Kā iemācīt savam dzīvesbiedram finansiālo atbildību? 1

Kā mēs visi zinām, pretējie poli pievelkas, tāpēc attiecības nereti nodibina divi ļoti atšķirīgi cilvēki. Šīs atšķirības var izpausties dažādi, bet ļoti bieži tas skar arī finanses – viens notriec visu naudu līdz pēdējam un vēl ņem ātros kredītus jeb pikalainaa, lai izdzīvotu, kamēr otrs domā par finansiālo stabilitāti, taupot naudu un veidojot uzkrājumus. Ir skaidrs, ka agri vai vēlu šādās attiecībās sāksies problēmas. Ja tikai viens cilvēks attiecībās prot rīkoties ar naudu un domā par nākotni, vai nu viņam vienam jāuzņemas naudas krāšanas nasta, vai arī jāmēģina pierunāt otru mazliet piebremzēt ar tērēšanos un sākt domāt atbildīgāk. Skaidrs, ka otrais variants ir labāks, taču to ir daudz grūtāk panākt. Ko darīt, lai iemācītu savam izšķērdīgajam dzīvesbiedram pareizus finanšu principus?

Vispirms ir jāmēģina saprast, kas ir iemesls tam, kāpēc jūsu dzīvesbiedrs izšķērdē visu savu naudu. Nereti pie vainas ir zināšanu trūkums, proti, varbūt jūsu dzīvesbiedrs vienkārši neizprot, kā pareizi veidot savu budžetu, taupīt naudu un investēt. Varbūt arī jūsu dzīvesbiedrs to visu saprot, bet viņam ir noteikti dzīves uzskati, kuros neietilpst naudas taupīšana un stabilas finansiālās situācijas  nodrošināšana. Piemēram, viņš uzskata, ka dzīvi ir jābauda un naudu jātērē tikmēr, kamēr tas ir iespējams. Ja izpratīsit, kas tieši liek jūsu dzīvesbiedram tik bezatbildīgi rīkoties ar naudu, pēc tam varēsit koncentrēties tieši uz šīs konkrētās problēmas risināšanu.

Ja problēma ir tajā, ka jūsu partneris vienkārši nezina, kā rīkoties ar naudu, tad rast risinājumu būs diezgan vienkārši. Jums tikai tas viss ir jāiemāca. Iemāciet savam dzīvesbiedram plānot budžetu, atklājiet efektīvākās uzkrājumu veidošanas metodes, pastāstiet par investīciju nozīmi utt. Ja jūsu partnerim nav nekas pret taupīgu dzīvesveidu, tikai viņš neprot to panākt, izmainīt viņa naudas šķērdēšanas ieradumus būs ļoti vienkārši. Jums tikai jāuzņemas skolotāja un mentora loma, lai jūsu zināšanas un prasmes apgūtu arī dzīvesbiedrs.

Sarežģītāk ir tad, ja dzīvesbiedrs tērējas savu uzskatu un principu dēļ. Ja vien jūsu partnera naudas tērēšanās iemesls nav tīri zināšanu trūkumā, tad vienīgā iespēja iemācīt pareizus finanšu paradumus ir skaidrot savu attieksmi un nostāju. To darot, nevajag iedomāties, ka jūsu viedoklis ir vienīgais pareizais. Kaut gan domāt par savām finansēm ilgtermiņā patiešām ir nepieciešams, un tam piekritīs visi finanšu eksperti, ir jāsaprot, ka jūsu partnerim arī ir sava nostāja un iemesli tā rīkoties. Tas nozīmē, ka jums ir jāuzklausa viņa argumenti un jāmēģina tiem pamatoti oponēt. Piemēram, ja viņš apgalvo, ka negrib taupīt, jo vēlas dzīvot labi šodien, jums ir jāieskaidro, ka taupība ne vienmēr nozīmē sliktu dzīvi un sevis ierobežošanu. Taupīt var arī atsakoties tikai no tām lietām, kas tāpat nekādu kvalitātes pienesumu dzīvei nedod. Tāpat jums ir jāskaidro, ka uzkrājumi ir veids, kā nodrošināt pārtikušu dzīvi visu laiku, ne tikai konkrētajā brīdī. Tāpat varat minēt investīciju nepieciešamību, jo tas ir veids, kā panākt, ka nauda vairojas pati no sevis. Jūsu argumenti pavisam noteikti būs spēcīgāki, jo finansiāli nepastāvīgs dzīvesveids vai pat dzīve uz parāda nekad nav uzskatīta par labu praksi, un ar to saistās ļoti daudz negatīvu aspektu.

Tomēr pat tad, ja jūs spēsit apgāzt sava dzīvesbiedra uzskatus par finansēm un viņš nonāks strupceļā ar saviem argumentiem, ir jāsaprot, ka jūs nepanāksit lielas izmaiņas vienā dienā. Finanšu paradumi un uzskati veidojas vairāku gadu garumā un arī tos izmainīt var tikai ilgtermiņā, tāpēc vismaz sākotnēji jums tāpat nāksies pielāgoties un rast kompromisus, bet tas jau ir solis uz panākumiem. Vismaz pašus bezjēdzīgākos tēriņus jūs varēsit palīdzēt izskaust, un finansiālā situācija palēnām kļūs labāka.

Ja jūs esat finansiāli atbildīgais, taisnība ir jūsu pusē. Dzīvot no algas līdz algai nav pareizi un paļauties uz kreditēšanas pakalpojumiem grūtos brīžos ir bezatbildīgi kaut vai tāpēc, ka to saņemšana nav garantēta. Kredīti ar sliktu kredītvēsturi jeb pikavippi ilman luottotietoja tāpat ir pieejami ārkārtīgi retos gadījumos, tāpēc kredīti nav risinājums. Ir jāveido uzkrājumi un pašam jāpanāk stabilitāte. Tie ir galvenie argumenti, ar kuriem jūs varat iet pret savu dzīvesbiedru un turpmāk panākt daudz lielāku atbildību un finansiālo labklājību ne tikai šodien, bet visu mūžu.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti