Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ko Bārbelei dos pašvaldību reforma? 5

Izteikt domas pamudinājis publicētais bārbelieša Romāna Karola viedoklis «Gribu dzirdēt situācijas skaidrojumu» – par pašvaldību reformu Bārbelē.

Pēc šīs un vēl citām iepriekšējām līdzīga rakstura publikācijām «Bauskas Dzīves» lasītājiem varētu rasties iespaids, ka Bārbele ir cinītis, kas gāž teritoriālās reformas vezumu iecerētajā Vecumnieku novadā un līdz ar to bremzē reformu Bauskas rajonā. Jeb, R. Karola vārdiem sakot, – Bārbelē tiekot sabotēta teritoriālā reforma. Atliek vaicāt – kam ir izdevīgi kultivēt šādus apgalvojumus? Un kā pagasta padomei reformas jautājumā rīkoties pareizāk – akli sekot valdības pamudinājumam «aizej tur, nezin kur» vai arī tomēr censties rūpīgi izsvērt visus «par» un «pret», pirms pieņemt jebkādus lēmumus?Ar nožēlu jāatzīst, ka R. Karols, kurš deviņdesmitajos gados pats bija mūsu pagasta grāmatvedis, savā rakstā ir tīši vai netīši pasniedzis sagrozītus faktus, tādā veidā tikai maldinot un uzkurinot sabiedrību. Piemēram, raksta autors apgalvo, ka pašvaldība ņem kredītus, «ieķīlājot visus pagasta īpašumus», pats labi zinot, ka vietvara pagasta iedzīvotāju labā – skolas renovācijai, ēku remontiem, autobusa iegādei, projektu izstrādei u. c. – ņem kredītus Valsts kasē un garantē tos ar pašvaldības budžetu. R. Karols arī pārmet, ka vietvara nav prezentējusi apvienošanās variantus. No viņa teiktā var secināt, ka pagasta padomei Ministru kabineta (MK) vietā bija jāizstrādā un jāpieņem lēmumi, jāveic grozījumi MK noteikumos par ministriju pakļautībā esošo struktūru darbu un pakalpojumu sniegšanu novados. (Atcerēsimies, ka lēmums par novadu veidošanu tika pieņemts valsts līmenī, nenosakot, kā tiks sadalītas rajona un reģionālo iestāžu funkcijas novados!)

Pārstāvu Bārbeles pašvaldību darba grupā Vecumnieku novada projekta izstrādei. Kad projekts būs sagatavots, ar to tiks iepazīstināti perspektīvā novada iedzīvotāji. Tas arī būs viens no reāliem apvienošanās variantiem, kuru nodos iedzīvotāju apspriešanai.Strādājot minētajā darba grupā un apkopojot informāciju, jāatzīst, ka problēmu un neskaidrību likumdošanā ir ļoti daudz. Piemēram, nav skaidrs, kas notiks tad, kad likvidēs rajona līmeņa pašvaldības: kā sadalīs iestāžu – būvvaldes, skolu valdes, policijas, nodarbinātības dienesta, Valsts ieņēmumu dienesta u. c. – funkcijas; kā sadalīs rajona īpašumus, paņemtos kredītus. Neskaidrība ir jautājumos par atkritumu apsaimniekošanu, ugunsdzēsības organizēšanu, veselības un sociālo aprūpi novadā.

Jāteic, ka plānotajā novadā dienestu darbība atšķirsies no tās, kāda tā ir pašlaik. Piemēram, pie sociālo pakalpojumu izlīdzināšanas atsevišķu pagastu iedzīvotāji, tostarp Bārbelē, būs zaudētāji. Tiks likvidēti tie pabalsta veidi, kādus pašreiz pēc saviem ieskatiem un iespējām noteikusi Bārbeles pašvaldība, – transporta izdevumu kompensācijas mācību iestāžu audzēkņiem, transporta pakalpojumi u. c.Ko pēc teritoriālās reformas iegūs pagasti, kuri atradīsies nomaļus no novada centra? Es domāju – neko. Ieguvējas noteikti būs politiskās partijas. Saskaņā ar vēlēšanu likumu, novadu domes vēlēs pēc partiju listēm. Līdz ar to nav zināms, kā un cik lielā mērā novadu domēs būs pārstāvētas pagastu iedzīvotāju intereses. Var gadīties, ka nomaļāki pagasti tā arī netiks sadzirdēti centrā. Jo mēs jau tagad redzam, ka valsts vadība «deķīti» vairāk velk uz to pašvaldību pusi, no kurām ir vairāk politisko partiju pārstāvju.Manuprāt, nevajag pašvaldības salikt kopā ar varu, bet gan ievērot brīvprātības principu. Pašlaik valsts piekopj sava veida reketu: «Ja jūs neiesit kopā, naudu nedabūsit!» Ja pēc šādiem principiem tiks virzīta reforma un novadu attīstība, nekas labs nav sagaidāms.Saku paldies Bārbeles pagasta iedzīvotājiem par atbalstu, kā arī papateicība pagasta vadībai par stingru nostāju teritoriālās reformas jautājumu risināšanā un paveikto mūsu pašvaldības iedzīvotāju labā, novēlot spēku un enerģiju turpmākajā darbā!

Pievieno komentāru

Komentāri 5

es-bārbelietis

ko runāt par Mediņu! Labāk par citiem! Vai kāds zin, ka ir pieļauta Bārbeles pamatskolas "prihvatizācija"? 100 bērnu varēs meklēt citu skolu un pedagogi + skolas darbinieki varēs aizpildīt citu skolu brīvās darbavietas...... uz laiku protams, jo pēc baumām arī Jaunsaules pamatskola noskatīta...

pirms 12 gadiem, 2007.12.22 08:12

Romāns

Patiess prieks,ka beidzot kāds no pašvaldības iziet publiskajā telpā ar viedokli un pat cenšas šo savu viedokli ARGUMENTĒT. Nebijis gadījums! Var piekrist vai nepiekrist šim viedoklim, bet apsveicams ir pats fakts. Un tam jau sen tā vajadzēja būt, tikai ne internetā, jo laukos tas retajam pieejams (arī man nē), bet gan cilvēku pilnā zālē.
Tomēr pat tā ir labāk nekā boldāntipa vai zoodārza tipa mudžināšana vai melošana.
Tieši atklātība nedod iespēju manipulācijām un intrigām.
Par tiem sagrozītajiem faktiem - iesaku paņemt augusta mēneša pagasta avīzi - no turienes tā ziņa par pagasta aizņēmumu garantēšanu ar pašvaldības budžetu un nekustamo īpašumu. Tā kā faktu īstums jāmeklē pašiem savā dārzā...
Vēlreiz paldies par viedokli, cerams, ka tas būs sākums jaunai, skaistai tradīcijai Bārbelē - publiskai diskusijai par visiem iedzīvotājiem aktuāliem jautājumiem.
Ar cieņu R.Karols

pirms 12 gadiem, 2007.12.11 11:56

kaimiņu Juris

Puisīt,necel tik smagu, kanegadās purkšķis vai slapjums... Domā par savu pagastu, par citām lietām domās un lems cita līmeņa vīri un sievas.

pirms 12 gadiem, 2007.12.11 11:52

Gatis

to>Hmm

.....un tu pats arī vispār kaut ko no tā ko uzrakstīji vispār sajēdz? ....

pirms 12 gadiem, 2007.12.10 10:45

Hmm

Izlasīju Gudrinieka teikto: "...kā sadalīs iestāžu – būvvaldes, skolu valdes, policijas, nodarbinātības dienesta, Valsts ieņēmumu dienesta u. c. – funkcijas;?.." Ārprāts, vai šim cilvēkam maz ir sajēga par valsts pārvaldi, pašvaldību funkcijām? .. Un tāds darbojas tik svarīgā darba grupā .. nja

pirms 12 gadiem, 2007.12.09 22:34

Lietotāju raksti