Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valstij jāpalīdz degvielas tirgotājiem 5

Degvielas cenu kāpumam Latvijā ir tie paši iemesli, kas citās valstīs. Saistība ar pasaules vienoto naftas tirgu kā degvielas un citu ķīmisko produktu izejvielu, tāpat ar faktoriem, ko rada neierobežotas globālas finanšu plūsmas.Brīvā tirgus apstākļos degvielas cenu nosaka pieprasījuma un piedāvājuma attiecības. Ja degvielas pieprasījums aug un to nevar nodrošināt kopējā tirgū piedāvātais (saražotais) degvielas daudzums, degviela tiek realizēta tiem, kas maksā vairāk. Notiek nepārtraukta cīņa par energoresursiem. Degvielas cena tirgū kāpj un vienlaicīgi, starp tirgus apgādes nodrošinātājiem notiek konkurence, jo nav pieļaujami pārtraukumi piegādē, vai, ja pārtraukumi rodas, tiem ir ļoti nepatīkamas ekonomiskas un sociālas sekas. Kādi ir iemesli tam, ka pretēji iepriekšējo gadu situācijai, kad tuvojoties vasaras periodam dīzeļdegvielas cena kritās, šogad cena kāpj un jau par 7-9 santīmiem pārsniedz benzīna viena litra cenu? Vispārējam naftas produktu cenu kāpumam, kas nu jau ar nelieliem pārtraukumiem notiek vairākus mēnešus, iemesls ir naftas cenas pieaugums gada laikā pasaules tirgū gandrīz divas reizes. Iepriekšējo gadu laikā visā pasaulē kopumā ievērojami ir audzis pieprasījums pēc dīzeļdegvielas, ko izmanto kā motordegvielu, kā arī siltumapgādē.  Tomēr neizpētīta un vēl nenovērtētā, bet būtiska ietekme uz degvielas cenu kāpumu ir ekonomiskajai situācijai pasaules lielo valstu nekustamo īpašumu tirgu sabrukumam un no tā radušās negatīvai situācijai ar finansu ieguldījumu un akciju fondiem. Šie negatīvie procesi rada nosacījumus, kad pasaules lielie finansu resursu turētāji savus līdzekļus iegulda vienā no patreiz nedaudzajām drošajām nozarēm, kāda ir naftas nozare. Naftas resursi ir pieprasīti, tos pērk un pārpērk, notiek spekulatīvi darījumi. Bet ar katru reizi cena pieaug. Visas šīs garās naftas un degvielas aprites ķēdes galā ir degvielas tirgotājs Latvijā, kurš var nopirkt degvielu par to cenu, par kādu tā tiek piedāvāta tirgū, kas ir cieši saistīts ar pasaules tirgus procesiem. Degvielas tirgotājs Latvijā no vienas puses ir spiests piemēroties tiem apstākļiem, ko diktē pasaules tirgus, bet no otras puses rēķināties ar patērētāja pirktspēju, tirgus tradīcijām, kā arī būt lojāliem pret saviem pastāvīgajiem klientiem, pastāvošās konkurences apstākļos. Ja naftas un naftas produktu cenu kāpums pasaules tirgū turpināsies, degvielas tirgotājiem vairs nebūs nekādas iespējas, kaut visminimālākajā veidā amortizēt šo kāpumu uz sava rēķina. Tad valsts institūcijām būtu jāsāk daudz aktīvāk risināt tos jautājumus, kurus komersanti vairākkārtīgi ir ierosinājuši un kas mazinātu komersantu administratīvo slogu un ar normatīviem uzliktos izdevumus.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

zemnieks

degvielas sferā protams ir sava specifika, taču degvielas tirgotāji ir tādi paši uzņēmēji kā pārtikas un rūpniecības preču tirgotāji. Visās jomās paliek dārgākas izejvielas, visās jomās ir liela konkurence. Tāpēc diez vai būtu godīgi degvielas tirgotājiem palīdzēt vairāk nekā pārējiem.

pirms 11 gadiem, 2008.06.10 16:53

jekus

Skumji! Anglijā jau cena ir 1.35 mārciņas - mums arī tā vajag!!! Tūtā esam.

pirms 11 gadiem, 2008.05.31 20:07

ass

Pirmkārt ir tas ka var pacelties cena pasaules tirgu un benzintankos vienlaicigi, kamer degviela nonak lidz pircejam paiet vismaz nedela, un vai jus zinat cik liels nodoklis tiek valstij? Varbūt valdībai būtu jāpadomā atlaist nodokli, bet no otras puses kāpēc jāatlaiž, ja var nopelnīt uz mūsu latviešu "bagāto" tautu.

pirms 11 gadiem, 2008.05.29 11:47

Papa

Murgs!!! Jāpalīdz patērētājiem! Un kā var būt, ka dīzelis maksā vairāk par bendžu?!

pirms 11 gadiem, 2008.05.28 12:43

Lietotāju raksti