Ko varēsim novērot debesīs 2014. gadā?

2014. gadā debesīs būs novērojami ierasti objekti un meteoru plūsmas,taču Latvijā nebūs redzams neviens Saules vai Mēness aptumsums.

Aktīvākās meteoru plūsmas, kuru maksimumos būs iespējams novērot līdz pat vairākiem desmitiem krītošo zvaigžņu stundā, kā ierasts, būs novērojamas janvāra sākumā, augusta pirmajā pusē un decembra vidū, kad tiek prognozēts attiecīgi Kvadrantīdu, Perseīdu un Geminīdu meteoru plūsmas maksimums.

Tā kā Saules aktivitāte 2014. gadā vēl aizvien saglabāsies augsta, nav izslēgta iespēja, ka Latvijā būs redzama ziemeļblāzma.

2014. gadā būs novērojamas visas spožākās Saules sistēmas planētas. Visspožākā planēta Venēra būs novērojama rīta stundās no janvāra nogales līdz martam un no jūnija otrās puses līdz septembra sākumam.

Marss janvārī un februārī būs redzams visu nakti, izņemot vakara stundas, no marta līdz maijam tas būs novērojams no vakara līdz pat rītausmai, jūnijā un jūlijā – nakts pirmajā pusē, bet no augusta līdz pat gada beigām – vakaros.

Jupiters līdz februārim būs novērojams visu nakti, martā un aprīlī – visu nakti, izņemot rīta stundas, maijā – nakts pirmajā pusē, jūnijā un jūlijā – vakaros, bet no augusta vidus līdz pat gada nogalei Jupiters būs novērojams rīta stundās un nakts otrajā pusē. Augusta vidū agrās rīta stundās pirms saullēkta netālu no Jupitera būs redzama Venēra, bet 18. augusta rītā abas planētas šķirs tikai 0,2 grādu liels attālums.

Saturns gada sākumā līdz pat pavasarim būs novērojams rīta stundās un nakts otrajā pusē, maijā un jūnijā tas būs novērojams visu nakti, bet no jūlija – nakts pirmajā pusē un vakaros. 2014. gads būs visai piemērots arī Merkura novērojumiem, jo Saules sistēmas mazākā planēta būs labi redzama vakaros janvāra beigās un februāra sākumā, kā arī maija otrajā pusē, bet no rītiem to varēs novērot ap jūlija vidu un no oktobra beigām līdz novembra sākumam.

Jau pašā 2014. gada sākumā būs novērojama Kvadrantīdu meteoru plūsma, kas ir viena no trijām visaktīvākajām plūsmām un kuras maksimumā (2014. gada 3. janvārī) varētu būt novērojami līdz pat 50 meteoriem stundā. Pazīstamās Perseīdu meteoru plūsmas maksimums ir gaidāms 2014. gada 12. augustā, kad varētu būt novērojami līdz pat 60 meteoriem stundā. Savukārt 2014. gada izskaņā 14. decembrī būs Geminīdu meteoru plūsmas maksimums, kura laikā varētu ieraudzīt līdz pat 90 krītošajām zvaigznēm stundā.

2014. gadā dažādos pasaules reģionos būs redzami divi pilni Mēness aptumsumi, viens gredzenveida Saules aptumsums un viens daļējs Saules aptumsums, taču diemžēl neviens no šiem aptumsumiem nebūs novērojams Latvijā. Tuvākais pilns Mēness aptumsums Latvijā būs redzams 2015. gada 28. septembrī, bet 2015. gada 20. martā Latvijā būs novērojams daļējs Saules aptumsums, kas atsevišķos Atlantijas okeāna un Ziemeļu Ledus okeāna apgabalos būs novērojams kā pilns Saules aptumsums.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju. LAB biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes.

Plašāka informācija LAB mājaslapā www.lab.lv.

Starspace.lv ir vienīgais portāls, kas regulāri publicē ziņas par astronomiju latviešu valodā. SIA „StarSpace” nodarbojas arī ar  astronomijas popularizēšanu, rīkojot seminārus, lekcijas un debess demonstrējumus, kā arī izplata teleskopus. Plašāka informācija pieejama vietnē www.starspace.lv.

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti