Iepazīsim kaimiņus Zemgalē!

Apceļojot pašu novadus un pierobežu Lietuvā, iespējams laimēt velosipēdus

Ikviens iedzīvotājs, kurš vēlas piepildīti pavadīt laiku, ceļojot pa vietējiem četriem novadiem un pierobežas rajoniem Lietuvā, kā arī varbūt laimēt balvu, jau ar šo nedēļu aicināts piedalīties pierobežas tūrisma akcijā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!».

Lai simboliski atklātu šo aktivitāti, projekta darba grupa piektdien, 29. maijā, tikās sanāksmē un preses konferencē Latvijas–Lietuvas robežas tuvumā – Lietuvas pusē pie piemiņas zīmes «Baltijas ceļam». Kā uzsvēra Pasvales rajona mērs Gintauts Gegužinsks, simboliska, tautas vienojoša ir šī piemiņas vieta, kur pēc ilgāka laika klātienē tiekas četru Lietuvas un četru Latvijas pašvaldību vadītāji un speciālisti.
Pierobežas apceļošanas pasākumu rīko Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku pašvaldība Latvijā kopā ar kaimiņiem Pasvales, Biržu, Pakrojas un Jonišķu rajonā Lietuvā.

Šoreiz – bez pilsētu svētkiem

Iepriekš bija plānots, ka tūrisma akcijas vērienīgāka atklāšana notiks Ausekļu dzirnavās Bārbeles pagastā, taču «Covid-19» ierobežošanas pasākumi šos plānus koriģēja, tālab uz brīdi tiekamies uz valstu robežas, «Bauskas Dzīvei» atklāja Vecumnieku tūrisma informācijas punkta konsultante Aira Odinga. Toties kaimiņu apceļošanas pasākuma noslēgums rudenī paredzēts Vecumnieku novadā.

Tūrisma akcijas koordinatore, Bauskas tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāja Inese Turkupole-Zilpure klātesošos iepazīstināja ar akcijas noteikumiem, laika grafiku. Arī šogad visi maršrutā iekļautie 24 objekti apskatei pieejami bez maksas. Tūrisma informācijas centri, kuros no 1. jūnija iespējams saņemt akcijas bukletus un kartes, kur iespiest zīmodziņus, būšot atvērti katru dienu, ieskaitot svētdienas, norādītajā darba laikā. Vienīgais izņēmums – Pasvales, Biržu, Pakrojas un Jonišķu TIC būs slēgti 7. jūnijā, kad Lietuvā svin Tēva dienu, paskaidroja kaimiņvalsts tūrisma speciālisti.
Šosezon korekcijas ieviesusi koronavīrusa izplatība mūsu valstīs, un to ierobežojošie pasākumi lieguši sarīkot pilsētu un novadu svētkus. Tālab atšķirībā no iepriekšējām akcijām apmeklējamo objektu sarakstā neatradīsit šos svētkus.

Vēsturiski nozīmīgi objekti

Pasvales rajona TIC vadītāja Gita Rachmančukiene pastāstīja, ka 22. un 23. maijā Pasvales muzejā jau dzirdējusi latviešu valodu. Gan Gita, gan viņas kolēģi cer un tic, ka šosezon akcijas «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» dalībnieku skaits varētu augt, jo ierobežojošās situācijas dēļ mūsu valstu iedzīvotāji varētu vairāk doties braucienos pa Latviju un Lietuvu.

G. Rachmančukiene atklāj, ka Pasvalē šovasar akcijas objektu sarakstā iekļauts 2018. gadā uzstādītais piemineklis Polijas un Lietuvas valdniekam Sigismundam II Augustam. To Lietuvas valsts atjaunošanas simtgadē pilsētai dāvājis vietējais mecenāts, un šis objekts atsauc atmiņā vēsturisku faktu, ka 1557. gada septembrī Pasvalē līgumu noslēdza Polijas un Lietuvas valdnieks Sigismunds II Augusts, Livonijas ordeņa mestrs Vilhelms fon Firstenbergs un Rīgas arhibīskaps Brandenburgas Vilhelms. Pēc šī līguma Livonijas ordenis pakļāvās Lietuvas dižkunigaitijas virsvarai. Gan mecenāta, gan skulptora vārds pie pieminekļa Pasvalē izlasāms.

Tāpat G. Rachmančukiene rekomendē apmeklēt vēl divas akcijas maršrutā iekļautās apskates vietas Pasvales rajonā – Brīvības cīņu memoriālu Jonišķēlē, kur ir atdusas vieta gan Neatkarības karā kritušajiem, gan par Lietuvas brīvību 1944. – 1953. gadā bojāgājušiem partizāniem. Un arī Dzirnakmeņu muzeju Pasvalē, kas izpelnījies lielu popularitāti jau iepriekšējos gados.

Tūrisma maršrutā kopumā iekļauti 24 objekti – 12 no katras valsts un pa trim no katras pašvaldības teritorijas.

Svarīgākais – katrā vietā fotografēties

Ceļotājiem nozīmīgu informāciju skaidro I. Turkupole-Zilpure: «Lai saņemtu zīmogu, akcijas dalībniekam ir jānofotografējas vismaz pie 16 no 24 akcijas objektiem (jāuztaisa pašbilde vai jāpalūdz kādam citam, lai nofotografē). Zīmogu akcijas drukātajā kartē varēs saņemt Bauskas, Vecumnieku, Biržu, Pasvales, Pakrojas, Jonišķu tūrisma informācijas centrā, uzrādot fotogrāfijas (telefonā vai fotoaparātā), kurās jābūt redzamam akcijas dalībniekam un akcijas objektam. Lejuplādējot mobilo aplikāciju «Kaimini Zemgale», savu pašportretu varēs pievienot turpat pie objekta vai arī vēlāk, kad pieejams internets.»

Iesniedzot apzīmogotās akcijas kartes Bauskas, Vecumnieku, Biržu, Pakrojas, Pasvales vai Jonišķu tūrisma informācijas centrā vai lejupielādējot tās mobilajā aplikācijā līdz 5. oktobrim, būs iespēja pretendēt uz kādu no balvām: četriem Lietuvas Šauļu rūpnīcā ražotiem velosipēdiem un četriem elektriskajiem skrejriteņiem.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild SIA «Bauskas Dzīve».

20200526-1606-maf-logo.jpg

#SIF_MAF2020


Pievieno komentāru

Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»