Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

«Studentu autobuss» turpina ripot 3

Maršrutā Rīga–Valle–Kurmene plānotās izmaiņas atceltas.

Plānotās izmaiņas sabiedriskā transporta maršrutā Rīga–Valle–Kurmene atceltas. Šādu lēmumu valsts SIA «Autotransporta direkcija» pieņēmusi pēc Latvijas un Lietuvas pierobe-žā – Vecumnieku novada Kurmenes pagastā – dzīvojošo pasažieru lūguma saglabāt līdzšinējo reisu izpildes kārtību.

Nevēlas tikt izolēti no ārpasaules

«Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, ka augusta beigās Kurmenes pagasta iedzīvotājus satrauca ziņa par SIA «Autotransporta direkcija» veiktajiem grozījumiem maršruta Rīga–Valle–Kurmene izpildes laikos, no 9. septembra atceļot reisus sestdienās un svētdienās. Laikraksta redakcija 30. augustā saņēma vēstuli, ko parakstījis 131 kurmenietis un kurā pausta neapmierinātība ar plānotajām izmaiņām. Tā adresēta arī «Autotransporta direkcijai» un Vecumnieku novada pašvaldībai. Vēstulē teikts:
«SIA «Autotransporta direkcija» veikusi grozījumus maršruta Rīga–Valle–Kurmene izpildes laikos, no šī gada 9. septembra atceļot reisus sestdienās un svētdienās.

Šis lēmums nepatīkami pārsteidz ikvienu, kurš izmanto sabiedrisko transportu: strādājošos, kuri savā brīvdienā – sestdienā – vēlas doties no Kurmenes uz Rīgu vai citu plānoto galamērķi, kurmeniešus un Kurmenes viesus, kuri dzīvo citur un regulāri brīvdienās brauc apciemot savus radiniekus, sakopt īpašumus, apmeklēt pasākumus utt.

Minēto reisu atcelšanas rezultātā sestdienās un svētdienās Kurmenes ciems tiks atstāts bez jebkāda sabiedriskā transporta, veicinot izolāciju no ārpasaules. Salīdzinot ar citiem Vecumnieku novada pagastiem, Kurmenes pagastam ir zemākais maršrutu tīkla nodrošinājums, kas ir viens no iemesliem iedzīvotāju aizplūšanai no laukiem.

Lūdzam atjaunot reģionālās nozīmes maršruta Nr. 7200 Rīga–Valle–Kurmene reisus sestdienās un svētdienās.»

Skolēnu pārvadājumiem jārod cits risinājums
«Bauskas Dzīve» lūdza SIA «Autotransporta direkcija» sniegt komentāru, kālab akceptēts šāds lēmums. Lilita Pelčere, uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciāliste, situāciju skaidro šādi: «Tuvāko nedēļu laikā maršrutā Nr. 7200 Rīga–Valle–Kurmene izmaiņas netiks veiktas. Tomēr, ņemot vērā, ka pie mums vērsās Vecumnieku novada pašvaldība ar lūgumu katru darbdienu nodrošināt sabiedriskā transporta pakalpojumus, lai skolēni varētu nokļūt izglītības iestādēs un atpakaļ mājās, pašlaik kopā ar Zemgales plānošanas reģionu un attiecīgo pašvaldību tiek vērtēts, kā šo priekšlikumu realizēt.»

Skaidrojumu sniedz arī Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš: «Pasažieru pārvadājumi maršrutā Rīga–Valle–Kurmene tika nodrošināti pirmdienās, trešdienās, piektdienās, sestdienās un svētdienās. Lai risinātu skolēnu nokļūšanu izglītības iestādēs, pašvaldība 7. augustā nosūtīja vēstuli valsts SIA «Autotransporta direkcija» un Zemgales plānošanas reģionam (ZPR), lūdzot iekļaut grafikā reisus arī otrdienās un ceturtdienās. Kā vienīgo variantu pārvadātāji atrada iespēju atcelt reisus sestdienās un svētdienās un nodrošināt tos otrdienās un ceturtdienās, pašvaldībai īsti nepaskaidrojot statistiku, cik braucēju šo sabiedrisko transportu izmanto brīvdienās. Kā liecina kurmeniešu iesniegtā vēstule, tas ir aktuāli vairāk nekā 130 iedzīvotājiem, tāpēc dome 4. septembrī atkārtoti vērsās pie «Autotransporta direkcijas» un ZPR, prasot nemainīt līdzšinējo kārtību.»

Iepriekš pieņemtais lēmums atcelts, un maršrutam Rīga–Valle–Kurmene noteikti ierastie braucienu izpildes nosacījumi.

Vispieprasītākie ir reisi brīvdienās
Lai pārliecinātos, vai reisi brīvdienās ir pieprasīti, «Bauskas Dzīve» svētdien, 8. septembrī, devās uz Kurmeni, kad plkst. 17.05 autobusam paredzēts sākt ceļu uz Rīgu.

Pa vietējā veikala logu autobusa pieturvieta labi redzama, un pārdevēja ievērojusi, ka svētdienās tur sapulcējas ap desmit cilvēku, pārsvarā jaunieši, kuri mācās vai strādā galvaspilsētā. Galamērķī transportlīdzeklis bieži vien nonākot pārpildīts, jo daudzi braucēji iekāpj arī pa ceļam.

Vairāk nekā ceturksni pirms noteiktā laika pieturā ierodas Elvijs Krēgers. Jaunietis dzīvo Rīgā un uz Kurmeni brauc apciemot vecākus. Elvijs ir priecīgs, ka lēmums par maršruta izmaiņām apturēts, jo citādi nevarētu izbraukāt. «Reisi ir ļoti labi saplānoti, visiem izdevīgi. Pagājušo reizi, sestdien, kad braucu no Rīgas, autobuss bija pilns un cilvēki pat kājās stāvēja, tas pats arī vērojams pretējā virzienā, no Kurmenes dodoties uz Rīgu. Visvairāk vajadzīgi ir tieši šie reisi – sestdienās un svētdienās,» apliecina pasažieris.
Sniķeru ģimenes pārstāvji Kurmenē ieradušies piektdienas vakarā ar autobusu, kas no Rīgas izbrauc plkst. 18.55. Svētdien, salikusi somās lauku labumus, trijotne kopā ar kaķi devās atpakaļ uz pilsētu, kur pavada darbdienas. Juris Sniķeris atklāj, ka ar šo autobusu regulāri braukājot jau 25 gadus.

Arī citi sastaptie pasažieri atzīst, ka pārsvarā izmantojot tieši reisus brīvdienās. «Šis ir «studentu autobuss» un tam noteikti jābūt. Vispieprasītākie ir braucieni piektdienās no Rīgas un svētdienās no Kurmenes,» zina teikt Romāns. Viņš gan atzīst, ka autobusā sen neesot sēdējis, taču nu pienākusi reize to izmantot, jo mašīna salūzusi. Savukārt Juris ir pastāvīgs pasažieris. Viņaprāt, ja nebūtu svētdienas reisa, tie, kuri strādā vai mācās galvaspilsētā, pirmdien no 80 km tālās pierobežas laikus Rīgā nemaz nevarētu nokļūt, jo autobuss no Kurmenes atiet plkst. 6.55 un tas esot krietni par vēlu.

8. septembra vakarā no Kurmenes ceļā devās seši pasažieri un Sniķeru ģimenes kaķis, bet pavisam pagasta robežās autobusā iekāpa 11 braucēju. Vallē viņiem piebiedrojās astoņi, bet Vecumniekos – deviņi sabiedriskā transporta izmantotāji. Galapunktā – Rīgas starptautiskajā autoostā – izkāpa 29 cilvēki.


KOMENTĀRS


Inta Vizla, valsts SIA «Autotransporta direkcija» maršrutu tīkla plānotāja:

– Pagaidām lēmums atcelts, pašvaldība sava novada skolēnu nokļūšanu izglītības iestādēs nodrošina, izmantojot citas iespējas un resursus.
Mēs uz savu galvu neko nemainām, skatāmies, ko prasa pašvaldības, reģioni, un vienojamies. Netipiski, ka uz darbu Kurmenē brauc cilvēki no Rīgas, no Latvijas Neredzīgo biedrības; parasti ir tā, ka vajag nodrošināt reisu uz pilsētu. Izrādās, pašvaldība to nezināja. Labi, ka varējām ātri reaģēt.
Mūsu prioritāte ir organizēt sabiedriskā transporta satiksmi darbdienās, jo gādāt par izklaides un ciemošanās braucieniem likums tā īsti neparedz, tomēr uz attālākiem laukiem kustība vairāk notiek tieši brīvdienās, un, jāteic, katrā novadā, reģionā atšķiras gan vajadzības, gan attālumi.Bez satiksmes cilvēkus atstāt nevar

Kurmenietis POVILS KONDROTS, a/s «Cata» Aizkraukles filiāles šoferis, par autobusa vadītāju strādā kopš 1995. gada decembra:
– Nedēļas vidus ir tukšs. Piemēram, trešdien līdz Rīgai aizvedu 13 pasažieru, vēl pa ceļam bija daži, kas mēroja tikai pāris pieturu. Savukārt svētdien, 1. septembrī, Kurmenē vien iekāpa 12 cilvēku, tāpat braucēji bija arī Sietiņos, Mežmuižā, Vallē. Lai gan bija lielais autobuss, daudzi līdz Rīgai stāvēja kājās, jo visas sēdvietas bija aizņemtas. Šosestdien (7. septembrī – aut.) no rīta līdz galvaspilsētai aizvedu 24 pasažierus, pavisam pārdevu 30 biļešu; vairāki brauca īsāku ceļa gabalu. Arī no Rīgas uz Kurmeni cilvēku netrūka, piemēram, Vallē izkāpa astoņi vai deviņi studenti, vairāki devās līdz pat galapunktam.
Nu nekādi nevar teikt, ka šie reisi ir nerentabli! Paldies Dievam, ka plānotās izmaiņas atcēla. Ar ko tad cilvēki tiktu? Transportu vajag visiem, arī jaunatnei jābraukā. Ko tad – ieslēgsim viņus pilsētā un nelaidīsim uz laukiem? Bez satiksmes cilvēkus atstāt nevar.
20190621-0150-maf-logo.jpg
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Saņemiet kredītu 24 stundu laikā šeit, Itālijā un

Saņemiet kredītu 24 stundu laikā šeit, Itālijā un Lietuvā pasts: krugergisele6@gmail.com

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.15 00:02

,

Pāvelu par gubernatoru. Īsts Kurmenietis, cepuri nost.

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.15 21:09

?

Vai tad maršruta plānotāji pēc biļešu daudzuma nevar saksaitīt- kad ir pasažieri un kad nav...?

pirms 10 mēnešiem, 2019.09.16 13:54

Projekts «Dzīve pierobežā»