Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

7 pazīmes, ka tev nepietiek naudas – un kā situāciju uzlabot

Ja tev regulāri jācīnās par to, lai “savilktu galus” finansiālā ziņā, nav šaubu, ka tas ietekmē tavu pašsajūtu un dzīves kvalitāti kopumā. Atrašanās šādā situācijā nudien nav patīkama. Tev šķiet, ka tu pelni pietiekoši daudz, taču tik un tā katru mēnesi nonāc pie secinājuma, ka naudas nepietiek. Iespējams, tava alga tomēr ir pārāk maza, vai arī tu tērē pārāk daudz. Lai arī tev var šķist, ka šādos gadījumos budžeta plānošana var būt lieka, jo ienākumi ir nelieli, tu kļūdies. Detalizēta ienākumu un izdevumu piefiksēšana ir viens no veidiem, kas tev var palīdzēt. Aplūkosim septiņas pazīmes, kas parasti norāda uz to, ka tev nepietiek naudas.

1. Tu katru mēnesi aizņemies naudu. Viena no populārākajām pazīmēm, kas liecina par tavu ienākumu problēmām ir regulāra aizņemšanās, piemēram, mēneša beigās vai sākumā, lai nosegtu visas izmaksas. Tie var būt kredīti, aizņēmumi no draugiem un radiem utt. Diemžēl tas rada ķēdes reakciju, jo, nākamajā mēnesī atdodot šīs summas, tu atkal nonāc situācijā, kad nepieciešami papildus līdzekļi. Lai atrisinātu šo problēmu, tev jāatrod veids, kā nokārtot esošās parādsaistības un izvairīties no jaunu veidošanas. Sākumā tas var būt ļoti grūti. It īpaši pirmos mēnešus, taču, lai tam sagatavotos, tu vari, piemēram, sameklēt papildus darbu uz īsu laika periodu, kas tev palīdzēs iegūt papildus līdzekļus. Tāpat noderīgi ir izmantot skaidru naudu, nevis bankas karti, kad norēķinies. Maksājot ar karti, mēs paši nepamanām, cik daudz iztērējam, jo nauda nav taustāmā veidā. 

2. Tev mēneša beigās vai sākumā regulāri nav naudas. Ir normāli, ja dažreiz gadās, ka tieši nedēļu pirms algas nākas ievērojami “savilkt jostu”, jo finansiālie līdzekļi ir beigušies. Taču, ja tu šādas situācijas piedzīvo katru mēnesi, tas nozīmē, ka tu esi nopietnās finansiālās problēmās. Ja tu samaksā rēķinus, bet pāri nepaliek gandrīz nekas, ir skaidrs, ka nepieciešams domāt par labāk apmaksāta darba vai papildus darba meklējumiem. Aprunājies ar saviem draugiem, radiem, paziņām, iespējams, kāds no viņiem var tev ieteikt variantus.

3. Tu nespēj apmaksāt visus rēķinus. Ja tev ir jāizvēlas, kurus rēķinus apmaksāt un kurus ne, šī ir ļoti slikta zīme. Situāciju nepieciešams risināt pēc iespējas ātrāk, jo laicīgi neveikti maksājumi var beigties ar parādu piedziņas kompānijas apciemojumu. Kā jau minējām, šajā gadījumā līdzēt var papildus darba atrašana vai esošās darba vietas nomaiņa. Tāpat ir vērts padomāt par to, vai vieta, kurā tu šobrīd mitinies, nav tev par dārgu. Iespējams, tev vajadzētu meklēt kādu lētāku variantu. Vēl viena opcija ir sava dzīvesveida pārdomāšana. Pievērs uzmanību paradumiem, kas tev rada papildus izmaksas. Piemēram, ēšana ārpus mājas, iepirkšanās, došanās uz klubiem ar draugiem, dažādu pakalpojumu abonēšana (Spotify, Netflix utt.). Ļoti iespējams, ka tev vajadzētu atteikties no šādām ekstrām, lai nosegtu galvenos maksājumus, kas palīdzēs izvairīties no nopietnām problēmām.

4. Nav iespējams samazināt izdevumus. Iespējams, tu šobrīd skaties uz savu ikmēneša budžetu – ienākumiem un izdevumiem, un saproti, ka visu iespējamo jau esi samazinājusi līdz minimumam, un tālāk vairs nav, kur iet. Tu neej uz sporta zāli, neēd ārpus mājas, pat nelieto kabeļtelevīziju, taču joprojām naudas nepietiek. Ieteicams vēlreiz pārskatīt savus izdevumus, pievēršot uzmanību, piemēram, pārtikai. Izvērtē, vai tie produkti, kurus tu iegādājies, nav pārāk dārgi? Iespējams, tā vietā, lai ēstu liellopa gaļu, tev vajadzētu izvēlēties kādu lētāku alternatīvu. Tas nenozīmē, ka tev jāēd sliktākas kvalitātes pārtika visu laiku, vienkārši šis ir veids, kā samazināt izdevumus gadījumos, kad nav citu iespēju.

5. Tu nevari rast risinājumu brīžos, kad rodas papildus izdevumi. Ja tavs budžets jau tā ir ļoti ierobežots, ir teju neiespējami atrast tajā summu, kuru atvēlēt iekrājumiem. Taču, ja tev nebūs naudas neplānotiem izdevumiem, atkal nāksies aizņemties, kas, attiecīgi, iedragās tavu finansiālo stāvokli vēl vairāk. Tāpēc, lai arī cik grūti tas būtu, centies katru mēnesi atlikt vismaz pāris desmitus eiro “nebaltai dienai”. Lai arī tas var izklausīties muļķīgi, taču apziņa, ka tev ir iekrājumi, padarīs tavu ikdienu daudz mierīgāku. Izmēģini, un tu sapratīsi.

6. Tu visu laiku uztraucies par naudu. Ir atšķirība starp uztraukšanos par neplānota automašīnas remonta apmaksu un pastāvīgām bailēm par to, vai tu spēsi apmaksāt īri, vai iegādāties pārtiku visam mēnesim. Ja šādi uztraukumi tev pat neļauj naktīs gulēt, ir skaidrs, ka tu esi nopietnās naudas problēmās. Lai arī cik grūti tas būtu, pirmais solis ceļā uz labāku nākotni, ir plāna veidošana. Paņem papīra lapu un pildspalvu, un saraksti iespējamos risinājumus, kādi varētu būt šai situācijai. Pēc tam izveido budžeta plānu tuvākajiem mēnešiem, lai saprastu, cik nopietna ir tava situācija. Iespējams, viss nemaz nav tik slikti, kā iepriekš šķita. Varbūt tu ieraudzīsi jaunu iespēju, kā uzlabot savu finansiālo stāvokli. Jebkurā gadījumā, šī rīcība tev tikai palīdzēs.

7. Tu nesasniedz savus finansiālos mērķus.Ja tu katru mēnesi vari atļauties tikai apmaksāt rēķinus un iegādāties pārtiku, taču tev neatliek naudas iekrājumiem vai parādu atmaksai, tu acīmredzami pelni pārāk maz. Lai arī šī situācija, iespējams, nav tik nopietna, kā iepriekš aprakstītās, tev tik un tā ir kaut kas jāmaina savā dzīvē, lai uzlabotu finansiālo drošību. Nepaliec strādāt darbā, kurā tev maksā maz tikai tāpēc, ka, tavuprāt, citu darbu nav iespējams atrast. Izmanto savus kontaktus, aktīvi rīkojies, un mēs ticam, ka tev izdosies atrisināt šo situāciju!

Pievieno komentāru

Reklāmraksti