5 iemesli, kāpēc aizdevējs var atteikt kredītu

Kredīts ir pakalpojums, kurš šķiet viegli pieejams un ir kā risinājums problēmām vai atslēga, kas ļauj īstenot kādas ieceres. Tomēr ne vienmēr tas ir stāsts ar vēlamo iznākumu. Diezgan bieži potenciālie kredītņēmēji, kuri aizpildījuši kredīta pieteikumu, saņem no aizdevēja atteikumu. Kredīts jums šobrīd nevar tikt piešķirts.


Aizdevējam nav pienākuma detalizēti skaidrot atteikuma iemeslus. Tomēr kredītņēmējiem būtu svarīgi zināt šos iemeslus, lai mainītu nevēlamos faktorus un nākotnē kredīts tomēr varētu tikt piešķirts, ja būs tāda nepieciešamība. Tāpēc minēsim dažus biežākos iemeslus, kāpēc aizdevējs var atteikt kredīta izsniegšanu.


Nepietiekami un neregulāri ienākumi

Viens no pirmajiem faktoriem, ko izvērtē potenciālais aizdevējs pēc klienta kredīta pieteikuma saņemšanas, ir viņa maksātspēja. Tas nozīmē, ka tiek aprēķināts, cik lieli un regulāri ir ienākumi. Katram aizdevējam ir savi standarti, cik lieliem ienākumiem jābūt, lai varētu tikt piešķirts kredīts par vienu vai citu summu.

ENTZ-3ncBYahf-sAi1l4Ryb8guNj-NCa_JNzSieF


Tieši pārāk zemi ienākumi ir viens no biežiem iemesliem, kāpēc aizdevēji atsaka kredīta izsniegšanu, jo tas nav abpusēji izdevīgi. Banka tādā veidā uzņemtos lielu risku, ko tā nevar darīt, jo darbojas pēc stingriem normatīviem, kā arī kredītņēmējs pats sevi nostāda neapskaužamā situācijā, jo nākas no mazajiem ienākumiem lielāko daļu novirzīt kredīta atmaksai.


Ja vēlaties nākotnē palielināt iespēju, ka kredīts tiks apstiprināts, tad mērķtiecīgi jāvirzās uz to, lai ienākumu apjoms palielinātos. Ja ir kādi ienāumi, kurus šobrīd nevar oficiāli uzrādīt, tad jāpadomā, kā to izdarīt, kā “iznākt no pelēkā sektora”. Kredītņēmējam tas ir izdevīgi. Protams, to nosaka arī valsts likumdošana, ka visiem ienākumiem jābūt oficiāliem.


Slikta kredītvēsture

Gadās, ka pats kredītņēmējs ir šokā par atteikumu sliktas kredītvēstures dēļ, jo pats nav sekojis līdzi tam, lai visas saistības būtu izpildītas. Varbūt ir kādi kavēti rēķini, citi maksājumi, kāds aizmirsts līgums, par kura noslēgšanos nemaz klients nav interesējies. Un tā rezultātā viņa vārds ir nokļuvis “melnajā sarakstā”. Ja kredīta iesniedzēja vārds būs “melnajā sarakstā”, tad iespēja, ka kredīts tiktu piešķirts, ir ļoti maza.


Protams, ir aizdevēji, kuri strādā ar klientiem, kuri nonākuši grūtībās, piedāvā viņiem dažādus risinājumus. Piemēram, nebanku aizdevējs “Latvijas Hipotēka” pret nekustamā īpašuma ķīlu piedāvā apvienot jau esošos aizdevumus, vai tiek piedāvāta reversā noma, kas ļauj saņemt naudu par sava īpašuma pārdošanu, lai segtu visas saistības, bet ar iespēju saglabāt īpašuma atpakaļpirkuma tiesības.


Par kredītvēsturi noteikti ir jāpainteresējas pirms piesakaties kredītam. Jāieskatās oficiālajās datubāzēs, jāpārliecinās, ka visi kredīti ir nomaksāti laikā, rēķini nav kavēti, lai pašiem nav nepatīkamu pārsteigumu. Ja situācija nav laba, tad mērķis ir to tuvākajā laikā sakārtot, lai tomēr kredīts jau būtu daudz reālāka iespēja.


Nav uzkrājumu pirmajai iemaksai hipotekārajam kredītam

Ja mērķis ir hipotekārais kredīts, tad būtisks faktors, kas var traucēt, ir neesoši vai nepietiekami uzkrājumi pirmajai iemaksai. Neviens aizdevējs nesedz hipotekāro kredītu pilnā apmērā. Tāpēc klientam pašam ir jāspēj segt pirmā iemaksa, kas var būt līdz 25% no īpašuma tirgus vērtības. Pirmās iemaksas apjoms atkarīgs gan no aizdevēja politikas, gan no tā, vai klients var pretendēt uz atbalstu valsts programmā ALTUM, kas samazina šīs pirmās iemaksas apjomu.


Ja nav nekādu iekrājumu, bet nākotnē interesē hipotekārais kredīts, tad ir īstais brīdis sākt krāt šim mērķim naudu. Veicot aprēķinus un izvērtējot savus ienākumus, sapratīsiet, cik ilgā laikā varat iekrāt nepieciešamo summu.


Pārāk daudz izdevumu

Varbūt arī ienākumi ir pietiekami lieli, bet vēl viens faktors ir izdevumi. Tiek rēķināts, cik daudz ir izdevumu citās pozīcijās — dzīvesvieta, citi kredīti, līgumsaistības, cik ir bērnu ģimenē. Tādā veidā tiek iegūta summa, kas reāli ir brīva un ir novirzāma kredīta atmaksai. LC0yzrsqI3P-Q0HdHnOYVuSUktZHI450XQSgRFdm


Ja aizdevumu eksperts uzskatīs, ka šī summa ir pārāk maza, lai pretendētu uz aizdevumu, tad droši vien tiks saņemts atteikums. Vai arī piedāvāts mainīt aizdevuma summu, termiņu, lai varētu iekļauties reālājās finanšu iespējās.


Aizdevēja mērķis ir saglabāt klienta finansiālo stabilitāti un maksātspēju. Tāpēc atteikums strādā klienta labā. Tas ir signāls, ka ar finansēm kaut kas nav kārtībā. Tās ir jāsakārto, lai kredīts varētu tik izsniegts bez liekiem riskiem un bažām, ka tas kļūs par akmeni kaklā, kas beigu beigās noved pie citām problēmām.


Ko darīt? Mācīties finanšu disciplīnu, plānot savus tēriņus, nedzīvot pāri saviem līdzekļiem. Ja varēsiet pierādīt aizdevējam, ka mākat plānot, atbildīgi tērēt un iekrāt, tad izredzes, ka kredīts tiks piešķirts, pieaug.


Bieža darbavietu maiņa un bezdarba periodi

Vēl viens faktors, kas aizdevējam var radīt bažas, ir klienta biežā darbavietu maiņa, kā arī nespēja saglabāt regulāru nodarbinātību. Ja starp darbiem ir lielāki bezdarba periodi, ja atkal un atkal tiek mainīta darba vieta, tas liek domāt, ka arī nākotnē tā varētu turpināties. Visbiežāk aizdevēji vēlas, lai klients ir vienā darba vieta strādājis vismaz pus gadu, jo tas jau ir zināms stabilitātes rādītājs. Arī par šo aspektu jādomā jau laikus, ja plānojat pieteikties kādam lielākam kredītam, piemēram, mājokļa iegādei.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti