Igaunijas pieredze: mazāk pašvaldību, lielāka teikšana un pārticība 15

 20190927-1658-arto-aas-mazs.jpg  Arto Āss, kas vadīja teritoriālo reformu kā valsts pārvaldes ministrs, ir apmierināts ar sasniegto, tomēr uzskata, ka apvienošanās process nākotnē turpināsies. Publicitātes foto.


Kamēr Latvijā notiek karstas diskusijas par plānoto administratīvi teritoriālo reformu un sabiedrības viedokļi ir visai nokaitēti, Igaunijai šis posms jau aiz muguras. Reformas vadītājs, bijušais Valsts administrācijas ministrs Arto Āss vērtē pārmaiņu procesu, tajā paveikto un vēl darāmo nākamajos gadu desmitos, kā arī novēl kaimiņvalstij veiksmīgu tās īstenošanu.

Likumu par administratīvo reformu Rīgikogu (Igaunijas parlaments) pieņēma 2016. gada 7. jūnijā. Kritērijs pašvaldības teritorijas izveidošanai bija 5000 iedzīvotāju, lai gan iepriekš debatēs izskanēja arī 10 000 iedzīvotāju kā minimālais iedzīvotāju skaits. “Lai gan parlaments apstiprināja variantu ar divreiz mazāku iedzīvotāju skaitu, izrādījās, ka daudzas pašvaldības šim kritērijam neatbilst,” uz reformu atskatās A. Āss.

“Reformu pabeidzām 2017. gada rudenī, samazinot pašvaldību skaitu no 213 līdz 79. Igaunijā administratīvo iedalījumu joprojām veido 15 apriņķi, kas sīkāk iedalās 79 pašvaldībās (15 pilsētas, 64 pagasti),” skaidro reformas perioda ministrs, kurš šobrīd vada Igaunijas Darba devēju konfederāciju.

Reforma Igaunijā norisinājās divos posms – pirmajā posmā pašvaldības varēja apvienoties, kaimiņus brīvi izvēloties sarunu ceļā pēc savas iniciatīvas, vēsturiskiem un saimnieciskiem kontaktiem un saitēm. Tāpat varēja izvēlēties arī jaunās formācijas nosaukumu. Otrajā posmā likumiskā kārtībā apvienoja tās pašvaldības, kas nebija spējušas vienoties. Dažu pašvaldību iesniegtās nedaudzās prasības Augstākā tiesa noraidīja.

“Kā īpašs bonuss pašvaldībām apvienošanās posmā bija papildu valsts finansējums, kas sasniedza vairāk nekā 65 miljonus eiro. Jāpiemin arī tas, ka viens no argumentiem pret reformu noteikti bija tīri cilvēcisks faktors – vecā modeļa pašvaldību vadītāji negribēja zaudēt amatus. Viņiem valdība izmaksāja kompensāciju gada algas apjomā,” komentē A. Āss.

Igaunijas premjers Jiri Ratass izteicies, ka administratīvā reforma stiprinājusi pašvaldības un radījusi iedzīvotājiem labākus pakalpojumus. A. Āss tam piekrīt, atklājot, ka mazākajā Igaunijas pašvaldībā bijuši vien 99 iedzīvotāji. “Uz kādām gan investīcijām vai attīstību varēja cerēt tik maza kopiena?” viņš retoriski jautā.

Pēc Igaunijas amatpersonu teiktā, reforma ļāvusi būtiski palielināt pašvaldību finansiālo autonomiju un ieņēmumu bāzi.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

VARAM NOPIRKTĀ REKLĀMA

Kā šī reklāma iet kopā ar igauņu paziņojumu, ka āobrī ir gatavi maksāt lielu naudu, lai tikai cilvēki atpakaļ uz laukiem pārceļas? Ja jau bija tik labi, balti un pūkaini? Un cik šī varam reklāma maksāja ?

pirms gada, 2019.09.30 08:51

iepriekšējam komentētājam

Komentē, ko gribi, - Igaunijā vienalga visās jomās ir lielāka sakārtotība un pārticība

pirms gada, 2019.09.30 09:05

Protams

Protams, ka priekšā jo ātri saprot savas kļūdas un arī no kļūdām mācās.

pirms gada, 2019.09.30 10:47

Bārenis

Somi palīdz,tāpat kā Lietuvai-Polija.Latvija lai tiek galā kā grib.

pirms gada, 2019.10.01 11:01

Mums

Kremlis un mēs tā protam locīties.

pirms gada, 2019.10.02 22:42

vāvere

Lai cilvēki pārceļas uzlaukiem. Tas ir labi, bet tas jau nenozīmē, ka pie katras mājas vai dažu māju kopas tūlīt jādibina pašvaldība ar 20-30 amatvietām, kur katrs amatvietas aizpildītājs saņem vairākus tūkstošus mēnesī par pirš.nu.

pirms gada, 2019.09.30 09:14

Jerevan

Tās deputātu un citu "amatvietu" algas jau nav tik briesmīgas. Vairākus tūkstošus saņem tikai retais.
Bet paskatoties 2019. augusta datus par izmaksātajām algām mani vairāk pārsteidza pašvaldības policijas darbinieku atalgojums.. Tur i' daži deputāti nobāl.

pirms gada, 2019.09.30 13:07

P

Es saprotu kārtejo reformu šādi-tagadējie novadu centri paliek kā pašvaldības,pagastu pārvaldes tiek likvidētas,centra vēlētāji savēl savējos.Kā teica klasiķis-kartina v masļe.

pirms gada, 2019.09.30 14:55

:)

Idiotisma kalngals tā jūsu reforma. Priekškam Iecavu pievienot Bauskas novadam?Iecavā dzīves līmenis augstāks, līdz ar to lielāka atdeve no ienākuma nodokļa. Bet ja būs Bauskas novadā, visus ienākumus pievāks Bauska, un Iecavai tiks pēc atlikuma principa, pēc tās idiotiskās reformas rezultātā būs vairāk izmirušu pagastu, un pagastos kas bija novadu centri pazemināsies dzīves līmenis, kam tas bardaks ir vajadzīgs dievs viņu zin

pirms gada, 2019.10.01 08:49

rakstīts tam Jerevan

Vienalga policisti dara mazāk vai vairāk, lai saņem, kaut vien par to, ka ir policijā. Deputātiem nav jānobāl, jo deputātiem vispār nav jāmaksā. Deputātam jādarbojas sabiedriskā kārtā, kā arī kādreiz bija. Tad uz tiem deputātiem vairs nebūs gatavi sisties asiņainiem purniem.

pirms gada, 2019.10.01 13:17

Jerevan

Es jau neko, pareizi ir, ka tur normāla alga, citādi jau neviens neietu strādāt tādā nostūrī kā Bauska par pašvaldības policistu.. Un starp citu, ieteiktu apskatīties, ko tad deputāti saņem. Nav jau viņiem tikai par to, ka ir deputāts tūkstošu tūkstoši - būšana deputātam jau parasti ir tā teikt 2. darbs, tur lielākai daļai pāris simti atlec, tik cik Jātniekam un Čačam vairāk, jo viņiem tur glaunāks amats piekārts.

pirms gada, 2019.10.01 15:42

P.S.

Deputātam jāstrādā bez atalgojuma, ja jau tik ļoti plēšas uz deputātēšanu, kāpēc kādam par kāda cita vēlmēm spīdēt būtu jāmaksā?

pirms gada, 2019.10.05 12:47

Par Iecavas kārtībniekiem

Tos liekēžus Iecavas kārtībniekus tak likvidēja. Vai kāds var pateikt kāpēc Muceniece joprojām tur klīst un imitē darbu?vai kaut ko nesaprotu

pirms gada, 2019.10.02 09:41

par Igauniju

Tur kur izdevīgi,bāžam acīs Igauniju,Lietuvu,Ja visās jomās Latvija mācītos no Igaunijas,tad nebūtu tur,kur šodien esam.Nevajag muļkot cilvēkus.Pēc tā,kas patreiz notiek pie mums,par Igaunijas līmeni tikai sapņot.

pirms gada, 2019.10.04 06:39

Bet

nepieminēji Lietuvu! Lietuva jau pārņēmusi tirgu mūsu valstī, malači:)

pirms gada, 2019.10.05 12:48

Reklāmraksti