Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jakovels: Cik godīgi eiro ieviesēji ir valdošie politiķi? 6

Plaši izvērstā cīņa par to, lai tirgotāji neuzdrošinātos izmantot valūtas nomaiņu cenu celšanai, liek atcerēties vecas parunas par skaidu svešā acī un baļķi savējā, par maziem un lieliem zagļiem. Katrs veikals vai kafejnīca, kas nākamā gada janvārī būs atļāvies noapaļot cenas «uz augšu», nopietni riskē ar politiķu, žurnālistu un sabiedriskās domas nicinājumu.

Savukārt Ministru kabinets ar padevīgo balsošanas mašīnu Saeimā bez problēmām ir uzskrūvējis nodokļus - savas «cenas», ko mēs maksāsim nākamgad un turpmāk.

Šis rudens bija zīmīgs ar līdzšinējās Valda Dombrovska valdības neslēptiem centieniem «izspiest citronu līdz galam», meklējot arvien jaunas un nereti kolorītas iespējas valsts kases piepildīšanai, pie viena «aizmirstot» pašas dotos solījumus par nodokļu mazināšanu. Būtu pavisam briesmīgi, ja tagadējās politiskā krīzes galarezultāts būtu nevis šo centienu revīzija un labošana, bet gan atzīšana par jaunās valdības «svēto mantojumu». No 2014.gada, kāpjot akcīzei, sadārdzināsies gāze, ko izmanto kā automašīnu degvielu.

Pavasarī būs gaidāms cenu pieaugums elektrībai. Tāpat dārgāka kļūs pārtika, Veselības ministrijai pacenšoties ieviest «kaitīguma nodokli». Taču šajā grozā nokļūs ne tikai našķi, bet arī daudzi uzturā tradicionāli patērēti produkti. Katram speķa pīrāgam, katrai sviestmaizei ar desu jādod papildus ieguldījums budžetā! Tāpēc, pēc valdības sabiedrisko attiecību veidotāju domām, neapliekamā minimuma paaugstinājumam vai valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu samazinājumam būs jākalpo par «vīģes lapu» - formālu pierādījumu tam, cik vara ir pretimnākoša tautai. 

Ir radīti jauni nodokļi uguņošanas ierīcēm un ūdens resursu lietošanai elektroenerģijas ražošanai mazajās hidroelektrostacijās, kā arī «valdes locekļa nodoklis» (valsts sociālās apdrošināšanas obligātā iemaksa tiem kapitālsabiedrību valžu locekļiem, kuri savus pienākumus veic bez atlīdzības). Tika paaugstināti nodokļi zemes dzīļu resursiem, sadzīves atkritumu apglabāšanai poligonos, videi kaitīgām precēm, iepakojumam un transportlīdzekļiem, kā arī par gaisa piesārņojumu un piesārņojošo vielu emisijām ūdeņos. No 2015.gadā tiks celta nodokļu likme mikrouzņēmumiem, apgrūtinot darbu daudziem mazā biznesa iesācējiem vai attīstītājiem un tiem, kuri nolēma pamest «ēnu ekonomiku».

Daži nodokļu jaunievedumi vai palielinājumi šķiet dziļi specifiski un sabiedrības vairākumu neskaroši, tomēr ikviens dos savu necilo ieguldījumu kopējā dārdzības kāpumā. Turklāt bez fiskālā sloga pieauguma mums ir jārēķinās ar publisko pakalpojumu kvalitātes kritumu vai to nepieejamību cilvēkiem valsts budžeta ekonomijas vārdā. Latvijas veselības aprūpes sistēmai finansējums - 3 procenti no IKP - ir viens no zemākajiem Eiropā, turklāt valsts no tā nodrošina tikai pusi.

Nozarei tika liegts pilnībā kompensēt medikamentus hepatīta C slimniekiem, slimnīcās draud sarukt valsts apmaksāto pakalpojumu apjoms - līdzekļus aprīs maksa par energoresursiem, tāpat ārstniecības iestāžu durvis drīz būs slēgtas cilvēkiem, kuri valdības uzskatā nebūs bijuši pietiekami cītīgi nodokļu maksātāji vai apdrošināšanas iemaksu veicēji - arī tad, ja viņi paši tajā nemaz nav vainojami. 

Nu jau kritušās valdības partijas šķiet pārliecinātas, ka stress, ko radīs eiro ieviešana un pierašana pie jaunās valūtas, liks sabiedrībai uztvert augušo dzīves dārdzību kā neizbēgamu «maksu par dalību eirozonā». Par to liecina līdzšinējā premjera un finanšu ministra uzstājība, tāpat arī aukstasinība, kādā nodokļu kāpumu - neraugoties uz divām vēlēšanu kampaņām nākamgad! - atbalsta Vienotība un pārējie partneri. Valdība pati tīšuprāt izmantoja valūtas nomaiņu savu nedarbu slēpšanai, vienlaikus sabiedriskās domas fokuss tika novirzīts citā virzienā - rūpīgi pētīt cenu zīmes veikalos un vainot apvienotās Eiropas projektu.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

nedzen tuftu!

ivar,pastāsti labāk,cik amatos esi jau salīdis un cik jau sagrābis!?

pirms 6 gadiem, 2013.12.10 16:08

partijas sponsors

VK revīzijā tika secināts, ka Rīgas brīvostas pārvaldes finanšu līdzekļi 595 000 latu apmērā nelikumīgi tērēti gan darba samaksas noteikumiem neatbilstošām prēmijām, dāvanām un veselības apdrošināšanai valdes locekļiem, gan kļūdaini aprēķinātiem pabalstiem, atvaļinājuma naudai un darba nespējas lapas naudai.ostas pārvaldniekam Leonīdam Loginovam automātiski piešķirot prēmiju vairāk nekā 48 000 latu,autors darba līgumiem ar brīvostas vadošiem darbiniekiem, ka viņi atrodoties Latvijā un skaitās valsts uzņēmums var algās saņemt vairāk nekā bagātajās eiropas valstīs. Tā ir klaja valsts likumīga izzagšana, tie ir partiju sponsori

pirms 6 gadiem, 2013.12.13 10:21

Čau, vaņka!

Tomēr ielaizījies deputātos. Nožēlojami

pirms 6 gadiem, 2013.12.12 20:23

to jakov

ostā pelnot 13 štukas mēnēsī par progresīvā nodokļa ieviešanu naudas alkatības pārņemtais vairs nemaz nerunā?????

pirms 6 gadiem, 2013.12.13 10:31

karjerists nejēga

I.Jakovels Rīgas Domes sēdē norādīja, ka, visticamāk, apvienos abus amatus un paralēli darbam Rīgas brīvostas valdē turpinās strādāt kā pašvaldības akciju sabiedrības «Rīgas Centrāltirgus» mārketinga vadītājs.

I.Jakovela ievēlēšana Rīgas brīvostas valdē neatbilst labas pārvaldes principiem, uzskata partijas «Vienotība» Rīgas Domes deputātu frakcijas vadītāja Sarmīte Ēlerte. Viņa aģentūrai LETA izteikusies, ka Rīgas Domes sēdē ar «Saskaņas centra» un «Gods kalpot Rīgai» domnieku balsīm pieņemtā lēmuma mērķis nebija atrast profesionālāko un kompetentāko Rīgas Brīvostas valdes locekli.

«Jakovela līdzšinējā darba pieredze neliecina par kompetenci ostas jautājumos. Par to neliecināja arī atbildes uz deputātu jautājumiem. Jaunais valdes loceklis solīja tikai sākt iepazīties ar ostas darbu

pirms 6 gadiem, 2013.12.15 13:12

Beidziet balsot!

Francija cilveki balsoja pret ES, divas reizes. Valstij bija vienalga par ko cilveki doma, balsoja 3 reizi tikai lai valsts politiķi savaktu parakstus. Tad kad Francija pievienojas, tad visi bija politiķi bija laimigi. Tagat politiķi nostrada menesi parlamenta, to pamet un sanjem menesha algu ka bonusu 5000 eiro menisi lidz tie nosprāgst. Mes neko nevaram izdarit, tikai maksat nodokljus un nesanjemt neko. Cilvekiem vajag beigt balsot, dzivo par sevi un savu ģimeni. Nekas un nekad nemainīsies.

pirms 5 gadiem, 2014.10.12 10:37

Lietotāju raksti