11 atbildīgas un drošas aizņemšanās pamatlikumi

Kā uzņemties kredītsaistības tā, lai šis solis būtu sperts apdomīgi un iespējami droši? Lai tas notiktu, ir jāņem vērā daudzas būtiskas lietas, kuras nepieciešams zināt ikvienam kredītņēmējam, neskatoties uz to, vai plānots aizņemties 100 eiro vai vairākus tūkstošus. Spēles noteikumi ir tie paši. Piedāvājam iepazīties ar vismaz 11 būtiskiem drošas un atbildīgas aizņemšanās pamatlikumiem.

1. Ja ir cita iespēja, labāk neņemt kredītu
Kredītam vienmēr vajadzētu būt kā vienam no pēdējiem risinājumiem, ko izvēlas. Ja ir citi varianti, kā īstenot savas vajadzības un vēlmes, tad tos vajag izmantot. Naudas aizņemšanās, lai vēlmi īstenotu “šeit un tagad”, vienmēr izmaksās dārgi, jo būs jāatmaksā gan kredīta summa, gan procenti. Pat tad, ja kredītu varat atļauties, nav tas obligāti jāņem, ja varat naudu atlikt un vajadzību īstenot nedaudz vēlāk. Jo visizdevīgākais kredīts vienmēr būs tas, kuru nepaņemsiet!

2. Kredīts paredzēts tikai nozīmīgām vajadzībām
Kredītpakalpojumus jāizmanto atbildīgi. Tas nozīmē, ka aizņemties naudu vajadzētu tikai nozīmīgām un neatliekamām vajadzībām. Izklaides, atpūta, iepirkšanās, luksusa preces un citas līdzīgas vajadzības – tās nav neatliekamas un obligātas. Tie nebūs īstie iemesli, kāpēc noformēt kredītu. Katrs aizņemtais eiro būs jāatstrādā un jāatmaksā vēl vairāk, jo būs procenti, kas, piemēram, ātrajiem kredītiem, var būt patiešām augsti. It īpaši, ja nevarat atmaksāt visu summu laikā, bet nepieciešams pagarināt atmaksas termiņu.

3. Neaizņemies vairāk naudas, nekā ir nepieciešams
Aizņemties vajag tikai tik daudz, cik ir nepieciešams. Skaidrs, ka aizdevējs mēģinās pierunāt aizņemties vairāk, noapaļot summu uz augšu, iedrošinās piepildīt vēl kādu vēlmi un aizņemties vairāk. Tomēr nevajag tam ļauties, jo lielāks kredīts nozīmē arī to, ka būs jāatmaksā vairāk. Tātad – arī jāstrādā vairāk.

4. Neņem kredītu emociju iespaidā
Ieraugot reklāmu vai jaunu, skaistu preci skatlogā, var rasties vēlme sevi palutināt un atalgot, paņemot kredītu un nopērkot kāroto. Kā arī nepatīkamās un satraucošās situācijās, kad ātri jāmeklē risinājums, kredīts var šķist vienīgā izeja. Tomēr svarīgi ir mirkli pagaidīt un ļaut emocijām noplakt, lai var uz situāciju paskatīties ar vēsu un skaidru prātu, izvērtējot visus par un pret. Iespējams, ka kredīts tad vairs nemaz nešķitīs vienīgais un izdevīgs risinājums. Un skaistā lieta skatlogā vairs nešķitīs tik vilinoša un nepieciešama.

5. Neņem kredītu cita kredīta atmaksai
Kļūda, ko pieļauj daudzi kredītņēmēji, ir ļaušanās šķietami vieglākajam ceļam – ņemt kredītu, lai atdotu citu kredītu. Ja situācija jau ir tik sarežģīta, ka ir grūtības samaksāt aizdevumu, tad jauns kredīts nekādi to nevar padarīt labāku. Šādā situācijā jāmeklē citi risinājumi. Viens variants varētu būt kredītu apvienošana, kad visu aizdevumu vietā tiek noformēts viens jauns aizdevums ar izdevīgākiem nosacījumiem, tādā veidā samazinot summu, kas ik mēnesi jānovirza kredītu atmaksai.

6. Neaizņemies, ja nav regulāra darba un ienākumu
Stabila darbavieta un regulāri, paredzami ienākumi ir pamats tam, lai varētu domāt par iespējamajām kredītsaistībām. Ja šajā ziņā nav pārliecības par savu nodarbinātību un ienākumiem, tad kredīts būs ļoti slikts lēmums, kas pavisam negaidīti var kļūt par nepatīkamu slogu.

7. Izvērtē savu maksātspēju kritiski un ilgtermiņā
Lai zinātu, vai vispār varat atļauties kredītu, atbildīgi jāizvērtē sava maksātspēja. Tas nozīmē, ka jāpaskatās uz reālajiem skaitļiem – ienākumi un izdevumi. Jārēķinās tikai ar regulārajiem ienākumiem. Izdevumu daļā ieteicams kādu laiku sīki pierakstīt visus tēriņus, lai varētu izdarīt secinājumus. Bieži vien esam pārāk optimistiski attiecībā uz saviem izdevumiem. Pēc tam varēsiet redzēt, cik daudz naudas jums paliek, ko varat novirzīt jaunam kredītmaksājumam.

8. Veic kredītu salīdzināšanu un izpēti
Lai izvēlētos drošu un izdevīgu kredītu, vajadzīgs veltīt laiku, lai izpētītu pēc iespējas vairāk piedāvājumu. Svarīgi iedziļināties niansēs. Kāda ir procentu likme, gada procentu likme, soda sankcijas, aizdevuma termiņš, summa, kas pieejama, vai nepieciešama aizdevuma ķīla. Kredītu salīdzināšana ļaus izvēlēties izdevīgāko un uzticamāko kredītpakalpojumu.

9. Pārliecinies, ka kredītu nav vairāk kā 30% no ienākumiem
Izvērtējot savu maksātspēju un iespējamās kredītsaistības, jāpārliecinās, ka kopējās kredītsaistības nav lielākas par 30% no kopējiem ienākumiem. Jo šis apjoms ir lielāks, jo lielākus draudus šīs saistības var radīt budžeta stabilitātei. Ja gadās finansiālie satricinājumi, ar mazāka apjoma kredītiem ir vieglāk tikt galā, neradot draudus pamatvajadzībām.

10. Rūpīgi izlasi līgumu, pārbaudi savu datus
Pirms kredīta līguma parakstīšanas noteikti ir uzmanīgi jāizlasa līgums, visi tajā ierakstītie dati un nosacījumi, lai zinātu, kādas saistības jūs tiešām uzņematies. Jāpārbauda personas dati, bankas konts, maksājumu grafiks un citas būtiskas pozīcijas, lai pārliecinātos, ka viss ir pareizi un visam piekrītat.

11. Veido iekrājumus neplānotām situācijām
Ikvienam cilvēkam nepieciešams veidot naudas uzkrājumus, ko izmantot neparedzētām situācijām un negaidītiem izdevumiem. Šādi uzkrājumi bieži vien var aiztaupīt nepieciešamību ņemt kredītu. Kā arī tad, ja ir kredītsaistības un gadās īslaicīgi satricinājumi, iekrājumi būs palīgs obligāto maksājumu veikšanā, tajā skaitā arī kredītmaksājumu nosegšanā.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti