«Savieši» izgaismos pagātnes mantojumu 2

Jau pagājuši vairāki gadi, kopš klajā nāca 500 lappušu bieza grāmata «Valles pagasts». Šo darbu veicām divatā – mana skolniece, tagad ģeogrāfijas zinātņu kandidāte Aija Zaļaiskalns, un es, bijusī vēstures skolotāja, tagad pensionāre Gina Viegliņa-Valliete. Nekad nebiju domājusi, ka iesaistīšos vēl vienas grāmatas rakstīšanā. Ieceres rosinātājs bija Kārlis Dziļleja, kurš, izpētot Raiņa ģenealoģiju, secinājis, ka tie dižie cilvēki nākuši tikai pa tēva līniju, bet pa mātes līniju nav nekā. Mani šī atziņa «uzkurināja». Četrus gadus esmu pētījusi Langu, Pliekšānu, Grikovsku un Medņu dzimtu, kurā ir cilvēki, kas devuši Latvijai dižas personības: māksliniekus, ārstus, skolotājus, dziedātājus un rakstniekus. Šo dižgaru senči ir nākuši no votiem, sēļiem un zemgaļiem.Manuskriptā pašlaik ir 420 lappušu, ko papildina retas kartes, fotogrāfijas u. tml. Darbs vēl turpinās. Tā kā grāmatā ietverto saviešu apdzīvotā teritorija ir visai plaša – Skaistkalne, Bārbele, Stelpe, Vecumnieki, Valle, Mežmuiža, Ērberģe, Grīcgale –, ceru, ka cilvēki atsauksies uz aicinājumu sūtīt jaunus materiālus par saviešiem. Jā, savieši ir tie, kur kāda meita ieprecējusies citā ģimenē. Piemēram, Pliekšānu Krists (1825 – 1891) apprecējās ar Dārtu Grikovsku (1828.) Šajā gadījumā Dārta ir saviete Pliekšānu ģimenei.Grāmata «Savieši» top, lai izgaismotu pagātnes mantojumu un aktualizētu kultūras vērtību saglabāšanu. Šīs vērtības palīdzētu iejusties ne tikai votiņu, sēļu un zemgaļu pēcteču likteņos, viņu varēšanā, lielās politikas radīto šausmu pārvarēšanā, bet arī anekdotiskos gadījumos, svētku svinēšanas sakralitātē. Informācija apkopota no dažādiem avotiem: literatūras, preses, baznīcu grāmatām, kapakmeņiem utt. Lielu palīdzību grāmatas rakstīšanā un uzmundrinājumu sniegusi rakstniece Lūcija Ķuzāne-Medne, arī Ingrīda Meierovica-Tuktēna. Ir izstrādāti pieci šīs dzimtas koki.Traģiskās vēstures liecības savijas ar teiksmainiem notikumiem. Krājumā ietvertās ziņas būs esence turpmākiem pētījumiem. Grāmatu varēs izmantot arī kā palīglīdzekli kultūras vēstures, ģeogrāfijas, literatūras padziļinātai apguvei.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

gina

Ērika! Labprāt redzētu un dzirdētu Jūs grāmatas "Savieši "prezentācijas svētkos! 19. sept. 12. OO. Amtmaņu muzejā Vallē. ( Grāmatas cena- 7 Ls.). Lūdzu paziņojiet, ja būsiet. 29275611.

pirms 11 gadiem, 2009.09.13 20:02

Ērika

Sveiki!
Ir ļoti mīļi uzliekot meklētājā vārdu'savieši' atrast vēl ko interesantu! Mēs esam folkloras draugu kopa Savieši! Labprāt atbalstītu jūs dziedot grāmatas prezentācijā!:))))Mūs saista kopīgi mērķi!!

pirms 12 gadiem, 2009.02.18 14:33

Lietotāju raksti