Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skolu tīkla attīstības koncepcija nav izstrādāta 18

Vecumnieku novada domes izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas sēdē trešdien, 17. oktobrī, bija paredzēts deputātus iepazīstināt ar «novada izglītības attīstības stratēģiju». Tomēr klātesošajiem ne šis darba kārtībā minētais dokuments, ne izglītības iestāžu tīkla attīstības koncepcija, kas bija jāizstrādā līdz 10. oktobrim, netika nodota izvērtēšanai, jo, izrādās, tā nemaz nav tapusi.

Domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals, kurš vadīja ar šī gada 28. marta domes sēdes lēmumu apstiprināto novada izglītības iestāžu tīkla attīstības koncepcijas izstrādes darba grupu, atzina, ka lielās aizņemtības dēļ nav spējis šo darbu paveikt noteiktajā laikā.

«Dokuments nav tādā stadijā, lai to varētu nodot plašākai izvērtēšanai. Lai kvalitatīvi pieķertos tā izstrādei, ikdienas slodze ir par lielu, un tā nemazināsies, tāpēc ir veiktas pārrunas ar darba grupas pārstāvi Lienu Jaunzemi, kurai ir liela pieredze politikas plānošanas dokumentu izstrādē. Viņai varētu uzticēt šī dokumenta virsvadību un salikšanu strukturētā formātā; darba grupa asistētu un sniegtu nepieciešamo informāciju. Divu mēnešu laikā to varētu izdarīt,» sēdes sākumā pavēstīja J. Kovals.

Jāuzņemas atbildība
Deputāts un darba grupas pārstāvis Māris Āķis pauda, ka «šis gājiens ir nonsenss», jo apliecina – domes deputāti nepilda lēmumus, ko paši pieņēmuši.

«Koncepcijai bija jābūt gatavai līdz 10. oktobrim. Mēs Jāni darba grupas vadībā neievēlējām, viņš pats teica, ka ir gatavs uzņemties vadību, pats sevi izvirzīja. Rezultātā esam nonākuši pie tā, ka pašvaldībai nav nekādas vīzijas par izglītības jautājumiem ilgtermiņā un kopsakarībās. Cerējām, ka būs dokuments, kas noteiks, uz ko novads virzās ar savām četrām vidusskolām un vēl dažām izglītības iestādēm, kāda ir nākotnes perspektīva. Diemžēl nekas no tā nav,» viņš sacīja. M. Āķis uzskata – šajā situācijā atbildība jāuzņemas arī domes priekšsēdētājam, jo nav pildīti viņa norādījumi, un izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas vadītājai. «Domes sēdē 28. martā priekšsēdētājam bija uzstādījums jautājumus par koncepcijas izstrādes gaitu izskatīt katrā izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas sēdē. Pa visu šo laiku darba grupa tikusies trīs reizes. Cik sēdēs sniegta informācija par virzību? Nekas no tā nav bijis! Kādēļ tad pieņemt lēmumus?» deputāts retoriski vaicāja. Viņš kritizēja gan vājo savstarpējo komunikāciju, gan grupas vadītāja neprasmi plānot laiku un resursus.

M. Āķis atsauca sevi no darba grupas. «Pats pieteicos, bet tagad jūtos līdzvainīgs, ka darbs nav paveikts,» viņš sacīja. «Ja cilvēks dara un neiznāk – tā ir cita lieta, bet ja šo mēnešu laikā vecajā dokumentā tikai pārlikti cipariņi pēc jaunākajiem statistikas datiem, tas nedod pienesumu.»

Dokuments būtu publiski jāapspriež
Domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš sacīja, ka no darba grupas vadības un atbildīgās komitejas «ātrāk bija jābūt signālam, ka nekā nav», taču tagad ir jārod kāds risinājums, jo dokumenta izstrāde nav atliekama. «Ja būtu kaut vai šīs koncepcijas melnraksts, vieglāk būtu lemt par izglītības jautājumiem, kas ir ikdienas darba kārtībā. Skaidrs, ka dokumentā jābūt iekļautai reformai, jo nevaram būt utopisti un domāt, ka viss paliks pa vecam,» viņš uzsvēra.

J. Kovals pārmetumus atzina par pamatotiem un pieļāva, ka ar citiem rīkiem un resursiem dokuments varētu tikt izstrādāts pārskatāmā periodā. «Ir veikta priekšizpēte, pārrunas ar speciālistiem, ir redzējums, kā līdz gada beigām to izdarīt,» pauda darba grupas vadītājs.

Dainis Rijkuris gan apšaubīja, vai divos mēnešos iespējams sagatavot kvalitatīvu koncepciju, ja vairāk nekā pusgada laikā nav tapis pat dokumenta uzmetums, ko piedāvāt izvērtēšanai. «Līdz gada beigām izstrādāt un pieņemt koncepciju nav iespējams. Šāda līmeņa plānošanas dokuments ir pakļaujams sabiedriskai apspriešanai, un tas līdz gada beigām nav paveicams,» uzsvēra deputāts.

G. Kalniņš iebilda, ka šis dokuments neesot publiski jāapspriež, kā tas ir ar attīstības vai teritorijas plānu. Pretēju uzskatu pauda D. Rijkuris, to pamatojot: «Kāpēc to nevarētu apspriest? Ir jāapspriež! Tas ļautu iegūt papildu redzējumu, viedokļus, ieteikumus, kā labāk un pareizāk darīt. Skolu tīkla attīstības koncepcija aptver ļoti daudz novada iedzīvotāju, visus tos, kuri jebkādā veidā iesaistīti izglītības darbā.»

Finansējums – ar jautājuma zīmi
D. Rijkuris vērsa klātesošo uzmanību uz to, ka pavisam drīz būs jālemj par nākamā gada budžetu, taču vēl nav skaidrs, kā dalīt finansējumu izglītības nozarē. «Jebkurš lēmums par līdzekļu piešķiršanu vienai vai otrai skolai ir ar jautājuma zīmi – vai ieguldījums pēc gada vai diviem nebūs jānoraksta zaudējumos,» viņš sacīja.

Līdz budžeta pieņemšanai vēl varētu pagūt pārorganizēt koncepcijas izstrādes darba grupu, sagatavot kalendāro grafiku, uzticēt organizatorisko pusi L. Jaunzemei, pieaicināt zinošus un pieredzējušus cilvēkus no malas, papētīt blakusnovadu pieredzi, rīkot direktoru un viņu vietnieku, izglītībā ieinteresēto personu tikšanos, izzināt katra redzējumu, idejas un rast kopsaucējus. Šādu iespējamo tālāko scenāriju piedāvāja G. Kalniņš.

Deputāti vienojās tuvākajā laikā sanākt kopā, lai spriestu par izmaiņām novada izglītības ie-stāžu tīkla attīstības koncepcijas izstrādē. Izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas ārkārtas sēdi nolemts sasaukt 24. oktobrī plkst. 9. Šajā dienā notiks arī domes kārtējā sēde.


Vecumnieku novada domes izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas sastāvs:
Aija Jurova (komitejas priekšsēdētāja), Māris Āķis (priekšsēdētājas vietnieks), Iveta Lavrinoviča, Jānis Kalniņš, Vēsma Petruševica, Liene Batņa.

Avots: www.vecumnieki.lv.UZZIŅAI

Vecumnieku novada domes deputāti Dainis Rijkuris, Mārtiņš Mediņš, Vēsma Petruševica, Diāna Ruģele un Jānis Kalniņš, kas ievēlēti no Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK, šī gada 15. februārī domei adresētajā iesniegumā aicināja izstrādāt Vecumnieku novada izglītības iestāžu tīkla attīstības koncepciju, jo iepriekšējais dokuments, kas aptvēra laikposmu no 2011. līdz 2016. gadam, vairs nav spēkā. «Lemt par finansējuma pārdali un investīciju veikšanu novada izglītības iestādēs bez skaidra, oficiāli apstiprināta redzējuma par novada izglītības iestāžu (gan atsevišķi, gan kā vienota tīkla) turpmāko attīstību nav pieļaujami,» pauduši deputāti.

Izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas sēdē 21. februārī deputāti vienojās par šāda dokumenta nepieciešamību, un domes sēdē 28. februārī tika pieņemts lēmums sākt darbu pie Vecumnieku novada izglītības iestāžu tīkla attīstības koncepcijas izstrādes un uzdot izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejai izveidot darba grupu.

Izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas sēdē 14. martā, kad tika spriests par darba grupas izveidi, domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals rosināja tajā iekļaut «viņu kā par izglītības jomu atbildīgo». Šis priekšlikums tika akceptēts un virzīts tālāk.

Domes sēdē 28. martā tika pieņemts lēmums apstiprināt Vecumnieku novada izglītības iestāžu tīkla attīstības koncepcijas izstrādes darba grupu šādā sastāvā: Jānis Kovals, domes priekšsēdētāja vietnieks, Vija Beļūna, vecākā izglītības metodiķe, Māris Āķis, deputāts, Iveta Lavrinoviča, deputāte, Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas direktore, Svetlana Vāverniece, Skaistkalnes vidusskolas direktore, Liena Jaunzeme, Misas vidusskolas vecāku pārstāve, Gita Briņķe, Valles vidusskolas skolotāja. Darba grupai uzdots izglītības iestāžu tīkla attīstības koncepciju izstrādāt līdz 2018. gada 10. oktobrim.

Avots: Vecumnieku novada domes izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas un domes sēžu protokoli.


Publikācija ir sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 18

Nekā personīga

Vai nebūtu laiks Kovalam paskaidrot "lielās aizņemtības" iemeslus un pašam atkāpties,negaidot domes sēdi?

pirms gada, 2018.10.21 21:57

Un šitais vēl grib būt par šefu ?

pirms gada, 2018.10.21 22:33

proties kauna

ar ko nodarbojās kovlis, ka ir tik ĻOTI aizņemts? Atvilkt no algas un atlaist! viņš taču tērē katra mūsu samaksāto nodokli!

pirms gada, 2018.10.22 05:30

fakts

Atkal negatīvā nozīmē spīd Vecumnieku novads! Tas ģimenes un draugu uzņēmums izrādās par lielu!

pirms gada, 2018.10.22 05:34

:)

"M. Āķis atsauca sevi no darba grupas. «Pats pieteicos, bet tagad jūtos līdzvainīgs, ka darbs nav paveikts," - Vai tas nav līdzīgi kā Olimpiskajās spēlēs pēc finiša paziņot, ka vispār jau es nepiedalījos :)
Gribētos zināt, cik daudz liels pienesums darba grupai vai dokumenta izstrādei bija no šī kunga - (šo mēnešu laikā vecajā dokumentā tikai pārlikti cipariņi pēc jaunākajiem statistikas datiem, tas nedod pienesumu) - cik priekšlikumu un komentāru šis deputāts un darba grupas loceklis :) ir sniedzis par stratēģijas formu, saturu un konkrētiem uzdevumiem? Kad ir informējis savus partijas biedrus un pārējos deputātus, ka viņa priekslikumus un ietiekumus neviens neņem vērā utt... "Pa visu šo laiku darba grupa tikusies trīs reizes." - tātad bija iespēja (pat vairākas reizes) :)

pirms gada, 2018.10.22 09:25

Re

Pēc esošās informācijas var spriest,ka darba grupas darbs netika organizēts, no Kovala puses vienkārši tika stiepta gumija,lai nekas nebūtu jādara, jo labi ir kā ir !

pirms gada, 2018.10.22 11:26

to-> Re

Pēc rakstā esošās informācijas var spriest, ka darba grupa sanāca vismaz trīs reizes un kaut kādi materiāli tika sūtīti - jautājums tikai cik kvalitatīvi un ar kādu atdevi darba grupas locekļi gribēja ar tiem darboties... Ja esi kādā darba grupā iesaistījies - tas parasti nenozīmē, ka atnākšu, atsedēšu un kritizēšu - tam lai paliek deputāti :) Darbs darba grupā parasti nozīmē rukāt, domāt, dalīties un pierādīt savu taisnību... Ir viegli teikt - darba grupa vainīga, darba grupa tā un darba grupa šitā - bet, kāds ir katra tās locekļa ieguldījums un pienesums (cik priekšikumi tika iesniegti un cik noraidīti,kāpēc noraidīti)...

pirms gada, 2018.10.22 11:41

ArialBold

Ja pēc būtības, tad šāds plāns vai stratēģija ir zināmā mērā laimes spēle, jo es neticu, ka kāds var izkalkulēt reformas sekas līdz galam. Cik kvalitatīva būs izglītība, cik no absolventiem paliks strādāt novada labā, cik piesaistīs jaunus jaunos iedzīvotājus, cik izmaksās loģistika un infrastruktūras uzturēšana. Ir naivi domāt, ka mazliet paspēlējoties ar CSB datiem un citiem formāliem skaitlīšiem vietējie plānošanas speciālisti ar milzu pieredzi spēs pamatot, kāpēc ir jāatstāj tikai viena skola, vai gluži pretēji - visas. Dot sabiedriskajai apspriešanai = saglabāt visas skolas, tikai ieguldīt katrā vairāk. Nav jābūt ģēnijam lai to saprastu ko domā parastais ierindas cilvēks.
Es teiktu brutāli - tikai viena pati skola, dzelžaini celt sekmju rādītājus, vadāt visus ar autobusiem un vecās skolas nodot citiem mērķiem- varbūt bērnudārzam, ārpusskolas nodrbībām, kultūrai, da jebkam. Viss. Tik gara patiesībā arī varētu būt tā stratēģija, nevis dokuments ar n-tajām lapām, kuram nav vispār sakara ar to vai mēs šo spēli uzvaram vai zaudējam. Ja nebūs izglītības kvalitāte, tad spēle ir zaudēta, jo jaunā cilvēka zināšanas un spējas ir dārgāks resurss par vecāku ērtībām.

pirms gada, 2018.10.22 09:52

Iedzīvotāja

Ir sen visiem skaidrs, ka novadā ir par daudz skolas.Deputāti baidoties par savām vietām muti valā never.Novadā jābūt vienai vidusskolai un pāris pamatskolām.Tad varēsim runāt par skolotāju profesionalitāti un skolēnu zināšanu līmeni.

pirms gada, 2018.10.22 12:05

nekas

nemainīsies,kamēr pie galda sēdēs skolu direktori, kuriem savs krekls tuvāks.........

pirms gada, 2018.10.22 13:30

reformatore

VNK Vecumniekiem ir neērti atzīt, ka slavenie izglītības kvalitātes rādītāji nav diez ko labāki par Misu, Skaistkalni. Vislabāk būtu, ja pēc teritoriālās reformas otrās kārtas Vecumnieku novads atrastos Rīgas rajonā, nav taču pat 100 km . Vai tas atrisinātu skolu reformu, nezinu.

pirms gada, 2018.10.22 19:10

Aina Ratkeviča

Kur nu pie Rīgas, Skaistkalni un Misu pievienos pie Vatikāna, jo tāāds uzrāviens izglītībā sen nav bijis. Dzirdēju, ka uz Valles videni ieradīsies starpvalstu delegācija, lai pārņemtu "pozitīvo" pieredzi izlaidumu rīkošanā. Eriņa - kauns!

pirms gada, 2018.10.22 20:12

Stelpe

Iespaidīgi, tiešām "nonsens".... Esmu droša, ka arī Vija Beļūne neko nedomāja un nedarīja - vismaz, saņemot algu par skolotājas darbu, par skolotāju nekad nebija strādājusi. Brīnos, kā cilvēks, kurš nespēja pasniegt nevienu mācību stundu, Vecumnieku vidusskolu pabeidza tikai un vienīgi špikojot (pašas Vijas stāsti stundu laikā), var būt visa novada izglītības metodiķis, kuram nu arī stratēģija bija jāizstrādā. Kauns par Vecumnieku novadu, kauns... Žēl, ka itin nekas nemainās - grimstam neprašu sastrādātos .ūdos un neattīstamies.

pirms gada, 2018.10.22 23:21

Solvita

Gluži manas domas. Kovals un Beļūna viena pāra zābaki. Neviens no viņiem nav kompetents savā amatā.
Lieki izšķerdēta nodokļu maksātātāju līdzekļi, maksājot viņiem algas!

pirms gada, 2018.10.24 21:34

Godīgais

Kovals, Kalniņš + Aija Jurova (komitejas priekšsēdētāja), Māris Āķis (priekšsēdētājas vietnieks), Iveta Lavrinoviča, Jānis Kalniņš, Vēsma Petruševica, Liene Batņa = DEMISIJU!

pirms gada, 2018.10.23 17:21

konkrētais

Es domaju, ka vislabāk ir neko nedarīt un nekur neiesaistīties , jo tad neviens par "Tevi" nerunās, jo taču nebūsi teicis ne vārdu, ne mēģinājis kaut ko domē darīt, ne kādu jautājumu risināt. Klusētājus jau mēs neraustam, tikai tos, kas vēl tur kaut ko mēģina darīt un kaut kur figurē. Cilvēki, priecajieties, Jūs visus domē zina- Kovals, Kalniņš, Āķis Lavrinoviča J. Kalniņš u c. Bet jautājums ko mēs zinām par Cešeiko, Ruģele, Batņa, un dažiem citiem? Ko šie runā? Sēz un paceļ roku gaisā, viss darbs!

pirms gada, 2018.10.23 19:30

To konkrētais

A par tiem, par kuriem runaa, runā tikai tāpēc, ka no viņiem pieprasa rezultātus. Ja neviens nepieprasītu, tad tur ar būtu klusums

pirms gada, 2018.10.24 05:37

Es

Ja jau no marta ir DG, bet Kovalis esot bijis līdz šim aizņemts, tad kur pēkšņi atradīsies laiks divos mēnešos kādai koncepcijai?

pirms gada, 2018.10.23 21:27

Projekts «Iesaukums politikā»