Pilsētnieki dosies rudens talkās 4

Ar aicinājumu zemniekiem un ražotājiem – daļu novāktās augļu un dārzeņu ražas bez maksas nodot skolām, turklāt soloties nākt palīgā ražu novākt, klajā nākusi Veselības ministrija (VM). Tā nosaukta par talku «Lauku atbalstam – skolēnu veselībai!». Strādāt pie zemniekiem gatavi Veselības, citu ministriju un valsts iestāžu darbinieki.Skaidro VM Veselības veicināšanas daļas vadītāja Ilze Straume: «Rudens pusē braucot pa Latviju, daudzviet redzamas ābeles augļu pilniem zariem kādreizējās mājvietās. Reizēm arī mazdārziņā izaug vairāk, nekā pašam audzētājam vajag. Ja nevar pārdot, var dāvināt. Lai palīdzētu novākt rudens ražu, uz vienu dienu vai nedēļas nogali piedāvājam darbarokas bez maksas. Aicinām atsaukties zemnieku saimniecības vai privātpersonas, kam pieder augļu dārzs vai kas nodarbojas ar augļu vai dārzeņu audzēšanu. Saimniecībai jābūt reģistrētai Pārtikas un veterinārajā dienestā. Nav nepieciešama personas medicīniskā grāmatiņa, speciāla apmācība higiēnas jautājumos, kā arī ūdens analīzes vai produkta analīzes.»Šādi rīkoties pamudinājis fakts, ka pašreizējās budžeta situācijas dēļ Latvija nespēj nodrošināt vajadzīgo līdzfinansējumu, lai ieviestu Eiropas Savienības (ES) programmu «Skolas auglis». Tā paredzēja nodrošināt skolēnus ar bezmaksas augļiem un dārzeņiem. Kopš pavasara nav līdzfinansējuma Zemkopības ministrijas administrētajai ES programmai «Skolas piens»». Ja naudas nav, jāmēģina darīt kaut ko bez maksas. Ilze Straume stāsta, ka, piemēram, Līvānu novada zemnieku saimniecībā «Zīlītes» novāktās ogas jau nogādā Līvānu 1. vidusskolai. Veselības ministrijas iniciatīvu atbalsta vairākas Latvijas pašvaldības un zemnieku saimniecības. Varbūt tādas atradīsies arī Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadā?Talkas organizēšanai un koordinēšanai ir noskaidrotas ražas transportēšanā un uzglabāšanā iesaistītās pašvaldības, kā arī izveidots saraksts ar iespējamajām noliktavām, kurās uzglabāt augļus. Precizēta arī iecerētās aktivitātes tiesiskā puse, lai talkas norisē tiktu ievēroti pārtikas apriti reglamentējošie normatīvie akti.Izrādās, arī citās Eiropas valstīs notiek līdzīgi. Lai popularizētu dārzeņu un augļu lietošanu skolēnu vidū, piemēram, Itālijā tiek praktizēts vasaras brīvdienās ražas novākšanā iesaistīt skolēnus. Kontakti un informācija:Veselības ministrijas mājaslapā http://www.vm.gov.lv/ informācija zemniekiem, ražotājiem par dalību talkā «Lauku atbalstam – skolēnu veselībai». Kontakti: tālrunis 67876076, e-pasts: ilze.straume@vm.gov.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

**

Slinkie pilsētas maitas izkustinās pakaļas, lai VIENU DIENU! pastrādātu laukos! Ķēmi, nekas vairāk! Un kāpēc kaut kas būtu jādod par brīvu, bez maksas un tālāk? Lai maksā! Viņiem pilsētā ir algas, bet mēs laukos vergojam zemei no rīta līdz vakaram, lai to latu nopelnītu.

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 12:16

abc

Kurš var piedāvāt manas darbarokas bez maksas? Esmu valsts iestādes darbinieks,bezalgas atvaļinājums obligāti brīvprātīgs, algas samazinājums-uz pusi.Iestādes teritorijas sakopšanas talkas - vismaz divas reizes gadā- obligāti brīvprātīgas.Ko vēl varētu ierosināt?

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 11:17

@@@

Tikai ar to atšķirību, ka mēs skolā gājām un paši lasījām tās plūmes un ābolus un pat bietes rāvām, bet šeit no raksta es sapratu, ka skolēni jau strādāt netaisās, strādās ministriju darbinieki. Naktīs alu un kokteiļus rīt, pēc tam izsist pieturā logus, izmētāt atkritumu konteinerus un betona puķupodus tur skolēni nepārstrādājās, bet lūk lasot ābolus var piemesties bruka. Un vēl rakstā ir minēts, ka Itālijā iesaistīs skolēnus, bet mūsu valstī augļus ar noņemtu algu lasīs skolotāji.

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 08:24

***

"...Izrādās,arī citās Eiropas valstīs notiek līdzīgi....". Varētu domāt,ka tajos "padomu laikos" neviens skolēns rudenī nebrauca talkās, unkā vēl. Tajā pašā slavenajā "Ļeņinā"lasīja plūmes, 50.gadadienā - ābolus un ne tikai. Nu gan jauna aritmētika... pareizi vien ir - viss jaunais ir labi aizmirsts vecais.

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 06:53

Latvijā un pasaulē