Sprūdžs: Reģionālā reforma nav devusi gaidīto efektu (papildināts) 6

(Pievienots LPS viedoklis no 5. līdz 7.rindkopai.) Nav noslēpums, ka līdzšinējā reģionālā reforma nav devusi gaidīto efektu, intervijā laikrakstam «Diena» atzīst reģionālas attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edmunds Sprūdžs (RP)."Mēs tā arī neesam ieguvuši pēc savas ekonomiskās varēšanas līdzvērtīgus novadus, ir pilnīgs jūklis!" secina ministrs.Sprūdžs saistībā ar Nacionālās attīstības plānu vēlas virzīt savu vīziju par adminstratīvi teritoriālo iedalījumu, kas skar reģionus kā ekonomiskas vienības, proti, pieci reģioni - Kurzeme, Vidzeme, Latgale, Zemgale un Rīga, kā arī rajoni to iepriekšējās robežās. "Bez kaut kādas pašvaldību spiešanas uz apvienošanos mēs tomēr iezīmēsim virzienu, kādā jāvirzās," norāda Sprūdžs.Ministrs arī velta kritiku pašreizējiem plānošanas reģioniem. "It kā tie ir, tajā pašā laikā tos tur bada maizē, plus - kā tie ir teritoriāli veidoti?! Limbaži ir Rīgas reģionā! Kā Limbaži var starptautiski konkurēt šādā situācijā? Kļūdas ir jālabo un nevar būt pretarguments: pārmaiņas notiek pārāk bieži," uzsver Sprūdžs. Secinājums, ka reģionālā reforma pati par sevi ir slikta, ir stipri pārsteidzīgs, šodien intervijā LTV raidījumā "Labrīt, Latvija!" sacīja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētāja vecākais padomnieks Māris Pūķis.Pēc viņa teiktā, nekādas analīzes par reformu un tās rezultātiem nav izdarītas. "Valdība ir konstatējusi acīmredzamu faktu, kas bija redzams 10 gadus pirms reformas - reālitātē rajonu centri ir komunikāciju centri," sacīja Pūķis.LPS uzskata, ka divus pašvaldību pilnvaru periodus nevajag neko mainīt. "Katrai teritorijai jādod iespēja pamēģināt. Ja uzskatītu, ka visas vienādās teritorijas ir labas, tad visām Eiropas valstīm vajadzētu būt vienāda izmēra. Tomēr ir mazas valstis, ir lielas valstis, un bieži mazās valstis ir sekmīgākas. Pastāv liela iespēja, ka ļoti mazi novadi var izrādīties ļoti sekmīgi. Viņiem vajag ļaut pastrādāt, nevis visu laiku raustīt," uzsver LPS pārstāvis.Kā ziņots, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija līdz šī gada beigām plāno izvērtēt pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas norisi un tās rezultātu reālo ietekmi, uz šī izvērtējuma bāzes sagatavojot arī pamatotu un argumentētu analīzi un priekšlikumus nepieciešamajām izmaiņām. Izvērtēšanā tiks ņemti vērā arī pērn veiktās tautas skaitīšanas dati.Administratīvi teritoriālā reforma tika realizēta 2009.gadā, no 522 pašvaldībām izveidojot 109 novadu pašvaldības un deviņas republikas pilsētas. Vēlāk gan novadu skaits mainījās, no Rojas novada atdaloties Mērsraga novadam.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

bounty

Kas, nolādēts, tas ir-reģions? Šeit ir Latvija, šeit nav UK, aunu bars nolāpītais. Šeit ir zemes vai apgabali vai vienkārši Zemgale, Kurzeme, Latgale, Vidzeme un Lielrīga. Kad bija pirmais referendums par atdalīšanos no PSRS, tad šis angļu termins uzņēma apgriezienus, galvenokārt latviešu emigrantu ievazāts. Nu, ja jau nevar bez rusismiem, anglicismiem un citiem ismiem, tad kāpēc region bet ne county?
Uz priekšu, stulbie letiņi, nesam atbildību, dzīvojam reģionos, komunicējam , konektējam, tipa togo.Voll Dampf voraus zu Grunde gehen!

pirms 8 gadiem, 2012.07.18 23:32

nūūū

Zalānam ar Šķēļu papu vienkārši vajag ar diviem ķieģeļiem pa olām, bet patiesībā vai tad uz vietas sēdošie deputāti ir pilnīgi muļķīši ja redz, ka pagastu pārvalžu esošais modelis ir pilnīgā p***ā, vai nebūtu laiks glābt kas vēl glābjams?????

pirms 8 gadiem, 2012.07.18 20:37

Dusmīgs

Sagrabējusī TP un E. Zalāns ir pelnījuši nokļūt cietumā par šo bezjēdzīgo un stulbo reformu, jo tā bija kaitniecība Latvijas valstij ...

pirms 8 gadiem, 2012.07.18 18:07

digna

Kas uzņemsies atbildību par šo neefktīvo reformu un analizēs šīs reformas ekonomisko pusi? Sprūdža kungs malacis, vienreiz kāds saka pareizu vērtējumu novadu reformai!

pirms 8 gadiem, 2012.07.18 16:39

Alex

Tā reforma patiešām bija kaut kāds murgs. Vajadzēja vai nu stingri dalīt, kā bija paredzēts sākuma, lai neveidotos nabadzīgi mazi novadiņi vai nu atteikties no tā. Tagad vislabākais būtu vai nu likvidēt šo reformu un atgriezties pie 4 novadiem un 24 rajoniem, kas patiešām būtu izprotamāki, nekā šis 100 novadu saraksts.

pirms 8 gadiem, 2012.07.18 16:26

Latvijā un pasaulē