Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā izvēlēties piemērotus diskus savam auto?

Skaisti diski ir puse no kopējā auto kopskata, tomēr tie ir ne tikai estētiska, bet arī konstruktīva automašīnas daļa. No pareizi piemeklētiem diskiem ir atkarīgi daudzi automašīnas tehniskie rādītāji, kuri ietekmē transportlīdzekļa dinamiku, stabilitāti un ekonomiskumu. Kā atrast tieši savam auto ne tikai glītus, bet arī funkcionāli vispiemērotākos diskus, uzzināsi šajā rakstā!

Disku veidi
Pirms uzsākt savu ideālo disku komplekta meklējumus, der uzzināt vairāk par disku veidiem, to uzbūves niansēm un atšķirībām.

Tērauda diski
Šos diskus tautā sauc arī par štancētajiem diskiem. Tos izgatavo no tērauda loksnes, līdz ar to tiem ir raksturīgs lielāks svars kā vieglmetāla auto diskiem. Šo disku priekšrocības ir zemā cena un triecienu absorbējošas īpašības – ja disks tiek uzsists pret kādu asāku malu, tas var pasargāt auto balstiekārtu no lielākiem bojājumiem. Tērauda diskiem ir zema pretkorozijas noturība un to uzbūve ierobežo dizaina daudzveidības iespējas. Šos diskus tradicionāli izmanto ziemas sezonā, kad ceļu kvalitāte ir pasliktinājusies un praktiskums ir svarīgāks par estētiskumu.

Lietie diski
Vieglmetāla auto diski jeb lietie diski tiek izgatavoti no alumīnija sakausējuma, kas ir ievērojami vieglāks materiāls par tēraudu. Lietie diski atšķiras pēc to ražošanas (liešanas) metodēm un atkarībā no tā, kura tehnoloģija tiek izmantota, lietie diski var būt līdz pat 15 – 30% vieglāki par analoģiska izmēra tērauda disku. Zemākas disku masas priekšrocība ir uzlabojumi auto paātrināšanās un bremzēšanas veiktspējā. Ja dinamiska braukšana nav galvenais kritērijs, der zināt, ka vieglmetāla diski arī uzlabo degvielas ekonomiju, kā arī samazina slodzi uz parējām automašīnas balstiekārtas detaļām, samazinot to nodilumu. Vēl no praktiskām lieto disku priekšrocībām, salīdzinot ar tērauda diskiem, var izcelt to noturību pret koroziju. Kā mīnusus lietajiem diskiem var minēt salīdzinoši augstāku cenu un nenoturību pret asiem triecieniem, kas diskā veido plaisas nevis to saloka. Vieglmetāla diski piedāvā gandrīz neierobežotu dizaina iespēju daudzveidību, kas ļauj atrast sev un savam auto piemērotāko komplektu.

Kaltie diski
Šie vieglmetāla auto diski arī tiek veidoti no alumīnija sakausējuma, tomēr to īpašā ražošanas tehnoloģija, ļauj vēl vairāk samazināt diska svaru un uzlabot tā izturību, salīdzinot ar lietajiem diskiem. Augsto veiktspēju rādītāju dēļ, šos diskus visbiežāk izmanto autosportā. Mīnusi kaltajiem diskiem ir ierobežota dizaina iespējas, ko nosaka īpašais ražošanas process, kā arī daudz augstāka cena salīdzinot ar pārējiem vieglmetāla diskiem.

Vairākdaļīgie diski
Vairakdaļīgie diski tiek izgatavoti izmantojot tās pašas Kalto disku ražošanas metodes, taču tie ir veidoti no atsevišķām konstruktīvām daļām – vidusdaļas un aploces. Šāda disku uzbūve sniedz iespēju kombinēt dažādus materiālus katrai atsevišķajai diska daļai, iegūstot specifiskas īpašības katrai no tām.


20180104-1803-riepas.jpg
Foto: Shutterstock.com / AnnaElizabeth photography

Disku praktiskums un estētika – vai ir iespējams kompromiss?
Viens no galvenajiem kritērijiem meklējot savam auto jaunu disku komplektu ir pievilcīgs dizains. Tas noteikti ir svarīgi, taču nedrīkst aizmirst arī par praktiskumu.

Lielāka izmēra lietie diski uzlabo auto izskatu, kā arī uzlabojas stūres atsaucība un a/m stabilitāte, ko novērtēs dinamiskas braukšanas piekritēji, taču jāņem vērā, ka, lai savam auto uzliktu lielāka diametra disku, samazināsies uz tā uzmontēto riepu profils, kas noved pie:
● auto amortizācijas kvalitātes krišanās un braukšanas komforta samazināšanās;
● paaugstināta riska diska bojājumam, uzbraucot uz kāda šķēršļa, piemēram, apmales.

Risks disku apskādēšanai it sevišķi paaugstinās ziemas periodā, kad šķēršļi uz ceļa mēdz slēpties aiz sniega segas. Tāpat Latvijas ceļi ziemā tiek kaisīti ar sāli un pretslīdes ķimikālijām. Abi iepriekšminētie apsvērumi, daudzus autobraucējus pārliecina ziemas periodā riepas montēt uz lētākajiem tērauda diskiem, kuri, protams, ir praktiskāki, taču estētiskais aspekts tiek atstāts otrajā plānā. Ja, tomēr vēlies stilīgus lietos diskus savam auto arī ziemā, nezaudējot praktiskumu, ievēro šos priekšnosacījumus:
● ziemas riepas montē uz mazāka izmēra lietajiem diskiem, kā vasarā. Tie izskatīsies labāk par tērauda diskiem un nebūs jāzaudē uz komforta un drošības rēķina;
● iegādājies diskus ar pretkorozijas aizsargpārklājumu, kas pasargās disku no korodēšanas ziemas bargajos braukšanas apstākļos.


20180104-1804-riepas2.jpg 
Foto: Pixabay.com / Tama66

Disku tendences šobrīd
Katra gaume ir atšķirīga un viedoklis par to, kādi diski ir smukākie un stilīgākie, ir atkarīgs no katra individuālā autobraucēja, tomēr dažas no tendencēm un dizaina aktualitātēm disku tirgū šobrīd ir:
● krāsotie diski – dizaini, kuri nav vienlaidu alumīnija krāsā, bet ir daļēji krāsoti citos toņos vai rotāti ar kontrastējošiem akcentiem;
● dziļā ieliekuma dizaina diski – to dizainu raksturo diska spieķu plūdens izliekums no diska ārmalas virzienā uz riteņa rumba centru. Novietojot riteni guļus uz zemes, riteņa virsma veido bļodas formas ieliekumu uz iekšu, piešķirot jaudīgu izskatu. Izliekums ir cieši saistīts ar diska tehniskajiem parametriem, jo platāks disks un mazāks ET (iznesums), jo izliekums ir izteiktāks, piemēram, 19×9,5 ar ET 15 izliekums būs ievērojams, turpretī standarta diskam 17×7,5 ar ET 48 izliekums nebūs vispār.
● lielāks izmērs – šī tendence nav nekas jauns, tomēr ar katru gadu modē nāk arvien lielāki disku izmēri un šobrīd modē ir aizpildīt auto riteņu arkas tuvu maksimālajam iespējamam.


20180104-1805-riepas1.jpg
Foto: Pixabay.com / pashminu

Visplašākā lieto disku izvēle un ērts meklēšanas rīks savu sapņu disku atrašanai ir pie Riepas1 speciālistiem. Ienāc www.riepas1.lv un pārliecinies pats!

Pievieno komentāru

Reklāmraksti