Protestē pret ieceri samazināt «māmiņu algu» 4

Valdības piedāvājums ietaupīt līdzekļus, samazinot ģimeņu pabalstus jeb «māmiņu algas» vecākiem, kuri strādā, nav pieņemams vecāku apvienībai «Māmiņu klubs». Apvienība sākusi vecāku aptauju, lai parādītu Labklājības ministrijai un valdības pārstāvjiem, kāda ir patiesā finansiālā situācija krīzes laikā ģimenēs ar bērniem līdz viena gada vecumam.Jaunajām ģimenēm ar bērniem šis jau tā ir grūts laiks. Ne viens vien ģimenes apgādnieks zaudē darbu. Ir nepieļaujami šādā nestabilā situācijā atņemt ģimenēm Satversmes tiesā izcīnītās un ar sociālajiem nodokļiem samaksātās garantijas – saņemt vecāku pabalstu pilnā apmērā arī strādājošiem vecākiem, iebilst apvienības «Māmiņu klubs» vadītāja Sandija Salaka.Viņa atgādina, ka 2007. gadā atcelts bērna kopšanas pabalsta ierobežojums strādājošiem vecākiem līdz 50 procentiem. Satversmes tiesa šo normu Valsts sociālo pabalstu likumā atzina par neatbilstīgu Satversmes 91. pantam. Tas nozīmē, ka vienam no bērna vecākiem neatkarīgi no tā, vai viņš ir bērna kopšanas atvaļinājumā vai strādā (pilnu vai nepilnu darba slodzi), bērna kopšanas pabalsts līdz mazuļa viena gada vecumam tiek piešķirts un izmaksāts pilnā apmērā.Pēdējā laikā plašsaziņas līdzekļos izskanējušais valdības paziņojums par plāniem šo pabalstu ierobežot rada neizpratni un sašutumu. «Māmiņu klubs» un ģimenes izprot valstī radušos situāciju. Sociālajā budžetā šogad gaidāms ap 216 miljonu latu liels deficīts, un valdība meklē risinājumu, kā šo deficītu samazināt. Taču vai tas jādara uz pensionāru un «māmiņu algu» rēķina?Ģimenēm, kuras skar bezdarbs, gaidot bezdarbnieka pabalstu, bērna kopšanas pabalsts ir kā sociālais spilvens. Zaudēt vēl to nozīmē pakļaut bērnu trūkumam.Īpaši sāpīgi pabalsta samazināšana skartu vientuļos vecākus, tos, kuri sava vienīgā mājokļa iegādei paņēmuši hipotekāro kredītu, studējošos vecākus, māmiņas, kas saņem minimālo pabalstu.Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrs Ainars Baštiks uzskata – ja Labklājības ministrijai budžetā pietrūkst naudas bezdarbnieku pārkvalifikācijai vai pensiju indeksēšanai, tad nav korekti mēģināt to kompensēt uz bērnu un tādējādi valsts ilgtspējīgas attīstības rēķina.Apvienība «Māmiņu klubs» izsaka gatavību protesta akcijai jeb ratiņu revolūcijai. Atbalstītājus lūdz sazināties ar Sandiju Salaku, «Māmiņu kluba» vadītāju, tālr. 29395519; e-pasts: redakcija@maminuklubs.lv; mājaslapas: www.maminuklubs.lv (latviešu valodā) un www.maminklub.lv (krievu valodā).

Pievieno komentāru

Komentāri 4

i

Es uzskatu,ka b'utu j'adom'a vair'ak,k'a iztikt tai m'ami'nai,kurai b'ernam paliek gadi'n's un pabalsts katastrof'ali sar'uk.Bet str'ad'at un laist b'ernu b'ernud'arz'a v'el nevar!

pirms 11 gadiem, 2009.02.14 17:40

māmiņa

Diemžēl valdība ir aizmirsusi par tiem vecākiem,kuru bērni ir pārsnieguši gada vecumu.Man piemēram ir skolas vecuma bērni un vai tad tiem ir nezin kādi lielie pabalsti.Sabiedrība parasti ieklausās tajos kas visvairāk kliedz un prasa,bet nez vai zīdainim paredzētie izdevumi būs lielāki kā triju skolas bērnu uzturēšana.Nez kāpēc zīdaiņu vecāki uzskata ka viņiem šobrīd ir visgrūtāk.Lai pagaida,kamēr paaugsies tas bļauris un sāks iet skolā,tad redzēs ko tas izmaksā! Riskējot iemantot publikas sašutumu iedrošinos apgalvot,ka ļoti daudzi bērni šobrīd ir pakļauti trūkumam un varbūt vajadzētu saprotošāk izturēties pret citiem,nevis tikai uzsvērt,ka zīdaiņu māmiņas ir apdalītas!Ne jau tikai zīdaiņu vecāki zaudējuši darbu.Nez kāpēc nevienu neinteresē,kāda ir situācija ģimenēs,kurās bērni iet skolās,vai tie var nodrošināt bērnam visu nepieciešamo!

pirms 11 gadiem, 2009.02.13 11:45

Livingstons

Tas būtu draudīgs ierocis :D Sliktāks par ķieģeliem - pāris dienu veci pamperi ap Saeimas ēku :D

pirms 11 gadiem, 2009.02.12 21:20

www

Pareizi,māniņas ,tikai uz priekšu un ar piepildītiem pamperiem.

pirms 11 gadiem, 2009.02.12 19:34

Latvijā un pasaulē