Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā rīkoties autovadītājam, ja beidzies medicīniskās izziņas termiņš 6

Autovadītāja medicīniskā izziņa ir ļoti svarīga, jo ietekmē ne tikai paša šofera, bet arī pārējo satiksmes dalībnieku drošību, ne velti braukšana bez derīgas izziņas var beigties ar naudas sodu un liegumu vadīt automašīnu. 
 
Satiksmei kļūstot arvien intensīvākai, pieaug arī dažādas drošības prasības uz ceļa, un policija īpaši uzmanīgi seko ne tikai ātruma pārkāpējiem, bet arī tiem, kas neievēro citus drošības noteikumus. Braukšana bez derīgas medicīniskas izziņas ir tikpat bīstama, kā braukšana reibumā, tādēļ pret to jāattiecas ļoti atbildīgi.

Medicīniskā izziņa – tikpat svarīga, kā tiesības
Pēdējo gadu laikā, pieaugot to gadījumu skaitam, kad avārijas cēlonis ir bijusi strauja veselības pasliktināšanās, atrodoties pie stūres, ceļu policija daudz vērīgāk seko līdzi drošībai uz ceļa un arvien biežāk liek autovadītājiem uzrādīt derīgu medicīnisko izziņu, lai pārliecinātos par autovadītāja spējām vadīt automašīnu.

Medicīniskās izziņas izsniegšana un atjaunošana
Medicīniskā izziņa ir ārstu apstiprināts dokuments, kas apliecina autovadītāja veselības stāvokli un viņa spēju vadīt automašīnu. Šādu izziņu var izdot jebkura ārstniecības persona, kurai ir attiecīgs ārstniecības personas sertifikāts. Visbiežāk šīs izziņas nodrošina ģimenes ārsti, taču tās var izsniegt un atjaunot arī citi šīs nozares speciālisti, kas savas kompetences ietvaros spēj izvērtēt pacienta medicīnisko stāvokli.

To, cik ilgi ir derīga autovadītāja medicīniskā izziņa, nosaka likumdošana. Parasti šāda izziņa tiek izsniegta uz 10 gadiem, taču autovadītājiem pēc 60 gadu vecuma šī izziņa ir jāatjauno daudz biežāk – vismaz reizi trijos gados. Atkārtota medicīniskā izziņa var tikt pieprasīta arī gadījumos, ja ceļu policijai ir aizdomas par šofera veselības stāvokli, piemēram, ja autovadītājam ir palicis slikti, atrodoties pie stūres, un tādējādi izraisīta avārija, vai arī ir aizdomas par narkotisko vielu klātbūtni organismā. Šādos gadījumos policija ir tiesīga apturēt autovadītāju un aizliegt vadīt automašīnu līdz atkārtotas medicīniskās apskates iziešanas.

Ko darīt, ja beidzies medicīniskās izziņas termiņš
Ja medicīniskās izziņas derīguma termiņš ir beidzies, autovadītājs nedrīkst vadīt automašīnu. Konstatējot, ka izziņas termiņš ir iztecējis, nekavējoties jādodas pie ārsta, lai izietu vajadzīgās veselības pārbaudes un pēc iespējas ātrāk atgūtu tiesības vadīt automašīnu. Ja vadāt automašīnu bez derīgas izziņas, tad naudas sods šādos gadījumos var būt līdz pat 40 eiro, kā arī policija nekavējoties var likt jums pamest automašīnu un liegt iespēju braukt tālāk. Automašīnas vadīšana bez medicīniskās izziņas ir stingri aizliegta, un pēdējos gados ceļu policija arvien rūpīgāk seko līdzi tam, lai šoferi to ievērotu.

Ja esat konstatējis, ka Jūsu medicīniskās izziņas termiņš ir iztecējis:

● nekavējoties pārtrauciet dalību ceļu satiksmē;
● sazinieties ar ģimenes ārstu;
● veiciet nepieciešamās veselības pārbaudes;
● pēc iespējas ātrāk noformējiet jaunu medicīnisko izziņu.

Lai arī ikdienā šķiet, ka galvenais ir autovadītāja tiesības, medicīniskā izziņa ir tikpat svarīga, un tās neesamība var radīt ne tikai satiksmes draudus, bet arī nozīmēt papildus izmaksas, maksājot soda naudu par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu.

Medicīniskās izziņas izmaksas
Atkarībā no situācijas, ģimenes ārsts pirms izziņas izsniegšanas var nozīmēt papildus veselības pārbaudes, lai rūpīgāk izvērtētu pacienta atbilstību satiksmes drošības prasībām. Vadoties pēc tā, kādu speciālistu izmeklējumi ir nepieciešami, var mainīties arī medicīniskās izziņas noformēšanas kopējās izmaksas, taču parasti šī dokumenta noformēšana izmaksā no 20 līdz 50 eiro.

Tomēr jāņem vērā, ka šīs izmaksas ir spēkā gadījumos, ja autovadītāja medicīniskā izziņa tiek noformēta derīguma termiņa beigšanās dēļ. Ja pārbaudes jāveic pirms termiņa, vadoties pēc policijas pieprasījuma un aizdomām par alkohola vai narkotisko vielu lietošanu, tad šīs pārbaudes un izziņas noformēšana var izmaksāt dārgāk.

Izziņas noformēšanas izmaksas ietekmē arī tas, kur vēršamies pēc palīdzības, vai pie ģimenes ārsta, vai privātklīnikā vai cita speciālista, kā arī, cik nesen esam pārbaudījuši savu veselību. Piemēram, ja ārsts nav pārliecināts par mūsu veselības stāvokli, var tikt nozīmēta medicīniskā komisija, kuras sastāvā ir ķirurgs, otolaringologs, terapeits, neirologs, psihiatrs, acu ārsts un narkologs. Komisijas cena parasti variē ap 30 eiro, taču, ņemot vērā, ka šī pārbaude jāveic tikai reizi desmit gados, tad izmaksas ir samērīgas.

Medicīniskā izziņa autovadītājiem bez auto
Ir virkne cilvēku, kas nokārtojuši autovadītāja tiesības, taču tā arī tās neizmanto, jo nav automašīnas. Tomēr vajadzība pēc medicīniskās izziņas attiecas arī uz šiem cilvēkiem, jo, nekad nevaram zināt, kurā brīdī var rasties vajadzība pēc automašīnas vadīšanas. Kā rāda statistika, tieši autovadītāji, kas ikdienā regulāri nepārvietojas ar auto, bieži vien aizmirst par medicīniskās izziņas termiņa pagarināšanu, tādējādi vajadzības brīdī tiesības var izrādīties nederīgas. Lai no tā izvairītos, katrs autovadītājs var vērsties CSDD un savlaicīgi noskaidrot, līdz kuram datumam medicīniskā izziņa ir derīga, turklāt šos datus iespējams iegūt arī attālināti, ar interneta starpniecību.

Ja ir tiesības, vajag arī auto!
Medicīniskā izziņa un tās termiņš ir tikai viena no lietām, ko aizmirst neaktīvie autovadītāji. Lielākā daļa jauno autovadītāju, kas nokārtojuši tiesības, bet neizmanto automašīnu ikdienā, būtiski zaudē iemaņas vadīt automašīnu, it īpaši, ja tiesības nokārtotas agrā vecumā un braukšanas pieredze gūta tikai apmācību laikā, tādējādi pat ar derīgu medicīnisko izziņu šie autovadītāji var būt bīstami satiksmei.

Nevēlies būt šoferis, kas rada draudus uz ceļa? Tad noteikti ir vērts padomāt par automašīnas iegādi, lai kaut reti, bet regulāri veiktu izbraukumus pa pilsētām un lauku teritorijām, tādējādi atsvaidzinot savas iemaņas un gūstot papildus pieredzi automašīnas vadīšanā.

Automašīnas iegāde mūsdienās – ērta un ātra
Pateicoties šodienas dinamiskajai pasaulei, auto  ir kļuvis par ikdienu, un arī tā iegāde ir kļuvusi daudz vienkāršāka un vieglāka. Pat, ja mūsu ikdienas ienākumi ir zemi, ir iespējams auto līzings iegādei uz garākiem termiņiem un ar salīdzinoši nelieliem ikmēneša maksājumiem, kas automašīnas iegādi padara iespējamu gandrīz katram. Bet, ja plānojam iegādāties lietotu automašīnu, tad iespējams arī auto kredīts par nelielākām summām, krietni izdevīgākiem nosacījumiem un īsākām saistībām.

Tādējādi, ja agrāk esam minstinājušies par to, vai iegādāties vai neiegādāties auto, jo tas prasa lielus izdevumus, ilggadējus uzkrājumus un augstus ienākumus, tad šodien tas viss mainās un automašīna ir kļuvusi tik pieejama, ka nu viss atkarīgs tikai no mūsu vēlmes vadīt automašīnu. Tādēļ droši, pārbaudiet, vai Jūsu medicīniskā izziņa vēl ir derīga, un, ja tā, droši speriet nākošo soli un sēdieties pie auto stūres!

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Nekompetences kalngals

" ceļu policija daudz vērīgāk seko līdzi drošībai uz ceļa un arvien biežāk liek autovadītājiem uzrādīt derīgu medicīnisko izziņu," - tā jau ir vēsture ! Šobrīd dati par to ir pieejami tiešsaistē CSDD datu bāzē un CP patruļmašinās ir iespēja tai piekļūt.

pirms 2 gadiem, 2018.05.30 17:16

hm

"Autovadītāja medicīniskā izziņa ir ļoti svarīga, jo ietekmē ne tikai paša šofera, bet arī pārējo satiksmes dalībnieku drošību" - nevis šofera veselība ir svarīga, bet papīrs.

pirms 2 gadiem, 2018.05.30 19:52

Irenapuke123@gmail

Kur var uzzinăt,līdz kādam dat .med apskate

pirms gada, 2019.06.27 08:06

Rolis

e.csdd.lv

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.05 09:51

Dzidra Alberga

kur var uzzināt , līdz kādam laikam der med. izzi'ņa

pirms 4 mēnešiem, 2020.03.10 09:03

Reklāmraksti