Kādas iespējas nodarbinātībā var saskatīt pašlaik un nākotnē? 19

Situācija darba tirgū ir kritiska - uzņēmumi atlaiž darbiniekus, taču jaunus darbā nepieņem gandrīz neviens,šomēnes ziņoja laikraksts «Dienas Bizness».   Jau oktobrī bezdarba līmenis salīdzinājumā ar septembri bija pieaudzis par 0,3 procentpunktiem un sasniedza 5,6%, tomēr līdz gada beigām tas varētu sasniegt divciparu skaitli,prognozēja Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) direktore Baiba Paševica. Kādas iespējas nodarbinātībā var saskatīt pašlaik un nākotnē, jautājām mūsu rajona pārstāvjiem.

Aiga Ludviga, NVA Bauskas filiāles referente nodarbinātības jautājumos

Pašlaik ir grūti prognozēt darbu tirgu, jo Bauskas rajona uzņēmēji uzaicināti piedalīties aptaujā, kas noslēgsies 7. decembrī. Tad mums būs konkrētāki dati par darba vietu dinamiku, vai tās saruks, paplašināsies vai paliks nemainīgas. Pieļauju, ka aptaujas dati nebūs pozitīvi, ko apstiprina no uzņēmumiem saņemtā informācija par darbinieku skaita samazināšanos. Proti, no šīgada jūnija līdz novembrim mūspuses uzņēmumos darbu zaudējis 131 strādājošais. Arī apmeklētāju skaits ir ievērojami lielāks, dienā bezdarbniekos no jauna reģistrējas 20 līdz 25 cilvēki. Bauskas rajonā oktobrī bezdarba līmenis bija seši procenti, pērn ap šo pašu laiku - 5,3. Darba devēji stāsta, ka uz vakancēm piesakās ļoti aktīvi, pat līdz desmit kandidātiem uz vienu vietu. Ceturtdienās un piektdienās Bauskas filiālē notiek semināri, kuros plašu informāciju var gūt personas, kuras zaudējušas darbu vai pastāv šāds drauds. Juriste sniedz skaidrojumu, aplūkojot konkrētas situācijas. Psiholoģe konsultē par šīs problēmas emocionālajiem aspektiem. Saskaņā ar mūsu aģentūras datiem, valstī joprojām ir pieprasīti pārdevēji, pavāri, metinātāji, šuvēji, kravas automobiļu vadītāji, zivju sagatavotāji, kuģu remontatslēdznieki, palīgstrādnieki, nedaudz arī celtnieki.

Jānis Beķeris,Saulaines profesionālās vidusskolas direktors

Mūsu mācību iestādē ir pietiekami plašs programmu piedāvājums, jaunieši var izvēlēties apgūt astoņas specialitātes. Katra mācību gada sākumā veicam aptauju, kā absolventiem ir izdevies iekārtoties darbā. Vairāk nekā 90 procenti ēdināšanas servisa speciālistu atrod darba vietu. Viņi strādā ne tikai Bauskas rajonā, labākie iekārtojas darbā arī Rīgā, tostarp «Lido» kompleksā. 75 procenti šīgada autotransporta specialitātes absolventu arī ir atraduši darbu. Sarežģītāk tas kļuvis sekretariāta un biroja darba programmas absolventiem, tikai 32 procenti strādā specialitātē. Savukārt 50 procentu lauku īpašumu apsaimniekotāju turpina darbu šajā nozarē. Zemkopības ministrija šai studentu grupai, ja vien ir labas sekmes un disciplīna, nodrošina papildu stipendiju. Divi mūsu mācību iestādes šīgada absolventi ir atraduši darbu ārzemēs. Esam secinājuši - ja jaunietis ir motivēts strādāt un spēj labi veikt uzticētos pienākumus, viņu ievēro jau lielās prakses laikā un aicina palikt uzņēmumā. Pašreizējā ekonomiskajā situācijā par nākotni spriest ir ļoti sarežģīti. Mēs šajā gadā nekomplektējām celtniecības apdares speciālistu grupu, taču studijas sāka divas grupas autotransporta programmas apguvē. Dzīve mums izvirza savus nosacījumus, un labi, ja spējam tos pieņemt. Šajā gadā vidusskolā uzņēmām 147 jauniešus.

Rita Laika, bezdarbnieceManuprāt, ja cilvēks ļoti grib, viņš tomēr var atrast darbu. Arī man to nācās zaudēt, un nebija viegli, jo Sabiedrības veselības valsts aģentūrā biju strādājusi ilgāku laiku. Protams, nav vienkārši sākt visu no jauna un kardināli mainīt dzīvi, bet man tas šajā gadā ir izdevies. Biju izdomājusi, ka vēlos strādāt skaistumkopšanas nozarē. Gandrīz gadu gaidīju, kamēr radās iespēja mācīties Nodarbinātības valsts aģentūras Bauskas filiāles rīkotajos kursos, kuros sagatavoja nagu kopšanas speciālistus. Mūsu grupa bija ļoti jauka, lieliski sapratāmies, un visas jutāmies gandarītas, ka apgūstam jaunas iemaņas. Pirmā prakse Iecavā man bija veiksmīga, tās laikā saņēmu darba piedāvājumu. Esmu ieguvusi otrā līmeņa profesionālās kvalifikācijas apliecību nagu kopšanas specialitātē. Vēl papildus apmeklēšu kursus Rīgā, kur mācīšos gēla nagu veidošanu. Pašai grūti noticēt, bet šajā gadā esmu ieguvusi arī autovadītājas tiesības. Ar smaidu saku, ka man ir atgriezusies otrā jaunība.

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti