Biežāk var ieraudzīt melnos stārķus 14

Melnā stārķa ligzdai un medņu riesta vietai Vecumnieku novada mežos ir noteikts mikroliegums, informē Jelgavas reģionālās pārvaldes vecākais inspektors Aivars Legzdiņš.Vecumnieku mežniecības mežzinis Ivars Kārkls, mežsargs Ainis Rušmanis un Aivars Legzdiņš nesen apmeklēja gan medņu riesta vietas, gan aplūkoja melnā stārķa ligzdu Vecumniekos. Meža teritorijā pavisam atrodas septiņi medņu riesta mikroliegumi. Ornitologi šos putnus uzskata par apdraudētiem, jo pārāk lieli attālumi tos šķir no pārējās populācijas. Vides inspektors uzsver, ka Vecumnieku mežniecības speciālisti ar lielu atbildību izturas pret apdraudēto un reti sastopamo putnu sugu saglabāšanu. Bārbelē šogad tika atrasta melnā stārķa jaunizveidota ligzda. Lai gan tuvākajā apkaimē notiek aktīva mežistrāde, ligzda ir apdzīvota. Bijušā Bauskas rajona teritorijā ap deviņām melnā stārķa ligzdošanas vietām jau ir noteikti mikroliegumi. Tas nozīmē, ka noteiktā rādiusā tiek ierobežota saimnieciskā darbība, lai putnus neiztraucētu un nodrošinātu tiem barības meklēšanas iespējas.Pagājušajā gadā Skaistkalnē uzstādīta mākslīga ligzda, bet melnie stārķi šādu mītni nav izvēlējušies, Mežsargs Pāvils Dumbrausks tomēr nezaudē optimismu un cer, ka putni atraduši drošāku vietu perēšanai, jo Skaistkalnes mežos melnais stārķis ir manīts, meklējot barību. Ornitologs Māris Strazds, kurš ir Latvijā vadošais melno stārķu populācijas pētnieks, uzskata, ka pamestas ligzdas pat pēc astoņiem gadiem var tikt apdzīvotas. Negaiss, ka šomēnes ir plosījies vairākas reizes, Svitenes un Mežotnes pagastā izpostījis divas balto stārķu ligzdas. Vienu sašķēlis zibens un putnu mazuļi gājuši bojā, otru applūdinājušas lietusgāzes. Par šo faktu vides inspektoru informēja valsts akciju sabiedrības «Latvenergo» akciju sabiedrības «Sadales tīkls» elektriķi. ««Vides dienestiem ar šī uzņēmuma speciālistiem ir laba sadarbība. Ja tiek pamanīta izpostīta balto stārķu ligzda, akciju sabiedrības «Sadales tīkls» darbinieki sastāda protokolu, pievieno teritorijas shēmu, fotoattēlus un dokumentu iesniedz reģionālajā vides pārvaldē. Savā datu bāzē mēs faktu reģistrējam. Tā tiek veidota statistika par bojā gājušiem īpaši aizsargājamiem putniem un to ligzdām,» skaidro Aivars Legzdiņš.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Bīriņi

Vispār .... skaitīt zaķu bērnus, baltus vai pelēkus, ir sāpīgi .....ilgtermiņā.

pirms 9 gadiem, 2012.01.02 20:11

Baltais zaķis

....... sāpēs stingušas domas,
gulbis kā akmens lejup triecas ......
tumšzaļā sūnā spilgtsārti dzīpari sēti,
....... brūklenes vai asins lāses tās ?

pirms 10 gadiem, 2010.09.18 23:43

Zaķu skaitīšana

"Meža dienestu mazinās vēl par trešdaļu " ........

pirms 10 gadiem, 2010.09.18 23:30

Karaļavoti

Es labprāt vēl kādu interesantu rakstu izlasītu. Par pelēkajiem vilkiem - piemēram :).
Par viņu īpašām dienām, kurās viņi vēlas palikt vieni un neviena netraucēti, tomēr - neaizmirsti :)

pirms 11 gadiem, 2010.03.01 23:20

Paula

Bija reiz sapnis - rītausmas krēslā apmeklēt medņu riesta vietu :(
Tāpēc jau tie ir tikai sapņi - lai nepiepildītos ....

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 01:45

Aivars Legzdiņš

Stārķi savas ligzdas izmanto ilgstoši, tās katru gadu pielabojot un papildinot. Ligzdas svars var sasniegt pat 500 kg. Spēcīga lietus gāze ligzdas svaru dubulto. Vēja brāzmas izjauc ligzdas līdzsvaru elektrolīnijas staba galā un ligzda nogāžas zemē.
Lūdzu :) precizēt Melno stārķu novērojumu vietu un par to informēt Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālo pārvaldi (tālr. 63023228 vai 63922902) vai Latvijas ornitologu biedrību (www.lob.lv).

pirms 11 gadiem, 2009.07.30 06:14

nesaprotu

Nesaprotu, kā stārķa ligzdu var appludināt lietusgāzes!

pirms 11 gadiem, 2009.07.29 17:56

:)

es melnos stārķus nesen redzēju braucot ceļā starp ķekavu un iecavu.

pirms 11 gadiem, 2009.07.29 08:56

Latvijā un pasaulē