Plāno nemaksāt ģimenes valsts pabalstu bērna pirmajā dzīves gadā 10

Labklājības ministrija (LM) ir sagatavojusi grozījumus normatīvajos aktos, kas paredz no šā gada 1.jūnija atteikties no ģimenes valsts pabalsta izmaksas bērna pirmajā dzīves gadā un atcelt piemaksu pie bērna piedzimšanas pabalsta.Neizmaksājot ģimenes valsts pabalstu bērna pirmajā dzīves gadā, LM plāno ieekonomēt aptuveni 1,05 miljonus latu. Savukārt, atceļot piemaksu pie bērna piedzimšanas pabalsta, varētu ietaupīt 1,8 miljonus latu. LM iecere paredz, ka vecāki turpmāk bērna pirmajā dzīves gadā saņems tikai vecāku pabalstu, nevis abus - gan vecāku, gan ģimenes valsts pabalstu -, kā tas ir pašlaik. Šāds ierosinājums attieksies uz 18 800 cilvēkiem. Ģimenes valsts pabalsts pašlaik ir astoņi lati par pirmo bērnu. Turpretī vecāku pabalsts, kuru piešķir vienam no bērna vecākiem, aizbildnim vai citai personai, kura saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu bērnu faktiski kopj un audzina, ir 70% apmērā no mātes vai tēva sociālās apdrošināšanas iemaksu algas. Pabalsts tiek izmaksāts, līdz bērns sasniedz viena gada vecumu. Kā norāda labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), tādā veidā tikšot saglabāts vecāku pabalsts līdzšinējā apmērā un kārtībā. Tāpat ar 1.jūniju paredzēts atcelt piemaksu pie bērna piedzimšanas pabalsta. Pašlaik piemaksa par pirmo bērnu ir 100 lati, par otro bērnu - 150 lati, par trešo un nākamiem bērniem - 200 lati. Šādi varētu ietaupīt 1,8 miljonus latu un šīs izmaiņas skartu vidēji 1900 cilvēku mēnesī, skaidro LM. Bērna piedzimšanas pabalsta apmērs ir 296 lati par katru piedzimušo bērnu. Tas ir vienreizējs pabalsts.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Diiva Ritai

"Es aizgāju dekrētā un saņēmu dekrēta naudu, jādzīvo 2 mēneši ar to un jāmaksā rēķini. Tas neatšķiras no algas. Tad saņēmu šo piedzimšanas pabalstu un piemaksu, atkal bija jāmaksā rēķini..." Varētu domāt, ka piedzimstot bērnam, vajadzētu automātiski atcelt rēķinu apmaksāšanu :))
Nu, visiem mums ir bērni un pat vairāki, un visi kaut kā cīnamies, un tāpēc jau ir ģimene un ģimenes galva, kuram jau nu pirmām kārtām vajadzētu parūpēties par iztikšanu. Bērnus taču "neražojam" valsts vajadzībām, pasākums šķiet brīvprātīgs :)

pirms 11 gadiem, 2009.03.18 14:13

Rita

Gari sanāca, bet ceru, ka manu domu uztvērāt.!!?? ja man joprojām visu šo laiku - no dekrēta sākuma līdz dekrēta beigām, maksātu algu noteiktā datumā, man būtu daudz vieglāk.

pirms 11 gadiem, 2009.03.18 13:20

Rita

Nedrīkst atcelt piemaksu pie bērna piedzimšanas pabalsta. Es aizgāju dekrētā un saņēmu dekrēta naudu, jādzīvo 2 mēneši ar to un jāmaksā rēķini. Tas neatšķiras no algas. Tad saņēmu šo piedzimšanas pabalstu un piemaksu, atkal bija jāmaksā rēķini, plus jāsapērk bērnam nepieciešamais; gultiņa, sega, drēbītes, vanna, kopšanas līdzekļi, jāmaksā par dzemdībām un palātu. Nākošo dekrēta naudu var dabūt tik pēc 2 mēneši. Galus šos 2 mēnešus savilku kopā, pateicoties radu atbalstam. Ja noņems piemaksu, tad ir galīgi dimbā. Tā jau nav izdomāts ar naudu izmaksām. varētu domāt, ka maksā dekrēta naudas, tad man tajā laikā nav jāmaksā komunālie rēķini un nav jāēd. saucas valsts atbalsta. Nekas lieks man netika izmaksāts, ja salīdzina ar to, ka saņēmu iepriekš algu noteiktā datumā. Starpa starp dekrēta naudām ir ļoti liela un piedzimšanas pabalsts tik tiešām ir pabalsts. Arī līdz šim valsts neatbalstīja papildus jaunās ģimenes, tikai nodrošināja, ka var izvilkt no naudas līdz naudai. Ja parēķina laiku un piešķirto naudu, ar kuru šis laiks ir jāidzīvo, nekādi nesanāk, ka valsts īpaši atbalsta.

pirms 11 gadiem, 2009.03.18 13:17

monta

piekrītu Sanitai. Un vispār uzskatu, ka valstij nevajadzētu maksāt šādu ģimenes pabalstu. Pirmkārt, nauda ir smieklīga, otrkārt, bērni jāuztur vecākiem, ne valstij. Cita lieta, ka vecākiem jādod iespēja strādāt un nopelnīt.

pirms 11 gadiem, 2009.03.18 09:19

Sanita

Tos 8Ls nemaz nevar just, bez tiem varētu izdzīvot. Kad gaidīju bērniņu, par tādiem vienreizējiem pabalstiem nemaz nebiju dzirdējusi, protams biju patīkami pārsteigta, kad uzzināju, ka būs tāda naudiņu. Lai glābtu valsti no bankrota, kaut kas arī mums ir jāziedo...
Labāk lai noņem vienreizējo pabalstu, nekā māmiņalgu...

pirms 11 gadiem, 2009.03.17 17:33

Sandra

Mums jau bērnus nevajag,kas mums pensiju pelnīs.Tiešām tauta ir jāizputina,tiem kam iespējas jau sen brauc uz ārzemēm un droši vien neatgriezīsies.

pirms 11 gadiem, 2009.03.17 17:13

pridurki,lai pamegina pasi izdzivot ar tadu naudu,tak berna japerk pamperi,putras, un kur lai dabuj naudu tam visam!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.03.17 16:38

IDIOTI!!! citu nav ko pateikt... kauns ka dzivoju tada valsti,kuras valdiba nerupejas par tas nakotni,a rupejas par savu labklajibu un maku biezumu...
pensionariem gadus liek klat,pensiju griez nost-pensionari izmirs.
slimiem naudas nav ko maksat par arstesanos-izmirs.
berna babalstus nem nost-cilveki nedzims,demografija slides uz leju.
paliks tikai deputati un oligarhi.
tas viss atgadina Hitleru ,kurs gribeja izveidot tirus ariesus. mums tgd izveidojas lidziga situacija un Adolfa vieta ir musu valdiba.

pirms 11 gadiem, 2009.03.17 15:54

Vieglāk jau nogriest ir parastajai tauta nekā sev :( , žēl tas bija atbalsts ģimenēm kurās ienāk jauna dvēselīte, tas deva iespēju nodrošināt visu kas nepieciešams vismaz sākumā, nu tagad tikai biezie varēs atļauties bērnus!

pirms 11 gadiem, 2009.03.17 14:57

T

Kā šais grūtajos laikos lai jaunās ģimenes izdzīvo bez šiem pabalstiem,it sevišķi laukos?Vai tas valdības kungiem un dāmām nemaz neinteresē?

pirms 11 gadiem, 2009.03.17 14:46

Latvijā un pasaulē