Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lielām būvēm nepieciešami speciālisti 38

Nolīgtais eksperts: Bauskas novada dome ir klasiska Latvijas vidusmēra pašvaldība, kas «uzbūrusi» pietiekami lielu cilvēku resursu aparātu.

Lai atrisinātu situāciju, kad kārtējo reizi apstājās Bauskas sporta halles celtniecība, Bauskas novada dome šovasar noalgoja ekspertu Jāni Uzulēnu. Viņa darbu novada domes deputāti vērtē neviennozīmīgi – citi pozitīvi, citi pauž, ka 15 tūkstoši eiro samaksāti praktiski par neko.

Intervijā ar «Bauskas Dzīvi» eksperts iepazīstināja ar saviem ieteikumiem Bauskas novada domei, kā arī personīgi raksturoja savu sadarbību un iespaidus par deputātu darbu. Viņš informēja, ka sadarbība ar Bauskas novada domi viņam ir noslēgusies, taču konsultācijas turpina sniegt arī pēc līguma beigām.

Kāpēc savulaik piekritāt sadarboties ar Bauskas novada domi, un vai bija tā vērts?
– Mans klients ir būvuzraugs SIA «Firma L4». Viņi prasīja viedokli par līguma pagarināšanu. Uzdevu vienkāršu jautājumu: «Ja pagarina līgumu, kas ir mainījies būvobjektā?» Izrādās – nekas nav mainījies. Sapratu, ka problēma ir ar projektēšanu un ekspertīze bijusi vai nu selektīva, vai savdabīga. Norādīju – ja šādi Bauskas novadā turpinās, tā būs apzināta vai neapzināta mantas izšķērdēšana.
Bauskā tikāmies ar gandrīz visiem projektā iesaistītajiem. Iepazīstoties ar materiāliem, kļuva skaidrs, ka domes darbiniekiem trūkst pieredzes. Sapratu, ka iesaiste projektā var būt interesanta un reizē likās kā labs izaicinājums. To risinājumu, kuru piedāvāju novada domei, vēl pirms noslēdzām līgumu, tagad pamazām īsteno.
Jāapzinās, ka tos divus mēnešus pametu pamatdarbu novārtā. Sākumā rēķināju, ka strādāšu pāris nedēļu, tāpēc piekritu 15 tūkstošu līgumam. Neuzskatu, ka esmu dārgs kā eksperts – tā ir vidēja cena. Es trīs mēnešos saņēmu 8,5 tūkstošus, pārējais ir samaksāts nodokļos.

Opozīcijas deputāti kritizē, ka par 15 tūkstošiem reāli nekas neesot izdarīts.
– Manā skatījumā, rezultāts ir ļoti pozitīvs. Pirms tam būvdarbi nenotika, projekta nebija, vīzijas, ko darīt, – nebija. Uzrakstījām visām iestādēm vēstules, precīzi skaidrojot, kādu ceļu mēs iesim. Ieguvām viedokļus un atzinumus, vai tā var darīt vai nevar. Pieņemot lēmumu izbeigt līgumu ar SIA «Projektēšanas birojs «Austrumi»» un būvkonstrukciju sadaļas izstrādei nolīgstot inženieri uz mēnesi, jūlijā būvnieks vien apguva turpat 300 tūkstošus eiro. Panācām, ka būvnieks pats tagad ir atbildīgs par būvprojektu, kam jābūt pabeigtam un saprotamam. Tas maksā dārgi, bet būtu maksājis dārgi arī tad, ja projektu pārtrauktu.

Kas sadārdzina būvprojektu? Par ko jāmaksā gandrīz 200 tūkstoši eiro?
– Izmaksu pamatā ir speciālistu darba stundas un nodokļi. Pie nepieciešamā darba apjoma vajag vismaz 20 cilvēkus, lai kvalitatīvi izstrādātu projektu noteiktajā termiņā. Ja paskatās lēto SIA «Projektēšanas birojs «Austrumi»» būvprojekta izstrādes līgumu, kas bija ar ļoti zemu cenu, un aprēķina laiku, kas it kā tērēts būvprojekta radīšanai, iznāk, ka darba stunda speciālistiem izmaksājusi vienu vai divus eiro. Vai tā ir reāla samaksa labam inženierim?

Kā jūs vērtējat – kā Bauskas novada dome varētu uzlabot darbu ar projektiem?
– Bauskas novada dome ir klasiska Latvijas vidusmēra pašvaldība, kas «uzbūrusi» pietiekami lielu cilvēku resursu aparātu. Iepirkumos atbildība sadalās – juristi, iepirkuma nodaļa, izpildvadība, iestāžu vadība, un beigās neviens nedz atbild, nedz pārvalda visus procesus. Jāapvieno iepirkumu nodaļa ar juridisko nodaļu. Vairāk par trim cilvēkiem šajā apvienotajā nodaļā nebūtu nepieciešams. 
Par halli – visu cieņu projektu vadītājai Laimai Bergai par atsevišķām lietām, ko viņa paveica, tomēr būvniecība ir specifiska nozare. 12 gadus esmu iedziļinājies šajā nozarē un tikai pēdējos trīs gadus sāku uzskatīt, ka būvniecības procesā varu pietiekami kvalitatīvi vadīt diskusiju, pieņemt lēmumus. Tas, ko saskatīju, liecināja, ka projekta kvalitāte tika apdraudēta jau 2010. gadā. Tas pats bija ar baseinu. Domei pietrūka pieredzes šāda iepirkuma organizēšanai, kas noveda pie virknes kļūdu. Tās ir metodiskas problēmas, kas atkārtojas. Prātīgs lēmums būtu no pirmās sekundes, kad pieņem lēmumu būvēt, meklēt atbilstīgu ārpakalpojumu – inženieri konsultantu, kas precīzi zina, kas jāizdara, lai uzbūvētu kvalitatīvi.

Ārpakalpojums tāpēc, ka novada dome nevar atļauties šādu speciālistu algot kā darbinieku?
– Viennozīmīgi. Pēc būtības domē ikdienas darbs juristiem un iepirkumu speciālistiem būtu jānoved līdz metodiskai dokumentu pārbaudei. Viena lieta ir iepirkt papīru, kur daži kvalitātes rādītāji, tur nav jābūt profesionālim. Būvniecībā – ja paņem standartus ēkas dzīves ciklam no idejas līdz nojaukšanai, tā ir vesela lēmumu kopa.

Kā vērtējat jūsu ieteikumu īstenošanas procesu novada domē?
– Ja runājam par naudu, kuru tērējam praktiskām lietām, un sporta halle tāda ir, deputātu uzdevums ir neatkarīgi no politiskās piederības lemt par labāko piedāvājumu. Deputātam ar spējām, pieredzi un savām zināšanām jāsniedz konkrētajai sabiedrībai pozitīvs pienesums.
Deputātiem bija jāizmanto mani kā izziņas avotu. Lielākie komplimenti Initai Nagņibedai, kas sasauca Jaunās konservatīvās partijas Bauskas nodaļas biedrus un uzaicināja mani uz sarunu. Bija produktīva telefona saruna ar Kristīni Kazāku. Visu cieņu Raitim Ābelniekam. Jānis Dūmiņš ar mani aprunājās, apjautājās, lūdza viedokli. Mārīte Ķikure un Uldis Kolužs runāja, prasīja, sauca uz pozīcijas sanāksmēm. Uzskatu, ka šie deputāti domā par Bauskas novadu.
Gribu uzteikt Jāni Feldmani, kurš kā jaunais saimnieciskās nodaļas vadītājs ļoti daudz laika velta šim projektam. Izpilddirektors Jānis Kalinka brīdī, kad bija visgrūtāk, uzticējās tam, ko darām, pats piedalījās procesā, veica lielu daļu tāmju aprēķinu kā inženieris ar specifiskām zināšanām. Visvairāk strādāju ar izpilddirektora vietnieci Inetu Ruhocku. Savukārt Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas direktorei Birutai Grantiņai pienāktos augsts apbalvojums par attieksmi pret savu darbu, ko viņa veic ar lielu sparu, jaudu un zināšanu bagāžu.
Kā Latvijas Reģionu apvienības atbalstītājs uzskatu, ka neviens no trijiem šī saraksta pārstāvjiem Bauskas novada domē nav kvalitatīva opozīcija. Spējīgi apvainot, zākāties, nodarboties ar mobingu, rāda kultūras trūkumu. Aleksandrs Novickis ietur konsekventu pozīciju, ka visi ir blēži. Opozīcija minēja tādus terminus kā «kartelis» un «korupcija». Cik zinu, vairākas pārbaudes ir veiktas, neviens nav aizturēts, kriminālprocesi nav ierosināti. Bija cerība, ka Karīna Andreika varētu šo situāciju labot, bet viņa sēdēs runā prastā baumu līmenī. Arī Gatis Skurba, manā skatījumā, īsti neder kā deputāts. Neizskatās, ka viņš būtu tendēts uz rezultātu.

Vai Bauska ir unikāls vai sistēmisks gadījums Latvijā?
– Bauska ir absolūti sistēmisks notikums. Kļūdas pamatā ir pieredzes trūkums konkrētajā nozarē, tāpēc nepieciešams eksperts un jābūt precīziem kritērijiem, kādu ņem un kāpēc. Ja būvē skolu, jāmeklē konsultants, kas ir uzbūvējis skolas. Izstrādāt vienu kvalitatīvu iepirkumu par konsultanta nolīgšanu ir krietni mazāks risks nekā izstrādāt virkni iepirkumu bez pieredzes – būvprojekts, eksperti, būvnieki, autoruzraudzība. Līdzšinējos līgumus var atrast visos stūros – nokopēja un ielīmēja.
Iedzīvotājiem jāsaprot, ka neatkarīgi no teritoriālās reformas Bauskas novads būs liela administratīvā teritorija arī jaunajā iedalījumā. Būs jāatrod harismātisks un stiprs vadītājs, kurš spētu kaut vai novadīt pašvaldības domes sēdes, neļaujot vienam personāžam tērēt citu enerģiju un laiku ar tukšu bļaušanu. Aicinu Bauskas novada iedzīvotājus nākamajās vēlēšanās ļoti padomāt, par ko jūs balsojat.


Jānis Uzulēns

SIA «Jurisconsultus» dibinātājs un valdes loceklis.

Sevi vērtē kā vienu no līderiem būvniecības nozares procesu izpratnē. «Pamatā darbojos būvniecības nozarē, kā doktorants, jurists, konsultants, eksperts, rakstu daudz par šo nozari,» informē J. Uzulēns.

Pasniedzējs Rīgas Tehniskajā universitātē.

Kandidēja uz Saeimu pēdējās vēlēšanās Latvijas Reģionu apvienības sarakstā.


20190621-0150-maf-logo.jpg
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Pievieno komentāru

Komentāri 38

visums

Vismaz labi,ka pateica,ka par daudz darbinieki domē

pirms gada, 2019.09.08 17:39

13 krēsli

Kāpēc vispār ir inženiera Skurbas kunga nopēlums? Arī Novicka kungs ir inženieris celtnieks. Varbūt viņi traucē cienījamā jurista mērķu sasniegšanai.
Konkrētais jurista pats apgalvo, ka viņš ir līgumatttiecībās ar L4. Izskatās, ka pasūtītājam ir piespēlēts "trojas zirgs", kas skaisti iesaiņo būvnieka sapni par papildus diviem miljoniem, neskatoties uz līgumiem un likumiem. Saskaņā ar Latvijas likumiem strīdus būvniecībā izskata BVKB. Būvniecībā parasti visas puses cenšas izsūkt asinis/naudu no pasūtītāja, ja viņš ļaujas. Varbūt viss ir kristāldzidri, bet labāk droši vien zina KNAB.

pirms gada, 2019.09.08 18:13

krēslam

Novickism ir Inženiera celtnieka diploms, bet profesijā strādājis, cik zināms, prakstiski nav, bet ilgus gadus bijis par NBS karavīru, kur nopelnija izdienas pensiju, un tagadējais ierēdņa amats tālu no būvniecības, bet izrādās ar savu "diplomu" gan! Ja es maldos, tad nosuaciet viņa profdisionālās darbības augļus pēdējos 20 gadus, vismaz, 10...

pirms gada, 2019.09.11 08:07

krēslam

ja nezini tad nemuldi!

pirms gada, 2019.09.11 11:03

krēslam

Tur jau tā lieta , ka zinu...

pirms gada, 2019.09.11 13:09

ļerpata

ja zini, tad ko tukšmūldi?

pirms gada, 2019.09.11 14:10

Tā viš i!

Par deputātu Noicki, kad viņš 90 gadu sākumā strādāja Mežotnē arī visādas baumas nācās dzirdēt, gluži kā viņš tagad citus arī viņu savā laikā uzskatija par zagli utt., īpaši kad Mežotnes SIS cēla viņa māju un viņš bija brigadieris, vai tās bija tikai baumas, kas to, lai zina? Arī par Mežotnes gatrera laikiem klīst baumas, ka viņa nemākulīgās vadīšanas dēļ nobankrotēja, bet kam ir taisnība? Tad esot notinies uz Zemessardzi par karavīru. Un tagad kam taisnība, pozīcija saka vienu, opozīcija citu, protams gribas ticēt tiem kuri kritizē, bet gribas redzēt reālus vaininiekus, nevis kaut, kas atkal baumu līmenī notiek!

pirms gada, 2019.09.11 17:40

13 krēsli

Kā cienījamais jurists ir kļuvis par labāko celtniecības likumdošanas speciālistu valstī. Kas to ir juridiski un dokumentāli ir novērtējis? Droši vien strādājot pie pie lielajiem būvniekiem, jo tikai viņi algo vismaz vienu līdz piecus juristus, pie tiem pašiem, kurus tagad kar pie lielā zvana? Varbūt tā nav taisnība, bet jurista kungs rakstā nav sniedzis informāciju par savu ceļu uz juridisko/ celtniecisko olimpu.Turklāt jurista kungs ir labs psihologs, vienu noniecina, citu uzliela. Par to viņam arī maksā pasūtītājs? Vislabākā ir "projekta īpašumtiesību pārņemšana". Pasūtītājs tagad var pavairot un tirgot halles projektu, kā arī būvēt Bauskā vairākas vienādas halles! Turklāt pasūtītājs tagad ir tiesīgs apstiprināt projekta izmaiņas, kuras jurista piesauktie projektētāji saprojektēs, piemēram gājēju celiņus. Kur celiņus? Pludmalē? Izskatās pēc milzu projektēšanas imitācijas gandrīz gatavai ēkai.

pirms gada, 2019.09.08 18:45

Ace

Vienkārši juristelis atradis dzirdīgas ausis divu norūpējušos veceņu izskatā, un ja vēl aiz viņām stāv novada kase, no kuras mierīgi var izslaukt 15 000 tūkstošus, pat īpaši nepapūloties, ja nu vienīgi pabiedējo, pašantažējot vai medu palejot ausīs vēl kādam bariņam d.....
Nu re kase pieejama neierobežotā daudzumā, pabrauc pa ausīm vajadzīgajām pākstīm, un dzīvo zaļi...

pirms gada, 2019.09.09 21:51

13

Manuprāt atkal sākts no otra gala.Kāpēc atkal pieaicināts eksperts par lielu naudu,kad ūdens smeļas mutē,naudas un zināšanu nav?
Varbūt jau pirms lielajiem plāniem konsultāties un tad iet uz priekšu ?
Izskatās nepārliecinoši,pasūtītājus slavē,pārējos nopeļ,nav ticības.

pirms gada, 2019.09.08 20:10

...ppāts2

Pietiekami liels resursu aparāts,labi teikts.

pirms gada, 2019.09.08 21:12

Nesapratu

Kas traucēja par lētāku naudu nopirkt jau gatavu līdzīgas halles projektu, pēc kura šāda ēka jau reāli uzcelta? Vai katrā Latvijas pilsētelē neglītu betona kasti, tiešām, jāprojektē no nulles?
Uzulēna plātīšanās ar neesošiem panākumiem vienkārši krīt uz nerviem.

pirms gada, 2019.09.08 21:36

Goga

Skaisti nokritizēja visu opozīciju, paskaidroja mums muļķiem, kurš der par deputātu, kurš neder un neaizmirsa paslavēt lielsiko pozīciju, ar kuras svētību visa šī šļura ievārīta. Kā neslavēsi, ja īsā laikā ļāva izcelt skolotājas divu gadu algu. Jampampiņš!

pirms gada, 2019.09.08 21:41

Tikai normāli

Protams,ka jāslavē tie,kuri maksā honorāru

pirms gada, 2019.09.09 08:32

13 krēsli

Objektīvi jurists ir atjaunojis naudas plūsmu uz būvnieka maku, un cik ir saprotams, uz būvnieka noteikumiem. Par to taču pienākas samaksa? "Glābēji" parasti nosvītro visus iepriekšējos līgumus, mazliet ignorē kādu konkrētu likumu pantu izmantojot būvniecības un citu likumu pretrunas un panāk būvnieka sākotnējo mērķi-maksimālu peļņu. Ja pakalpojums tiek sniegts divām vai pat četrām būvniecībā iesaistītām pusēm, tad taču visas par to maksā, vai ne? Nav ko raudāt par 15000, reāli daudz nopietnāka nodokļu nauda pamatoti un varbūt nepamatoti lēnām dodas dodas pretī būvnieku un projektētāju makiem. Toties būs ēka un visi būs apmierināti. Pasūtītājs varbūt varēja jurista vietā paaicināt Z.Gaili, tad virsraksti varbūt būtu savādāki. Vēl jautājums, vai novada juristi paši nevarēja izlasīt trīs likumus, kas regulē būvniecību, plus iepirkumu likumu?

pirms gada, 2019.09.10 10:04

poga

Uzulēna izpratnē klasiska Latvijas vidusmēra pašvaldība ir pašvaldība, kuru var “noslaukt”?
Ne gluži pašu pašvaldību, bet nodokļu maksātājus gan.

Biedrībā “Zemnieku saeima” (reģ. Nr.400080424110) - kāda sagadīšanās!!! – kopā ar Arnoldu Jātnieku izpildinstitūcijā līdz pat šī gada 1.aprīlim bija Jānis Uzulēns.

Par Uzulēna “klientu”, citēju: “Mans klients ir būvuzraugs SIA «Firma L4»”

SIA “Firma L4” valdes priekšsēdētājs ir Gunārs Valinks un, kāda sagadīšanās!!! – abi darbojās biedrībā “Latvijas Inženierkonsultantu asociācija”, pagājušajā gadā izpildinstitūcijā Uzulēns stājās Valinka vietā…

JURISCONSULTUS (dibināts 2008) patiesie labuma guvēji ir Uzulēns Jānis un Andreev Alexander (dz.1959) (Krievijas federācija)
Savukārt JURISCONSULTUS ir dalībnieks SIA SFĒRA (dibināts 2013) , kurā patiesie labuma guvēji ir Andreev Alexander (Krievijas federācija) un Suslin Stanislav (dz. 1976) (Krievijas federācija).
Tāpat JURISCONSULTUS ir dalībnieks SIA “CreditRisk.lv”


Vai tituls “eksperts” tika piekabināts Uzulēnam, lai būtu vismaz kaut kāds pamatojums šamo atvest uz Bausku? Galvaspilsētā būvnieku vidū viņu par ekspertu nesauc ;) un vispār ietur distanci - nekur nesauc…  

P.S.
Uzulēns ir eksperts vairākos jautājumos? Pelna cik pelnīdams, bet viņa uzņēmumos kā ir nodokļu parādi, tā ir joprojām…

pirms gada, 2019.09.10 10:50

bez komentāriem

Turpina sadarbību!
Kas sagaidāms?
Apvienotajā "juristu &iepirkumu" 'nodaļa ar 3 juristiem, kurus, protams, uz līgumu pamata konsultēs "eksperts" Uzēns vai kāds no viņa uzņēmumiem...

pirms gada, 2019.09.10 11:19

Made no Latvijas

Neticami plātīgs tipiņš, kura vienīgais veikums bija būvnieku interešu lobēšana. Kāpēc par šo "pakalpojumu" maksāja pašvaldība? Bet varbūt ne tikai?

pirms gada, 2019.09.10 12:13

Kur paldies Čačam un Veipam???

ja jau visvairāk strādāji ar izpilddirektora vietnieci Ruhocku, tad jau varēja samenedžēt vēl brangāku honorāru, lai līdz ar komplimentiem Nagņibēdai, Kazākas produktīvo sarunu, Ābelnieka cieņu, un Dūmiņa aprunāšanos,Koluža un Ķiķures runāšanu, un Grantiņu ieskaitot katram sanāk pa ordenim par lielo sparu un jaudu!

pirms gada, 2019.09.10 12:53

Veipam

Valdi,tu neredzi šito bezjēdzību?Meties kopā ar Karīnu un ievies kārtību.Nu jau par traku!Alex ir taisnība!

pirms gada, 2019.09.10 18:08

bezjēdzība

vai Veips nebija tas, kas skaisti domes sēdē runāja vienu, bet tad kad vajadzēja balsot par šo afēru pacēla roķeli "PAR"? tā teikt zagzemnieku partijas balsošanas disciplīna jāievēro, citādi vēl plānošanas reģionā pazaudēs krēslu!

pirms gada, 2019.09.11 11:28

Poga2

Karīna,Gati,Aleksandr,Valdi!Mēsticam jums!Nepadodadies!

pirms gada, 2019.09.10 18:20

Poga i

tici kam, ka visi meļi, zagļi un korumpanti? Zaglim, melim un korumpantam, vienmēr visi būs meļi, zagļi un korumpanti, tā ir svēta patiesība, ticēt jau var, bet vai ši ticība ir ar pievienoto vērtību? Karīna un Gatis un Veips vismaz negānās, un neraujās uz mēra krēslu. Var būt ja nebūtu Alex gānīšanās, opozīcija būtu panākusi daudz labākus rezultātus. Nevar psihs būt par deputātu.

pirms gada, 2019.09.11 08:18

nacionālis

kas ir neļauj zagt?

pirms gada, 2019.09.11 11:08

nacionālim:)

Kurš tad ir zaglis, kuram neļauj zagt, ja nevari nosaukt vārdus un uzvārdus, tad esi tukšmūldis, un ļerpata...

pirms gada, 2019.09.11 13:10

Projekts «Dzīve pierobežā»