Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES atvadās no 60 vatu spuldzēm 2

Eiropas Savienība (ES) 1. septembrī atvadās no 60 vatu kvēldiega spuldzēm, kaut arī daudzi eiropieši nevēlas no tām atteikties un tāpēc veido uzkrājumus.ES 1. septembrī sājas spēkā 60 vatu kvēldiega spuldžu ražošanas un importa aizliegums, tomēr būs atļauts iztirgot veikalos un noliktavās pieejamos krājumus. Lai mudinātu eiropiešus pāriet uz energoefektīvākiem gaismas avotiem, ES pakāpeniski no aprites tiek izņemtas kvēldiega spuldzes. Eiropas piemēram seko arī ASV, kur no nākamā gada stāsies spēkā ierobežojumi kvēldiega spuldzēm. Tikmēr jauno ekonomisko spuldžu pretinieki steidz iepirkt kvēldiegu spuldžu krājumus, kā arī atsevišķi tirgotāji, redzot iespēju nopelnīt, izveidojuši apjomīgus uzkrājumus, cerot 60W spuldzes vēlāk pārdot par augstāku cenu. Kāda Londonas elektroveikala īpašnieks Harijs Nikolo BBC atzina, ka viņa noliktavā atrodas aptuveni divi vai trīs tūkstoši 60 vatu spuldžu. «Daudziem cilvēkiem nepatīk jaunās spuldzes. Daži cilvēki vēlas vairāk vatu, jo viņi ir gleznotāji vai interjeristi un viņiem tās vajadzīgas darbam,» sacīja Nikolo. Kvēldiega spuldžu aizliegums ir saistīts ar ES mērķi līdz 2020. gadam par 20% samazināt elektrības patēriņu blokā. Saskaņā ar ES plānu, no 2009. gada 1. septembra no aprites tirgū tika izņemtas 100 vatu kvēldiega spuldzes, no 2010. gada 1. septembra 75 vatu kvēldiega spuldzes, no 2011. gada 1. septembra 60 vatu kvēldiega spuldzes, no 2012. gada - 40 vatu un 25 vatu kvēldiega spuldzes. Lai vecinātu energoefektivitāti, no 2016.gada minimālās ekodizaina prasības caurspīdīgajām halogēnām spuldzēm tiks paaugstinātas līdz «B» klases normām, tādējādi nevarēs laist apgrozībā arī «C» klases vecās tehnoloģijas halogēnās spuldzes. ES enerģētikas komisārs Ginters Etingers atzinis, ka daudzi eiropieši pieķērušies kvēldiega spuldzēm, «kas bijusi daļa no mūsu dzīves tik ilgu laiku». «Tomēr Edisona spuldze, kas nodrošinājusi gaismu vairāk nekā simts gadus, mūsdienās vairs nav labākais apgaismošanas līdzeklis - tā patērē pārāk daudz enerģijas, salīdzinājumā ar producēto gaismu,» skaidroja komisārs. Nomainot mājās kvēldiega spuldzes uz ekonomiskajām, vidusmēra eiropiešu ģimene no sava elektrības rēķina var ietaupīt vismaz 50 eiro gadā, norādīja Etingers. Savukārt šī soļa iespaids uz vidi ir līdzvērtīgs septiņu miljonu automašīnu noņemšanai no autoceļiem. «Eiropa vienkārši nevar atļauties izniekot elektroenerģiju,» sacīja komisārs.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

tumsa

Kopš likvidēja 100- vatnieces, neesmu vairs nevienu gaišu spuldzi nopirkusi, jo vienkārši nav. Un ekonomiskās spuldzes ir tikai redzes bendēšanai....

pirms 9 gadiem, 2011.09.02 15:53

Latvijā un pasaulē