Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskas slimnīca pilnveido savu rehabilitācijas nodaļu; darbu sāks jauni speciālisti

Novembrī Bauskas slimnīcas rehabilitācijas nodaļā darbu sāks trīs jauni speciālisti – ergoterapeits Filips Bernadskis, psiholoģe Ilze Nagurāviča un uztura speciāliste Ilze Lutere. Pievienojoties esošajiem astoņiem darbiniekiem, tagad tiks nodrošināts pilnvērtīgs, multiprofesionāls komandas darbs 11 cilvēku sastāvā, kurā ietilpst gan fizioterapeiti, gan fizikālās terapijas māsas, gan logopēdi, gan ārsts rehabilitologs, uzskaita rehabilitācijas nodaļas vadošā speciāliste Sanita Dreimane.

Viņa ieskicē, ka medicīniskā rehabilitācija cita veida ārstēšanai pievienojas tad, kad slimības dēļ pacients zaudējis kādas funkcijas, kuras jācenšas atjaunot, lai cilvēks turpmākajā dzīvē varētu pilnvērtīgi par sevi parūpēties un pēc iespējas ātrāk un labāk atgriezties ikdienas dzīvē. S. Dreimane uzsver, ka ar medikamentiem vien nav iespējams panākt ātru atgriešanos normālā apritē, tālab lieliska iespēja ir tepat – dzīvesvietas tuvumā, nemērojot tālu ceļu, izmantot nodaļas piedāvātās visdažādākās iespējas, lai to veicinātu. Tā ir dažāda veida palīdzība, pielietojot gan elektriskās ierīces, gan ūdens procedūras, gan fizioterapiju ar tās ļoti plašajām niansēm, ergoterapiju, logopēdiju, kā arī citas.

«Šis ir komandas darbs, un visbiežāk viena pacienta rehabilitācijā ir iesaistīti vairāki speciālisti. Viens atbild par procedūrām ar dažādiem aparātiem, cits strādā pie kustību atjaunošanas, cits, lai cilvēks spētu atgūt agrākās praktiskās iemaņas, vēl cits ar runas traucējumiem un tā tālāk. Komandas darbā katram iesaistītajam ir sava ļoti būtiska vieta,» pārliecināta S. Dreimane.

Ergoterapeits līdz šim Bauskas slimnīcā nav strādājis, taču pašlaik tādā kā pilotprojektā šis pakalpojums būs pieejams Bauskas un apkārtnes iedzīvotājiem. S. Dreimane skaidro, ka ergoterapeits ir veselības aprūpes profesionālis, kas pamatojas uz zināšanām par mērķtiecīgām nodarbēm un kura galvenais uzdevums ir veicināt indivīda dalību ikdienas dzīves nodarbēs, veselību un labklājību visos dzīves aspektos. Ergoterapija sevī apvieno novērtēšanu, ārstēšanu un sadarbību ar pacientu, viņa ģimeni, draugiem un aprūpētājiem. Vairākumā gadījumu minētais  medicīnas darbinieks sadarbojas ar citiem rehabilitācijas speciālistiem.

Ergoterapeits savā darbā izmanto nodarbes, kuras ir nozīmīgas un svarīgas pacientam, lai kavētu invaliditātes attīstīšanos, slimības progresēšanu un veicinātu indivīda neatkarību ikdienas darbībās. Ergoterapeits palīdz cilvēkam adaptēties jauniem apstākļiem, mazinot vai novēršot vides šķēršļus. Ergoterapeiti apmāca pacientus lietot tehniskos palīglīdzekļus ikdienas aktivitātēs, pielāgo tos, iesaka vai pielāgo rokas ortozes.

Jautājot, kura būtu mērķauditorija, kam būtu nepieciešama šī speciālista konsultācija, S. Dreimane uzskaita, ka tie ir ļaudis pēc insulta, operācijām, traumām, neiroloģiskām saslimšanām, bērni ar kustību, runas traucējumiem, kam grūtības veikt nodarbi un ir nepieciešami palīglīdzekļi.  Ergoterapeits nodarbojas arī ar pirkstu veiklības, satvēriena, smalkās motorikas funkciju trenēšanu un uzlabošanu.

Pirmā ergoterapeita konsultācija Bauskā paredzēta piektdien, 9. novembrī. Lai pieteiktos tai, S. Dreimane aicina zvanīt uz reģistratūru pa tālruni 63923433. 

Uztura speciāliste Ilze Lutere pacientus gaidīs 22. novembrī. Iedzīvotāju pieņemšana notiks Bauskas slimnīcas bijušās bērnu nodaļas telpās, kur tagad ir ierīkota rehabilitācijas nodaļa. Lai pieteiktos uz konsultāciju, jāzvana pa iepriekš minēto tālruni uz reģistratūru.

S. Dreimane uzsver, ka kopējā pacienta rehabilitācijas procesā pietiekama nozīme ir arī uztura speciālistam. Viņš kontrolē svaru, iesaka veselīga uztura pamatprincipus, un tas ir svarīgi pie dažādām saslimšanām. Daudzām kaitēm, piemēram, insulta pacientiem, kuriem ir kustību ierobežojumi, svarīgi iemācīties pareizi ēst, lai svars nenāktu klāt.  

Līdztekus S. Dreimane uzsver, ka mūsdienās jo īpašs akcents būtu jāliek uz pusaudžiem, kuriem aptaukošanās ir kļuvusi par regularitāti, tamdēļ būtiski, lai arī vecāki padomātu par savu bērnu ēdienkarti. 

Ne mazāks svarīgs speciālists ir arī psihologs. Plānots, ka Bauskā pacientus pieņems psiholoģe Ilze Nagurāviča. Psiholoģija – tas ir smalks mehānisms, atzīst S. Dreimane. «Šīs nozares lietpratējs palīdz izprast attiecības ar sevi, apkārtējiem, kā arī izvērtēt uzvedības nianses, māca sadzīvot ar pasauli, palīdz augt kā personībai. Nosaka mērķus, kā tos sasniegt, kā tikt galā ar bailēm, nepilnībām. Psihologa konsultācija ir neatsverama,» teic S. Dreimane. Aizvien vairāk pēc palīdzības vēršoties vecāki, kuru atvases ir ar īpašām vajadzībām. Bieži šajā gadījumā talkā jānākot nevis pašam bērnam, bet ģimenei. Līdzīgi ir ar smagām diagnozēm, kad padoms lieti noderētu gan sirdzējam, gan arī viņa saimei.

Jau mēnesi rehabilitācijas nodaļā strādā jauna logopēde Anete Laugale, ar pacientiem darbojas arī logopēde Vanda Korbe. A. Laugale pieņem trīs reizes nedēļā, pieteikšanās pa tālruni 26493969.

S. Dreimane min rehabilitācijas nodaļas svarīgāko moto – pacientam maksimāli uzlabot, atgūt ikdienas aktivitāšu veikšanu, lai viņš pēc iespējas ātrāk savā solī būtu neatkarīgs. Protams, tas ir grūts un sarežģīts, taču mērķtiecīgs darbs pacienta labā. Nepārprotami tas prasa iejūtību, profesionalitāti un mērķtiecību no personāla un lielu līdzdalību no paša pacienta.

S. Dreimane atzīst, ja pacientam nav vēlēšanās līdzdarboties, uzlabojumi nāks lēni, bet, ja pacients ir motivēts pārvarēt grūtības, lai atgrieztos pilnvērtīgā dzīvē, tas ir vislabākais stimuls, lai  kopīgiem spēkiem sasniegtu rezultātu. «Jebkurš sākums būs grūts, nereti ar milzu sāpēm – caur ērkšķiem un asarām. Taču pēc krituma seko stabilizācijas posms, bet pēcāk jau ir augšupeja, ar nosacījumu, ja pretējā puse izrāda interesi. Nereti pacients mēdz iekrist dziļā depresijā. 

Arī pašlaik strādāju ar ļoti smagu gadījumu, kur pirmās divas nedēļas bija ļoti grūtas gan man, gan viņai. Taču tagad jau manāma zelta stīdziņa. Cilvēks ir smaidīgs un laimīgs, var ar prieku strādāt tālāk, turklāt tas ir neatlaidīgs, intensīvs darbs. Paciente ierodas katru dienu, un viņā es redzu gribasspēku un motivāciju. Varētu vēlēties, lai visi pacienti būtu šādi,» saka S. Dreimane.

Viņa aicina visiem jaunumiem sekot Bauskas slimnīcas mājaslapā www.bauskasslimnica.lv.

Reklāmraksti