītājiem iegulst t.s. atmiņas šūnās. Ar vakcīnu ievadot šos slimības izraisītājus organismā atkārtoti, pateicoties organisma atmiņas šūnām, ātri veidojas antivielas. 

Bērnu slimnīca, paralēli šai atklātajai vēstulei, neizbēgami ir spiesta vērsties likumā noteiktajā kārtībā pie oficiālajām iestādēm un institūcijām, lai izvērtētu un turpmāk novērstu šādu vai līdzīgu gadījumu atkārtošanos. Tomēr ne mazāk svarīgi mums šķiet aicināt jebkuru padomāt un aktīvi rīkoties, esot atbildīgiem ne tikai par savu, bet arī to mazo cilvēku veselību, dzīvību, labklājību un dzīves kvalitāti, kuru vietā jāpieņem gudri un pārliecināti lēmumi.

Cienījamie vecāki, ja jums ir šaubas par vakcinācijas lietderību, lūdzu konsultējaties par šiem jautājumiem pie mediķiem, vienu, pieciem vai desmit, tam nav izšķirošas nozīmes, nozīme ir tikai tam, lai šie cilvēki, ar ko jūs runājat, ir profesionāļi, un jums spētu sniegt pēc iespējas vairāk uz faktiem balstītas informācijas.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Paarpotets

Mediķi stāsta,ka tas ir blefs peļņas nolūkos.

pirms 5 gadiem, 2014.11.04 08:27

Kur logika?

2014. gada 10 saslimusi ar difteriju, no kuriem 8 nebija vakcineti... Tad prieks kam tika vakcineti tie 2?

pirms 5 gadiem, 2014.11.04 10:14

Sanita

Kā jums šķiet kāpēc cilvēkam rodas visādas slimības vispār ? Ir jāsāk ar to.

pirms 5 gadiem, 2014.11.04 12:21

Sanita

Kā jums šķiet kāpēc cilvēkam rodas visādas slimības vispār ? Ir jāsāk ar to.

pirms 5 gadiem, 2014.11.04 12:21

Vladislavs

1) Viss kas te ir rakstīts ir pilnīgs murgojums, nekā skaidra, kautkāds bērns, kautkāda slimība, difterijas rādītāji ir it īpaši #milzīgi# un kā saprotu pat nebija letāli, un kā jau komentēja tad priekš kam bija potēti tie 2 kas tik un tā saslima. Un lielākā daļa gadījumu ir cilvēkiem ar un tā vāju imunitāti vai kādām citām iedzimtām problēmām.
un 2) Kurš no tiem ārstiem kas potē bērnu parakstīsies ka pinībā apņemas saražģījumu gadījumā pilnīgi apņemties bērna uzturēšanu vai kādā citā gadījumā tikt sodītam par .... nu tālāk saprotat. Vai ir tādi ārsti kas parakstas?

pirms 5 gadiem, 2014.11.04 14:34

mamma

Vai kāda māmiņa pirms bērna vakcinēšanās ir izlasījusi, kas ir vakcīnas sastāvā? Neesmu bērnu vakcinejusi un nevakcinesu. Man nav zidainim jādod iekša merkurijs utt utt...

pirms 5 gadiem, 2014.11.12 01:29

tik tak

Nepotētie bērni, kamēr vēl tie ur nedaudz, nesaslims, jo dzīvo uz potēto bērnu rēķina. Ļoti gudri. Kad nepotēto bērnu skaits būs pārāk liels, tad vecāki kodīs pirkstos. Vai tie vecāki, kuri nepotē savus bērnus, kārtīgi iepazinuši slimību komplikācijas?

pirms 5 gadiem, 2015.03.05 10:04

Lietotāju raksti