Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kādas iespējas nodarbinātībā var saskatīt pašlaik un nākotnē? 19

Situācija darba tirgū ir kritiska - uzņēmumi atlaiž darbiniekus, taču jaunus darbā nepieņem gandrīz neviens,šomēnes ziņoja laikraksts «Dienas Bizness».   Jau oktobrī bezdarba līmenis salīdzinājumā ar septembri bija pieaudzis par 0,3 procentpunktiem un sasniedza 5,6%, tomēr līdz gada beigām tas varētu sasniegt divciparu skaitli,prognozēja Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) direktore Baiba Paševica. Kādas iespējas nodarbinātībā var saskatīt pašlaik un nākotnē, jautājām mūsu rajona pārstāvjiem.

Aiga Ludviga, NVA Bauskas filiāles referente nodarbinātības jautājumos

Pašlaik ir grūti prognozēt darbu tirgu, jo Bauskas rajona uzņēmēji uzaicināti piedalīties aptaujā, kas noslēgsies 7. decembrī. Tad mums būs konkrētāki dati par darba vietu dinamiku, vai tās saruks, paplašināsies vai paliks nemainīgas. Pieļauju, ka aptaujas dati nebūs pozitīvi, ko apstiprina no uzņēmumiem saņemtā informācija par darbinieku skaita samazināšanos. Proti, no šīgada jūnija līdz novembrim mūspuses uzņēmumos darbu zaudējis 131 strādājošais. Arī apmeklētāju skaits ir ievērojami lielāks, dienā bezdarbniekos no jauna reģistrējas 20 līdz 25 cilvēki. Bauskas rajonā oktobrī bezdarba līmenis bija seši procenti, pērn ap šo pašu laiku - 5,3. Darba devēji stāsta, ka uz vakancēm piesakās ļoti aktīvi, pat līdz desmit kandidātiem uz vienu vietu. Ceturtdienās un piektdienās Bauskas filiālē notiek semināri, kuros plašu informāciju var gūt personas, kuras zaudējušas darbu vai pastāv šāds drauds. Juriste sniedz skaidrojumu, aplūkojot konkrētas situācijas. Psiholoģe konsultē par šīs problēmas emocionālajiem aspektiem. Saskaņā ar mūsu aģentūras datiem, valstī joprojām ir pieprasīti pārdevēji, pavāri, metinātāji, šuvēji, kravas automobiļu vadītāji, zivju sagatavotāji, kuģu remontatslēdznieki, palīgstrādnieki, nedaudz arī celtnieki.

Jānis Beķeris,Saulaines profesionālās vidusskolas direktors

Mūsu mācību iestādē ir pietiekami plašs programmu piedāvājums, jaunieši var izvēlēties apgūt astoņas specialitātes. Katra mācību gada sākumā veicam aptauju, kā absolventiem ir izdevies iekārtoties darbā. Vairāk nekā 90 procenti ēdināšanas servisa speciālistu atrod darba vietu. Viņi strādā ne tikai Bauskas rajonā, labākie iekārtojas darbā arī Rīgā, tostarp «Lido» kompleksā. 75 procenti šīgada autotransporta specialitātes absolventu arī ir atraduši darbu. Sarežģītāk tas kļuvis sekretariāta un biroja darba programmas absolventiem, tikai 32 procenti strādā specialitātē. Savukārt 50 procentu lauku īpašumu apsaimniekotāju turpina darbu šajā nozarē. Zemkopības ministrija šai studentu grupai, ja vien ir labas sekmes un disciplīna, nodrošina papildu stipendiju. Divi mūsu mācību iestādes šīgada absolventi ir atraduši darbu ārzemēs. Esam secinājuši - ja jaunietis ir motivēts strādāt un spēj labi veikt uzticētos pienākumus, viņu ievēro jau lielās prakses laikā un aicina palikt uzņēmumā. Pašreizējā ekonomiskajā situācijā par nākotni spriest ir ļoti sarežģīti. Mēs šajā gadā nekomplektējām celtniecības apdares speciālistu grupu, taču studijas sāka divas grupas autotransporta programmas apguvē. Dzīve mums izvirza savus nosacījumus, un labi, ja spējam tos pieņemt. Šajā gadā vidusskolā uzņēmām 147 jauniešus.

Rita Laika, bezdarbnieceManuprāt, ja cilvēks ļoti grib, viņš tomēr var atrast darbu. Arī man to nācās zaudēt, un nebija viegli, jo Sabiedrības veselības valsts aģentūrā biju strādājusi ilgāku laiku. Protams, nav vienkārši sākt visu no jauna un kardināli mainīt dzīvi, bet man tas šajā gadā ir izdevies. Biju izdomājusi, ka vēlos strādāt skaistumkopšanas nozarē. Gandrīz gadu gaidīju, kamēr radās iespēja mācīties Nodarbinātības valsts aģentūras Bauskas filiāles rīkotajos kursos, kuros sagatavoja nagu kopšanas speciālistus. Mūsu grupa bija ļoti jauka, lieliski sapratāmies, un visas jutāmies gandarītas, ka apgūstam jaunas iemaņas. Pirmā prakse Iecavā man bija veiksmīga, tās laikā saņēmu darba piedāvājumu. Esmu ieguvusi otrā līmeņa profesionālās kvalifikācijas apliecību nagu kopšanas specialitātē. Vēl papildus apmeklēšu kursus Rīgā, kur mācīšos gēla nagu veidošanu. Pašai grūti noticēt, bet šajā gadā esmu ieguvusi arī autovadītājas tiesības. Ar smaidu saku, ka man ir atgriezusies otrā jaunība.

Pievieno komentāru

Komentāri 19

edgars

kā saka Mamma visu mužu nepalīdzēs,būtu jau laiks vinjai palīdzēt

pirms 11 gadiem, 2008.12.29 19:10

edgars

A ko tad darīt šajos grūtajos laikos jauniešiem kas pabeiguši mācības,un vienkārši NETIEK pie darba.nejau zināšanu vai prasmes(pieredzes) bet sava vecuma dēļ.

pirms 11 gadiem, 2008.12.29 19:07

Lauks

Valsts ar savu kredītu un nodokļu murgu mūs visus aplaupa kā nu tikai var! Es priecājos par Latviju, bet ne par valsts aparātu!

pirms 11 gadiem, 2008.12.03 04:47

inese

Arī man ir ko piebilst...
Nav jau nemaz tik viegli atrast darbu Bauskā,kur nu vēl citur...tūlīt būs jau pusgads apkārt kopš meklēju darbu un neveiksmīgi,jo darba devēji ir izvēlīgi un nevēlas pieņemt cilvēkus ar invaliditāti,bet strādāt spējīgus...Kaut gan,viņiem būtu labāk un izdevīgāk tādus cilvēkus pieņemt,jo līdz ar to jāmaksā mazāki nodokļi...

pirms 11 gadiem, 2008.12.02 14:10

Arī man ir ko piebilst...
Nav jau nemaz tik viegli atrast darbu Bauskā,kur nu vēl citur...tūlīt būs jau pusgads apkārt kopš meklēju darbu un neveiksmīgi,jo darba devēji ir izvēlīgi un nevēlas pieņemt cilvēkus ar invaliditāti,bet strādāt spējīgus...Kaut gan,viņiem būtu labāk un izdevīgāk tādus cilvēkus pieņemt,jo līdz ar to jāmaksā mazāki nodokļi...

pirms 11 gadiem, 2008.12.02 14:10

:)

dodiet, dodiet, māciet, palīdziet, es nevaru....

pirms 11 gadiem, 2008.12.01 22:12

gita

BDz darba sludinajumos piedāvā tikai stipri apšaubāmo darbu internetā, vai kāds zin par to ko vairāk??? Laikām jau kārtēja afēra lai ķertu izmisumā nonākušus cilvēkus. nesaprotu, ko valdība grib panākt, janpienākošiem bezdarbniekiem būs jāmaksa pabalstus, un kur tad ta sauktā taupība??? ļautu cilvēkiem strādāt un pelnīt un uzturēt sevi un savas ģimenes, un vel saņemtu naudu nodokļu veidā. Esmu kļuvusi par pesimistu, jo manā nelielā paziņu lokā jau seši civēki ir atlaisti(tai sk. viens manā ģimenē),tik pat gaida to brīdi un pārējie nemaz nav parliecināti, ka paliks pie darba. Vel viens juridisks jautājums, kāpēc laužot darba līgumus nevienam neraksta, ka darbinieks tiek atlaists, visiem liek parakstīt "pusēm vienojoties", un atlāiž nebrīdīnot divus mēnešus iepriekš, bet vienu, labi ja divas nedēļas.
Vel man ir aizdomas, ka tada politika ir speciāli māksligi veidota lai maksimālais kredītņemēju skaits(majokļu kredīts) ķļūtu par maksāt nespējīgiem un viņu ieķīlātie īpašumi nonāktu banku īpašumā, tad tos atkal varētu izpirkt no bankam pa nelielām cenam "varenie" un sākt atkal spekulēt( līdz tam laikam jau sāks atjaunot darba vietas un cilvēciņi atkal sāks dzīvokļus pirkt) Kā jums tāda doma???

pirms 11 gadiem, 2008.12.01 09:07

Čikstuļiem

Visa nauda nav jānodzer vai jāiztērē šmotkās, vienmēr jābūt rezervei. Ir gan tadi, kas pat taisnu līniju nevar novilkt, tiem gan būs grūti.

pirms 11 gadiem, 2008.11.30 17:28

to cciikstuliem

Vajadzeeja aizveer hllebureku ja neee var dabuut pa to, umniks...

pirms 11 gadiem, 2008.11.28 21:55

Čīkstuļiem

Vajadzeja sakrāt naudiņu un taagd iziet namdara, ekskavatorista, metinataja vai vēl kādus kursus un atrast darbu.

pirms 11 gadiem, 2008.11.28 19:33

juris

Kopš neatkaribas atgūšanas tāds termins kā[darba tikums]ir zaudējis savu nozīmi-tu strādā,bet darba augļus plūc cits.

pirms 11 gadiem, 2008.11.28 10:41

latvia ir bedre

Jap un V zetlers veel sauc latvieshus maajas no aarzemeem da !!!!!!!!!!!!!!!!!!BLIN KO VINI TE DARIIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! domaa ko runaa

pirms 11 gadiem, 2008.11.27 19:02

zintis

Meklējiet darbu kamēr vēl ir laiks...tulīt atlaidīs apm. 350 iekšlietu ministrijas darbiniekus, kad tie vēl meklēs darbu uiiiiiiiiiiiii....

pirms 11 gadiem, 2008.11.27 17:33

pesimists

Kādi kursi? Vai tad ir kautkāds uzņēmums, kas pieņems darbā bez darba palikušos cilvēkus, lai gan viņi ir gājuši dajebkādos kursos. Ja iziet kursos, tad arī vajadzētu nodrošināt cilvēku ar darba vietu. Ja esi viens un paliec bez darba, pie tam vēl pirms pensijas vecumā,tās vienkārši ir šausmas, lai neteiktu vairāk.Kā cilvēkam dzīvot tālāk!!! Nedod dievs, ja vēl ir jāpērk zāles.Kurp mēs esam nonākuši???

pirms 11 gadiem, 2008.11.27 15:56

ha-ha Beķerim

Direktors uzskata, ka labākie atrod darbu ārzemēs, Lido. No 1. augusta ķirsons atlaida 200 strādājošos, un es neuzskatu, ka labākie brauc uz ārzemēm - viņi spiesti braukt, jo te nav darba.

pirms 11 gadiem, 2008.11.27 14:16

ine

Es ar gaidu kursus nu jau diezgan daudz mēnešus. Visu laiku tik atbild, ka nezin kad būs, sakarā ar inflāciju, budžeta samazināšanu utt... Bet ko darīt, ja man tie kursi ir ĻOTI vajadzīgi... Pati iziet kursus nevaru, ģimenes budžets neļauj. :(

pirms 11 gadiem, 2008.11.27 13:05

tehniskais darbinieks

Pilnībā piekrītu gitai. Kā var sevi un ģimeni(ja tāda ir) uzturēt, ja gadu jāgaida kursi, nerunājot par darbu. Kas notiks nākamgad, kad pēc novada izveidošanas sāks optimizēt skolas? Tad bezdarbnieki būs ne tikai skolotāji, bet arī tehniskie darbinieki.

pirms 11 gadiem, 2008.11.27 08:51

gita

Nu nevar tak gaidīt gadu lai tiktu pie kursiem, ēst un apmaksāt dzivokli vajag lai nekļūtu par bomzi. vienīgi, ja kāds tevi veselu gadu uztur.

pirms 11 gadiem, 2008.11.26 13:50

Lietotāju raksti