Mums ir svarīgs jūsu viedoklis par ĢMO audzēšanu novadā 51

Pamatojoties uz iedzīvotāju iepriekš pausto noliedzošo attieksmi pret ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) audzēšanu Bauskas novadā, esam rosinājuši Bauskas novada domi izsludināt publisko apspriešanu par ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas aizlieguma noteikšanu visā Bauskas novada administratīvajā teritorijā, tā notiek no šī gada 1. augusta līdz 30. septembrim.

Lai gan dome lēmumu par apspriešanas izsludināšanu ar 1. augustu pieņēma 28. jūlijā, novada domes vadība tikai nedēļu vēlāk par to publicēja informāciju novada mājaslapā, sadaļā «Jaunumi».

Izbrīnu rada domes priekšsēdētāja R. Ābelnieka attieksme, organizējot iedzīvotāju aptauju, jo netika dots uzdevums administrācijas amatpersonām izstrādāt aptaujas lapas formu ar jautājuma formulējumu, laikus netika informētas pagastu pārvaldes par aptaujas organizēšanas kārtību, netika noteikti kritēriji, pēc kuriem aptauju varēs uzskatīt par notikušu, kā arī atbildīgās amatpersonas par rezultātu apkopošanu un izvērtēšanu. Šādas attieksmes iemesls, iespējams, ir domes vadītāju profesionalitātes trūkums vai dažu ieinteresēto uzņēmēju interešu klaja lobēšana.

Par domes lēmumu nepildīšanu un bezdarbību esam publiski pauduši aizrādījumu domes ārkārtas sēdē 7. augustā un 29. augusta sēdē. Pēc mūsu (deputātu no RP/LAP saraksta) ierosinātās publiskās apspriešanas neoficiālās sarunās esam saņēmuši informāciju, ka novadā it kā tiekot audzēti ĢMO un tikām aicināti atsaukt savu iesniegumu.

Atzīstot par pamatotiem aizrādījumus par nepietiekamo rīcību aptaujas organizēšanā, domes priekšsēdētājs R. Ābelnieks (Nacionālā apvienība) aizbildinājās ar «daudz svarīgiem darbiem». Neskatoties uz aicinājumu nodrošināt pēc iespējas veiksmīgāku apspriešanas norisi, organizatoriskie pasākumi izpalika.

Mūsu centieniem aktīvāku atbalstu vēlējāmies gūt no valdošajā pozīcijā esošās Zaļās partijas pārstāvētajiem deputātiem M. Ružas un A. Jātnieka, kuru priekšvēlēšanu programmā ĢMO audzēšanas aizliegums tika pasludināts par prioritāti. Rodas izjūta – kādam ir izdevīga aptaujas vājā organizācija un domei nerūp izzināt iedzīvotāju vairākuma viedokli objektīvai lēmuma pieņemšanai.

Starptautiskās vides sabiedriskās organizācijas «Latvijas zemes draugi» mājaslapā http://www.zemesdraugi.lv/faili/files/GMO_miti_un_fakti.pdf var izlasīt plašu un izsmeļošu informāciju par to, ko nozīmē ģenētiskā modifikācija un kādas neatgriezeniskas, negatīvas sekas tā var izraisīt dabā, lauksaimnieciskajā ražošanā, pārtikas kvalitātē.

Cienījamie Bauskas novada iedzīvotāji, aicinām izmantot iespēju un aizpildīt Bauskas novada administrācijas vispārējo iesnieguma veidlapu vai iesniegumu brīvā formā, kurā paužat viedokli «par» vai «pret» ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) audzēšanu mūsu novadā, domes lietvedībā Bauskā vai pagastu pārvaldēs.

Aicinām Bauskas novada izglītības iestādes aktīvi iesaistīties aptaujas organizēšanā. Jūsu viedoklis un aktivitāte noteiks, vai tiks pieņemts aizliegums audzēt ĢMO Bauskas novadā. Apkārtējos novados tas jau izdarīts – it visur kaimiņos ĢMO aizliegts audzēt.

Pievieno komentāru

Komentāri 51

dereks

NOTEIKTI PRET ĢMO, neeksperimentēsim ar to, kas mums ir svešs.

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 11:42

kukurūza

argumenti?

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 11:53

to kukurūza

rakstā ir norāde uz saiti , noklikšķini un izlasi, argumentus!!! Pridur!

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 16:33

Marta Dzirkste

Varēja izveidot elektronisko balsošanu, daudz vairāk balsu savāktu.

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 11:53

Jānis

Kārtējā tumsonība, kādreiz cīnījās pret penicilīnu, tad pret vakcīnām un tagad pret ĢMO. Mums ir atbildība ne tikai pret savām bailēm pret svešo, bet arī pret pārējo pasauli, kurai, pieaugot cilvēku skaitam, vajag ar vien vairāk pārtikas. Es gribu lai šie cīnītāji pret ĢMO personīgi pasaka kādam no tā miljarda, kas šobrīd ir dzīvs ģenētiski modificētu kviešu šķirņu dēļ, ka būtu labāk, ja viņš nebūtu piedzimis. Atkāpsimies no šī provinciālisma, un sapratīsim , ka mēs nedzīvojam uz nošķirtas planētas un kopā ar pārējiem pasaules iedzīvotājiem, esam atbildīgi par kopējo cilvēces labklājību. Jā, arī Bauskā.

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 12:25

Bānis

Ne es ne mani bērni nav vainīgi pie tā, ka kaut kur kaut kādam miljardam nav ko ēst, ja tam miljardam vajag pārtiku, lai ēd ģmo, bez ģmo, bet ja man ir iespēja ēst tīru pārtiku, es izvēlos tīru pārtiku. Un Latvijā iesējot ģmo pārtiku mēs neatrisināsim miljarda bada problēmu, jo no mums šo pārtiku nepērk, mēs vienīgi aizkakāsim zemi, sabojāsim savu veselību un nolemsim nākamās paaudzes jau ar iedzimtām mutācijām. Un ja mana balss attālina šo procesu kaut par 5 gadiem es esmu PRET ĢMO Bauskas novadā.

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 13:08

Uldis

Ne viss ir gluži tā kā to cenšas pasniegt..... Kāpēc nesākam cīņu ar ĢMO ievešanu un tirgošanu!? Ievest var, tirgot var, tikai davai neaudzēsim... Pēc kā tas izskatās? Man tas izskatās pēc lobija, lai kāds zemnieks neiedomājas uzsākt biznesu ar biogāzes vai naftas produktu ražošanu. Protams, es arī esmu pret to ĢMO izmantošanu, kas ir kaitīgi cilvēkiem. Zinātne iet uz priekšu un nav viss tikai balts un melns! Ir zinātnieki, kas tieši apgalvo, ka daudziem ir nepareizs priekšstats par ĢMO un to kaitīgumu. Nevajag visu bāzt vienā maisā. Izskatās, ka davai, drošs paliek nedrošs visu aizliegsim.... Es tomēr aicinātu katru vispirms padomāt, nevis akli skriet vienā barā, skaidri norādītā virzienā. Uzliekam citu mērķi - aizliegt ievest un tirgot ĢMO! Es esmu par!!!

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 13:55

Inese

Cienījamais Ulda kungs, atkārtojam vēl un vēl riez vienu un to pašu, ja audzē šo pārtiku, tad bites kas apputeksnē šos augus atlido uz manu mazdārziņu un apputeksnē arī manus augus, bet es nevēlos ēst nekādus mutāciajs rezultātā izveidojušos augus. Un šeit nav nekāda sakara ar tirgošanu, jo kad es ieeju veikalā un izlasu uz pudeles vai paciņas kas ir ĢMO, tad tā ir mana IZVĒLE pirkt un ēst vai neskarties pat klāt. Bet sējot šos augus man ir LIEGTAS IESPĒJAS IZVĒLĒTIES. Nu cik reizes var to atkārtot????

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 19:08

noteikti PRET

Domāju, ka šo ĢMO lietu virza nauda, nevis rūpes par bada cietējiem ārpus Latvijas. Izdevīgi tas ir lielajiem saimniekiem, zemniekiem, lopu audzētājiem un nav tā kā dzirdēts, ka viņi pārtiku ziedotu palīdzības programmās bada cietējiem.
Tomēr Latvija ir zaļākā valsts pasaulē, liela pasaules daļa pievēršas bioloģiskajai pārtikai un EKO produktiem, taču diez vai var cerēt audzēt tīru un dabisku pārtiku, ja blakus laukos aug raženie ĢMO.
Palasiet to info - augi krustojas un kļūst izturīgi pret indēm un miglošanu - tāpēc ķīmiju nākas lietot arvien spēcīgāku, jo bez mēslošanas neaug nekas.....
Padomājiet par saviem bērniem!

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 14:31

RR

Kur audzē pie mums ? NEKUR! Un arī neaudzēs, jo ES tas nav atļauts (ar nelielu atkāpi, ja nemaldos, kāda kultūta Spānijā)

Tā kā mūsu "gudrie" cenšās apstiprināt, ka "ūdens ir slapjš" . Ģeniāls atklājums ...lieliska iespēja starp muļķiem patēlot gudrus :) :)

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 19:23

Pret

Ceru ka šis palīdzēs daudziem saprast lietas būtību un ka tas viss ir tikai un vienīgi dēļ naudas https://www.youtube.com/watch?v=4wQaQLFJFXk&feature=youtube_gdata_player
https://www.youtube.com/watch?v=B377W1xxhJs&feature=youtube_gdata_player

pirms 7 gadiem, 2013.09.20 08:16

Jautājums

Kādi ĢMO un kur šobrīd tiek audzēti Bauskas novadā???

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 16:16

atbilde

Man šķiet , šobrīd ir svarīgāk, lai nesāk audzēt, kad sāks audzēt jau būs par vēlu !!! Esmu pret ĢMO!!!

pirms 7 gadiem, 2013.09.12 16:22

jā jā

Nesaprotu Jūs Novicka kungs,tāttad ievest no ārzemēm un tirgot Bauskas novadā var ĢMO,BET VIETĒJAIS LAUKSAIMNIEKS TO NEDRĪKST AIUDZĒT!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ne velti jūsu pārvaldi deputāti likvidēja un tu zaudēji darbu....jāatbalsta ir vietējie ražotāji,bet ne ārzemju ĢMO ražotāji....

pirms 7 gadiem, 2013.09.14 10:35

nē nē to jā jā

vienkārši ārprāts, cik Pamūšas absolventu ir savākušies vienu viet!!!!

pirms 7 gadiem, 2013.09.14 18:33

Bērzkalns

Esmu pret ĢMO. Paskatieties statistiku cik Latvijā dzimst bērni invalīdi(arvien vairāk), cik cilvēki gada laikā saslimst un nomirst ar vēzi, cik slimo ar cukura diabētu utt.. Vai tas Jums neko neizsaka? Cilvēki Latvijā lieto ļoti neveselīgu pārtiku? Mums vajag zombijus nākošajās paaudzēs, ja tādas vispār vēl būs?Kāpēc Eiropa ir pret ĢMO? Bauskas novads pabaros trūkum cietējus trešās pasaules valstīs? Nekļūstiet taču smieklīgi? Nekādus ĢMO!

pirms 7 gadiem, 2013.09.14 14:43

Bērzkalnam

Kāpēc veikalos tirgo ĢMO??? Vispirms aizliedziet ĢMO tirgošanu veikalos un tad neviens ĢMO neražos,bet tagad kāpēc mūsējie nevar audzēt ,bet citi var???

pirms 7 gadiem, 2013.09.14 22:34

mežotniece

saša, tapēc ka esi par, nevajag uzreiz mežotni ap***āt !!!!!

pirms 7 gadiem, 2013.09.14 20:19

Aleksandram Novickim

Tu esi pabeidzis Jelgavas Lauksaimniecības Universitāti-inženieris,celtnieks, bet AIja Spriķe ir beigusi Latvijas universitāti kā ģeogrāfijas,angļu valodas pasniedzēja. Vai tiešām jūs ab(celtnieks,skolotāja)i esat lielie speciālisti par ĢMO???

pirms 7 gadiem, 2013.09.14 22:42

Tālivaldis

Nē, Aija un Aleksis te neder, lielāka kompetence arī šajā jautājumā ir Rumbam. Viņš agrāk par šo jautājumu daudz diskutēja un ļoti pareizi bija viņa spriedumi. tieši tāpat kā Tarvida kungs. malači, zēni, zina, ko grib panākt un kā

pirms 7 gadiem, 2013.09.14 22:59

Tālivaldis

Nē, Aija un Aleksis te neder, lielāka kompetence arī šajā jautājumā ir Rumbam. Viņš agrāk par šo jautājumu daudz diskutēja un ļoti pareizi bija viņa spriedumi. tieši tāpat kā Tarvida kungs. malači, zēni, zina, ko grib panākt un kā

pirms 7 gadiem, 2013.09.14 22:59

Lielajam Anonīmajam

Nē paši lielākie speciālisti par ĢMO ir PTV absolvējuši plaša profila mehanizatori...

pirms 7 gadiem, 2013.09.16 15:00

IZGĀZUSIES

Esmu izgāzusies kā izglītības vadītāja BAuskas novadā,tagad esmu gudra lauksaimniecībā...ha ha hā un Nockis ari kā celtniecības speciāLISTS IR LIELS LAUKSAIMNIEKS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 7 gadiem, 2013.09.20 20:54

Latvija – ceļā uz ĢMO brīvu zemi

Arī sabiedrības attieksme pret ĢMO ir noraidoša visā Eiropā, un iedzīvotāju skepse tikai pieaug. Tieši patērētāju spiediena dēļ arī daudzi ražotāji kļūst par ĢMO pretiniekiem, atsakoties izmantot ģenētiski modificētas sastāvdaļas. Starp tiem ir daudzi lieli un pazīstami uzņēmumi, piemēram, «Campina», «Lidl», «COOP», «Carrefour Group», «Auchan», «Cora», «Amadori», «Sainsbury’s» un citi. Kopš 2005. gada jau vairāk nekā 60 vadoši pārtikas ražošanas nozares uzņēmumi ir pasludinājuši, ka savos produktos neizmantos ĢMO. Arī daudzi lielveikali nemaz vairs neiepērk un pircējiem nepiedāvā ĢM produktus. •

pirms 7 gadiem, 2013.09.15 09:42

apziņa

Esmu kategoriski pret ĢMO, pirmkārt jau domājot par jaundzimušajiem bērniņiem, kuri piedzimst ar nedzirdētam un dzirdētām anomālijām.Vai māmiņām gaidot bēbi ir iespējas lietot ekoloģiski tīru pārtiku- nav, jo tā ir ļoti dārga un mazulis piedzimstot ir kā mazs atkritumu konteinerītis, kurš izvada no mātes organisma kaitīgās vielas. Necienu tos, iepriekšējā sasaukuma deputātus, kuri pieņēma lēmumu par ĢMO audzēšanu novadā. Šiem mūsu ievēlētajiem "tautas kalpiem" tomēr vajadzēja uzzināt vēlētāju viedokli , jo esam viņus deleģējuši paust mūsu viedokli, ne savas ambīcijas. ĢMO varētu būt ļoti lielas naudas jautājums?

pirms 7 gadiem, 2013.09.15 10:53

apziņai

Ja ĢMO būtu bīstams mūsu veselībai,tad to netirgotu veikalos,ha ha hā

pirms 7 gadiem, 2013.09.15 21:44

Martins Ruza

Aleksandr, beidz nodarboties demagoģiju, izlasi lūdzu to GMO aprites likuma 22. pantu.

pirms 7 gadiem, 2013.09.15 12:42

Dakteris

Kāpēc Novickim nav Bauskas novada ārstu atbalsta? Tāpēc,ka nav oficiālu zinātnisku pierādījumu,ka ĢMO kaitētu cilvēka veselībai! Skaidrs ir tas,ka ja ĢMO kaitētu cilvēka veselībai,tad viņu aizliegtu tirgot.

pirms 7 gadiem, 2013.09.15 13:24

derētu pārlasīt

(5) Ja pašvaldība saņēmusi rakstveida iebildumu pret ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas aizliegumu, tā izvērtē iesniegto iebildumu un lemj par konkrētās teritorijas, pret kuras iekļaušanu izteikts iebildums, izslēgšanu no paredzētās aizlieguma zonas vai atstāšanu tajā, ņemot vērā sabiedrības vairākuma viedokli, samērīguma un ilgtspējīgas attīstības principus.

pirms 7 gadiem, 2013.09.15 13:50

Slakters to dakters

lasot šādus komentārus vienkārši baisi paliek, vai tiešām Latvijā palikušie ir neatgriezeniski deģenerāti?

pirms 7 gadiem, 2013.09.16 17:41

Dakterim

Kāpēc Novickim nav Bauskas novada ārstu atbalsta? Nu tas ir diezgan retoriska jautaajums ....Varbūt tāpēc, ka lielākajai daļai nav pietiekamas svešvalodu zināšanas lai varētu paši kārtīgi iepazīties ar nu jau veiktiem pētījumiem...

pirms 7 gadiem, 2013.09.25 15:28

jons

Bet vai Jūs ziniet, ka 90% visas pasaules sojas ir ģenētiski modificēta

pirms 7 gadiem, 2013.09.15 21:58

viedoklim

http://www.brivsnogmo.lv/files/gmo_buklets.pdf
http://www.brivsnogmo.lv/kas_ir_gmo/gm-augu-audzesanas-ietekme

pirms 7 gadiem, 2013.09.16 08:49

zemapziņa

Dakterim- nav arī oficiālu apstiprinājumu, ka ĢMO nekaitētu cilvēku veselībai, interesanti , kāpēc saslimstība ar dažādām slimībām gadu no gada pieaug? Nevajag lobēt dažus mantraušus, kuri ar minimāliem līdzekļiem grib tikt pie lielas naudas!!! Esmu - p r e t ĢMO!

pirms 7 gadiem, 2013.09.16 09:50

sd

Kāpēc parasti Latvijai un tagad arī Bauskas novadam jāskrien ratiem pa priekšu. Mīļie ļaudis, būsim taču atbildīgi nākošo paaudžu priekšā. Izskatās, ka daļa novada deputātu lobē ĢMO audzēšanu. M.Ruža un A. Jātniek ir jāpilda vēlētājiem dotie solījumi, kur melns uz balta Jūsu partijas programmā bija uzrakstīts, ka panāksiet , lai atceļ ĢMO audzēšanas iepriekšējā gada lēmumu. Izskatās, ka deputātiem nav bērni par kuru veselību viņiem būtu jāuztraucas. Esmu pret- ĢMO Bauskas novadā!!!

pirms 7 gadiem, 2013.09.16 09:58

XY

Daudzi, te komentāros, uzdod jautājumu, kāpēc veikalos tirgo ĢMO audzētus produktus? Domāju, ka mums visiem ir jācīnās, lai tie tiktu izņemti no veikaliem, vai arī tiktu īpaši marķēti un labi redzami starp citām precēm un tad tā jau būtu katra personīga izvēle, ka viņš kā izmēģinājuma trusītis lieto ĢMO.
Esmu kategoriski p r e t ĢMO audzēšanu Bauskas novadā.

pirms 7 gadiem, 2013.09.16 10:04

XYai

Cīniņš jau ir uzsākts, taču kā jau ar jebkuru citu kustību, vienmēr ir jābūt lielākam atbalstam no apkārtējajiem cilvēkiem, lai kardinālas izmaiņas varētu ieviest pēc iespējas drīzāk. Vari apskatīties www.brivsnogmo.lv un paskatītie kā arī tu, un cilvēki tev apkārt var palīdzēt, iegūt savu paū veselībai svarīgu informāciju un veikt pārdomātus pirkumus veikalos.

Runājot par veikaliem:
Pārtikai, kas ražota no ģenētiski modificētiem augiem, jābūt marķētai „ražots no ģenētiski modificēta.....” vai „satur ģenētiski modificētu .....” (izņemot, ja produkts satur mazāk kā 0,9% ĢMO nejauša piemaisījuma vai tehniskas neizbēgamības rezultātā).
Savukārt, ja produkts tiek pārdots sveramā veidā, tad par sastāvu jājautā pārdevējam, kuram tas ir jāzina.
Latvijā ĢM marķētajai pārtikai veikalos jābūt novietotai savrup no citiem produktiem un ar skaidru norādi pie plaukta par ĢMO.

!!! Ja pamanāt veikalā marķēto ĢM pārtiku, kas novietota starp pārējiem produktiem bez nekādas norādes aicinām zvanīt uz Pārtikas un veterinārā dienesta uzticības telefonu - automātisko atbildētāju 67027402.

pirms 7 gadiem, 2013.09.25 15:54

XYai

"Ņemot vērā sabiedrības pausto nostāju, rūpējoties par iedzīvotāju veselību un apkārtējo vidi, kā arī sekojot ilgtspējīgas uzņēmējdarbības principiem, «Rimi Latvia» ir atteikusies no ģenētiski modificētu pārtikas produktu tirdzniecības savu veikalu plauktos, portālu «Apollo» informēja Dace Valnere, «Rimi Latvia» vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste.
«Rimi» atsakās no ĢMO produktu tirdzniecības

Šobrīd lielāko «Rimi» veikalu sortimentā ir vairāk nekā 40 000 produktu vienību, un arī līdz šim produktu skaits, kas satur ĢMO vai ir ražoti no ĢMO saturošām izejvielām, bijis simbolisks - tie bija vien četri produkti: zivju barība un trīs veidu augu eļļas. Taču turpmāk, izvērtējot par ĢMO produktiem pieejamo informāciju un jautājumus, kas skar vides un patērētāju drošību, «Rimi» no šādiem produktiem nolēmis atteikties pilnībā.

«Mēs esam par zinātnes sasniegumiem un izgudrojumiem, taču vislielākā prioritāte ir mūsu pircējs, kuram vienmēr cenšamies nodrošināt kvalitatīvu un drošu produkciju par izdevīgāko cenu. Tieši tāpēc, izvērtējot pieejamo informāciju par ģenētiski modificēto organismu ietekmi uz cilvēku veselību un apkārtējo vidi, esam nolēmuši pilnībā atteikties no ĢMO saturošo produktu iepirkšanas un tirdzniecības. Šī nostādne ir iestrādāta arī uzņēmuma jaunajā kvalitātes, vides un sociālās atbildības politikā,» saka Valdis Turlais, «Rimi Latvia» valdes priekšsēdētājs.

Rūpīgi strādājot pie sortimenta paplašināšanas un kvalitātes nodrošināšanas, «Rimi Latvia» jau pēdējo divu gadu laikā ir prasījis ražotājiem norādīt ĢMO klātbūtni viņu produktos. Līdz šim, lai informētu «Rimi» pircējus par produktiem, kas satur ĢMO vai ir ražoti no ĢMO izejvielām, to cenu zīmēs tika iekļautas īpašas norādes.

Lēmumu atteikties no eļļas, kuras ražošanā izmantota ĢMO izejviela, «Rimi» pieņēma jau pagājušā gada nogalē, uzsākot pakāpenisku pāreju no esošās eļļas tirdzniecības un uzsākot jauna produkta ieviešanas procesu, kas veikalu plauktos būs šovasar. Atsaucoties biedrības «Zemes draugi» aicinājumam un iesaistoties akcijā «Paldies par Latviju - brīvu no ĢMO», «Rimi» pieņēma lēmumu pārtraukt iepirkt arī ĢMO saturošo zivju barību un atteikties no tās tirdzniecības nākotnē."

http://www.apollo.lv/zinas/rimi-atsakas-no-gmo-produktu-tirdzniecibas/515769

P.S. - tādēļ, ja jūs pamanāt kādu ĢM produktu RIMI plauktos, lūdzu par to informēt www.zemesdraugi.lv, www.brivsnogmo.lv.

pirms 7 gadiem, 2013.09.25 16:12

Interisanti

Ka par šiem abiem censoņām,pirms viņus atlaida,es Bauskas novadā nebiju dzirdējis runājam. :))

pirms 7 gadiem, 2013.09.20 21:37

Lietotāju raksti