Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ierosina atsavināt kultūras pieminekļus 1

Kultūras pieminekļu bezatbildīgiem īpašniekiem valsts varētu bez atlīdzības atsavināt objektus. Ar šādu ideju nāca klajā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti, informē Saeimas preses dienests. Komisijas sēdē, piedalījās arī kultūras ministrs Ints Dālderis un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis. Sarunas galvenais temats bija kultūras pieminekļi, kas īpašnieku nolaidības dēļ atrodas sliktā tehniskā stāvoklī. Pašlaik pieminekļus valsts drīkst atsavināt tikai par atlīdzību. Šo situāciju, kā izsvēra diskusijas dalībnieki, negodīgi īpašnieki cenšas izmantot savtīgās interesēs. Viņiem ir izdevīgi pasliktināt kultūras pieminekļa stāvokli, jo valsts to pārņem par samaksu. Kultūras ministrs Ints Dālderis atzinīgi vērtē ideju pastiprināt pieminekļu aizsardzību. Viņš atzīst, ka situācija šajā jomā ir ārkārtīgi slikta. Deputāti uzsvēra, ka pieminekļu bezatlīdzības atsavināšana būtu iespējama ar tiesas lēmumu, ja īpašnieka ļaunprātīga rīcība tiktu pierādīta. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ierosināja atbalstīt labi uzturētu objektu saimniekus, kuri pieminekļu atjaunošanā ieguldījuši privātos līdzekļus. Viņiem varētu pielāgot nodokļu atlaides. Komisijas deputāti par šo ieceri informēs Tieslietu, Finanšu, Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministriju un lūgs sagatavot atzinumus. Faktu komentē Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales reģionālā inspektore Mārīte Putniņa: «Priekšlikums bez atlīdzības atsavināt kultūras pieminekļus it kā šķiet vienkāršs un iedarbīgs. Mans viedoklis tomēr atšķiras no idejas iniciatoru paustā. Uzskatu, ka tas ir pseidorisinājums. Kur ir garantija, ka, atdodot nolaistos arhitektūras pieminekļus valstij, tie tiks sakārtoti, jo īpaši krīzes laikā? Sabiedrībā vēl no padomju laikiem ir saglabājies mīts, ka valsts var atrisināt visas problēmas. Es neloloju ilūzijas un uzskatu: varbūt labāk vajadzētu stimulēt kultūras pieminekļu pašreizējos īpašniekus, kuri objektus cenšas nosargāt un saglabāt. Pat ļoti atbildīgiem saimniekiem finansiālās iespējas skarbajā ekonomiskajā situācijā ir kļuvušas ierobežotas.»

Pievieno komentāru

Komentāri 1

V.Plūdons

1943./44. mācības gadā Mežotnes lauksaimniecības vidusskolas 1. u 2. klase tika pārceltas uz Saulaini ( Kaucmindi), jo skolas telpas Mežotnē pārņēma vācu armija. Kad pēc 48 gadiem apciemoju Saulaini, biju nepatīkami pārsteigts, skolas vajadzībām uzcelta milzīga jauna ēka, bet vecā vēsturiskā muižas ēka nolaista līdz nepazīšanai. Manas kādreizējās klases loga rūts izsista, iekšā un ārā lido bezdelīgas. Tanī laikā Saulaina piederēja valdībai, man ir pilnīgi neizprotams kā valsts īpašums var pāriet privātā īpašumā? Tur nevar būt nemazākās šaubas kā valstij tas ir jaņem atpakaļ bez kadas atlīdzības tagadējam "īpašniekam".

pirms 10 gadiem, 2010.03.29 21:44

Latvijā un pasaulē