Skaisto šovu ēnas puses 15

Šis gads iezīmējis nu jau sešpadsmito sezonu Bauskas visnotaļ vērienīgajam Kantrimūzikas festivālam, kas neapšaubāmi ceļ mūsu novada kulturālo vērtību un piesaista pat ārzemju viesus. Tas, protams, ir apsveicami, un es atbalstu uzņēmējdarbību, kas sekmē izklaides un festivālu industriju Latvijā un Bauskas novadā, taču šim labajam aspektam diemžēl neviļus pievienojusies vēl kāda situācijas šķautne, kas aizēnojusi šī ilggadējā pasākuma norisi.

Ikkatru gadu Bauskas novada pašvaldība organizatorus finansiāli atbalsta. Tas nozīmē, ka novada iedzīvotāji maksā ne tikai par biļetēm, bet vēl no mūsu budžeta naudas samaksājam organizatoram viņa pieprasīto summu festivāla rīkošanai. Piemēram, 2014. gadā notikušajam pasākumam tika piešķirti 9960 eiro. Taču pasākuma organizatores, kas līdz 2013. gadam rīkoja festivālu, «Sabiedrības ar ierobežotu atbildību «CMA»», reģistrācijas numurs 43603031667, administrēto nodokļu parāds šī gada 7. decembrī, pēc publiski pieejamās informācijas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mājaslapā, ir 43 485,28 eiro.
Uzņēmums, kas arī 2015. gadā pretendē uz turpmāko atbalstu, ir SIA «Country mūzikas aģentūra», kas savu saimniecisko darbību sācis šī gada 30. janvārī, tikai pāris dienu pēc SIA «CMA» saimnieciskās darbības apturēšanas, un tā dibinātāji ir nemainīgi – Uldis Ozoliņš un Mārtiņš Ruža.
Tomēr nav skaidrs, kāpēc 13. oktobrī par uzņēmuma valdes locekli kļūst Sintija Ruža, kura, spriežot pēc iesniegtās valsts amatpersonu deklarācijas par 2013. gadu (iesniedza Mārtiņš Ruža, pildot deputāta pienākumus Bauskas novada pašvaldībā), varētu būt M. Ružas meita. Paliek atklāts jautājums – kas ir uzņēmuma patiesais labuma guvējs?

Vēl neatbildēts un drīzāk retorisks paliek jautājums, ko pirmo uzdevu pati sev 15. decembrī notikušajā domes finanšu komitejas sēdē, skatot uzņēmēju pieteikumu atbalstam un klāt pievienoto tāmi, – vai ir plānots nomaksāt nodokļus?
Šajā situācijā vēlos atgādināt Publisko iepirkumu likumu. Tas nosaka, ka «pasūtītājs izslēdz pretendentu no dalības iepirkumā jebkurā no šādiem gadījumiem: pretendentam Latvijā vai valstī, kurā tas reģistrēts vai kurā atrodas tā pastāvīgā dzīvesvieta, ir nodokļu parādi, tajā skaitā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādi, kas kopsummā kādā no valstīm pārsniedz 150 eiro». Iespējams, kāds asprātis teiktu: «Jebkuru likumu var apiet!» Šajā gadījumā netiek rīkots iepirkums. Tomēr jebkura iepirkuma gadījumā būtu bijis jāvērtē nodokļu nomaksa, un tāpēc šajā gadījumā no juridiskā viedokļa it kā viss ir kārtībā, jo ir taču reģistrēts jauns uzņēmums... Bet kā paliek ar morāles un ētikas ievērošanu?
Konkrētajā situācijā vajadzētu valdīt atklātībai, un būt zināmiem skaidriem noteikumiem, lai pašvaldība varētu izsekot piešķirtā līdzfinansējuma plūsmai, taču nav informācijas, vai SIA, kuras mērķis ir organizēt uzņēmējdarbību, strādās ar peļņu un kā sadalīsies pārējās ieņēmumu/ izdevumu pozīcijas. Vai praksē varam atrast SIA dibināšanas piemērus, zinot, ka netiks gūta peļņa, ja vien «maku neatvērs» pašvaldība?

Piebildīšu, ka Latvijas Republikā ir spēkā Komerclikums, kas skaidri definē: «Komercdarbība ir atklāta saimnieciskā darbība, kuru savā vārdā peļņas gūšanas nolūkā veic komersants.»
Manuprāt, iet vecajās pēdās nozīmē negūt jaunas perspektīvas, proti, atbalsts nav jāpiešķir tikai tāpēc, ka tā ir darīts vienmēr jeb – līdz šim... Nav vairs deviņdesmitie gadi, kad festivāli Latvijā bija tikai attīstības ceļa sākumā. Ir augusi konkurence, un robežas atvērtas... Bauskas festivāla cenas ietvaros mēs varam izvēlēties starp nu jau daudziem citiem variantiem vai darīt kā jau «virkne» citu baušķenieku, kas «demokrātiskās» cenas dēļ konkrētajos jūlija vakaros paliek mājās...

Pašlaik mums ir izveidojusies situācija, ka viens uzņēmējs atnāk uz pašvaldību, un viņam piešķir kāroto finansējumu, taču es labprātāk redzētu pozitīvu ievirzi – uz pašvaldības «maciņu» stāv rinda ar radošiem prātiem, un tikai konkurējot iespējams tikt par organizatoru ar pašvaldības finansiālu atbalstu... Tāpēc es aicinu deputātus atbalstīt visiem interesentiem pieejamus un skaidri definētus noteikumus, kādā veidā un kādā apmērā tiek sniegts pašvaldības atbalsts uzņēmējdarbībai. Domāju, ka tas būs pozitīvs signāls arī citiem aktīviem un radošiem uzņēmējiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

Petuhs

Ja tiek piešķirts financējums no domes tad būtu loģiski ja Bauskas iedzīvotāji saņemtu biļetes ar 50% atlaidi. Parādi deklarāciju un saņem 50% atlaidi!!! Tas tomēr ir bizness, varbūt sāksim atbalstīt veikalus lai šie pie mums strādātu!?

pirms 6 gadiem, 2014.12.19 13:07

Vista

Starp citu loģiski būtu gan , bet ņēmējs zin kam pateikties, jo novada administrācija un deputāti gan katru gadu saņem brīvbiļetes uz kanri, zina kam klanīties :):)

pirms 6 gadiem, 2014.12.19 20:00

laime

Ielūgumi tiek ne tikai mūsu kalpiem ,bet arī viņu radiem.

pirms 6 gadiem, 2014.12.21 21:54

Petuhs

Interesanti ka vārds ''Finan_ējums'' BDz ir ievietots aizliegto vārdu sarakstā.

pirms 6 gadiem, 2014.12.19 13:10

CNN

Nu beidzot atradās kāds , kas pievērš sabiedrības uzmanību M.Ruža ikgadējai "alimentu" saņemšanai no pašvaldības ! Tik tiešām - par ko un kāpēc viens veiksmīgs ( vai arī ne pārāk veiksmīgs ) uzņēmējs ik gadu saņem no mūsu kabatas prāvu naudas summu sava biznesa stutēšanai ? Pārsteidzoša arī deputāta Ružas uzņēmumu vēsture.
Prieks par autores tiešumu un drosmi , paceltais jautājums, iespējams, ieinteresēs ne tikai nodokļu maksātajus.

pirms 6 gadiem, 2014.12.19 19:55

tamborētājs

viss, es rakstu iesniegumu man arī vajag investīcijas manā bisnesā

pirms 6 gadiem, 2014.12.19 20:03

Fetivāls

Interesanti gan, vai neviens nav padomājis par to, cik pozītīvi, saistībā ar šo festivālu, Bauskas vārds ir izskanējis Latvijā? Vai to var atsvērt ar kaut kādu naudu? Ar tūkstoti vai simts? Kā vienmēr - noriet var visus, bet pēc tam, kad kantrī aizies uz citu pilsētu, pēkšņi attapsies lielie rējēji, ka varbūt nemaz nebija tik slikti... Iznīcināt stipras tradīcijas var ļoti ātri, bet kas būs ieguvējs?

pirms 6 gadiem, 2014.12.19 23:15

cits festivāls

bet varbūt vajag padomāt par alternatīvām.. vai tad nu vienīgais pasākums, kuru varētu organizēt Bauskā..

pirms 6 gadiem, 2014.12.20 13:45

Radošs uzņēmējs

citējot deputāti Aiviju Kursīti "Tāpēc es aicinu deputātus atbalstīt visiem interesentiem pieejamus un skaidri definētus noteikumus, kādā veidā un kādā apmērā tiek sniegts pašvaldības atbalsts uzņēmējdarbībai.", kur var iepazīties ar Aivijas Kursītes izstrādātajiem skaidri definētajiem noteikumiem, kurus viņa aicina atbalstīt domes deputātus?

pirms 6 gadiem, 2014.12.22 14:49

dzelžu veikals

Jāā, arī es neturu labu prātu uz viņiem, jo kantrī festa organizētāji savā sarkanajā džipā, uzveica mani Kalna ielas dragreisā, pirms daudziem gadiem :)!

pirms 6 gadiem, 2014.12.22 22:02

KNĀBIS

Un kā tagad sanāk, ja deputāte A.Kursīte nebūtu pacēlusi šo tēmu , tad pārējie neiedziļinoties tik nopietnā jautājumā par budžeta līdzekļu "dāvināšanu " uzņēmējam nobalsotu par ? Un sekas? Par to kāds vispār domā? Nu nedrīks, cienijāmie kungi un kundzes balsot "autopilotā" . Visu cieņu raksta autorei par interesantiem faktiem, šāda līdzekļu "piešķiršana" , šķiet būsinteresanta arī Valsts kontrolei

pirms 6 gadiem, 2014.12.22 22:47

kursītis

Ļoti interesanti būtu uzzināt kā naudu atmazgāja Kursītes kundze dāsni atbalstot savu partiju. Normāli šādu naudas līdzekļu iemaksāšana savas partijas atbalstam nav nopelnāma. Tā it "obščaga" naudas legalizācija.

pirms 6 gadiem, 2015.02.10 18:36

120

Ko tā Aivija tur tēlo?Neviena saprātīga argumenta.Liekule.

pirms 6 gadiem, 2015.03.18 18:28

Lietotāju raksti