Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā rūpēties par zobiem, lai zobārstniecība būtu jāapmeklē pēc iespējas retāk

Brīdī, kad jāapmeklē zobārstniecība, uztraucas gan lieli gan mazi. Tas ir tikai normāli. Tomēr ir daudz patīkamāk doties uz profilaktisku pārbaudi, nevis doties zobārsta kabinetā, ja gaidāmas nopietnas manipulācijas. Iemesli, kāpēc jāapmeklē zobārstniecība, ir pašu radīti, jo zobu veselības stāvoklis lielākoties ir atkarīgs tikai un vienīgi no mūsu pašu zobu kopšanas paradumiem.


Kādi zobu kopšanas un dzīvesveida paradumi jāievieš kā neatņemama ikdienas sastāvdaļa, lai panāktu, ka zobārstniecība jāapmeklē pēc iespējas retāk un tikai profilakses pēc? Lasiet, ko iesaka Apines Klīnika zobu speciālisti!


  • Pareiza zobu tīrīšana ar birstīti vismaz divreiz dienā


sA35FNTGbhpDrIZvma1YXNOEY2CKA1NyODU-ym-i
Ļoti būtiski, lai zobi tiktu tīrīti pareizi. Ko tas nozīmē? Zobi jātīra vertikāli — no augšas uz leju ar slaukošām kustībām virzienā no smaganām uz zobu. Visi zobi rūpīgi jānotīra pa sektoriem, veltot pietiekami daudz laika katrai zonai. Tām vajadzētu būt vismaz septiņām un vairāk kustībām uz katra zoba virsmas.


Pēc tam, kad no iekšpuses un ārpuses ir notīrītas vertikālās virsmas, tad ir jānotīra kožamās virsmas. Pēc tam mēles virsma — to var darīt gan ar speciālu mēles tīrītāju, gan zobu birsti, gan sudraba karotīti. Kopumā šāda rūpīga tīrīšana aizņem vismaz trīs minūtes. Ja jūs zobus iztīrāt ātrāk, tas nozīmē, ka kaut kas nav izdarīts pietiekami labi.


Mērķis ir notīrīt mīksto aplikumu no zobu virsmas. Aplikumā veidojas baktērijas, kas rada skābu vidi, tas arī ir galvenais bojājumu ierosinātājs. Protams, zobi jātīra no rīta un vakarā pēc ēšana, bet, ja ir iespēja, tad arī pēc citām maltītēm dienas laikā.


  • Zobu diegošana pēc tīrīšanas9mVi3869iMw58d88j_1q02WOOKpQiYcQ_LnHoLGo

Pēc zobu tīrīšanas ar birstīti nekas nav beidzies. Pilnīgai zobu kopšanai jāturpinās ar zobu diega izmantošanu, kas ir ļoti svarīgs paradums, lai saglabātu veselus zobus un mutes dobumu. Zobu starpas nevar labi iztīrīt ar birstīti, tāpēc zobu diegs ir neaizstājams, lai tiktu aizvākts viss aplikums no mutes un neveidotos baktērijas.


Zobu diega lietošana pēc katras tīrīšanas ir paradums, kas vienkāši ir jāizveido. Varbūt sākumā nākas pie tā īpaši piedomāt, pat piespiest sevi to darīt, bet pēc kāda laika tā jau būs dabiska zobu higiēnas sastāvdaļa.


Zobārsti atzīst, ka Latvijā paradums diegot zobus joprojām ir ļoti vājš, vairums iedzīvotāju tam neredz jēgu. Tomēr zobu diegam ir ļoti svarīga loma mutes veselības uzturēšanā.


Zobu higiēna divas reizes gadā

Zobu higiēnista apmeklējums divas reizes gadā ir obligāts, lai nodrošinātu, ka tiks notīrītas grūti aizsniedzamās vietas, noņemts zobakmens un arī novērtēts zobu stāvoklis. Higiēnista apmeklējums ir svarīga zobu profilakses sastāvdaļa. Labākajā gadījumā higiēnists secinās, ka zobi ir veseli, nav jaunu bojājumu, tāpēc zobārstniecība nebūs jāapmeklē ārstnieciskos vai pat ķirurģiskos nolūkos.


Ja neesat pārliecināti, ka zināt, kā pareizi jātīra zobi, tad tieši higiēnists ir īstais speciālists, kuram to bez kautrēšanās jautāt. Ja arī sanācis tā, ka zobārstniecība jāapmeklē, lai zobus labotu, tad ieteicams pirms tam veikt higiēnu, lai sagatavotu zobārstam pārredzamāku darba lauku.


Sabalansēts un veselīgs uzturs


m8b8j-uo_K7dB-TuXNv-X5PKwPkw3gRmJCQLPEAa

Jāatceras, ka uzturam un dzīvesveidam ir būtiska ietekme uz zobu un mutes dobuma veselību. Jāseko, lai ar uzturu tiktu uzņemti visi nepieciešamie vitamīni un minerālvielas, jo to trūkums var padarīt zobus trauslākus, radīt labvēlīgu vidi bojājumiem. Jāierobežo arī cukura patēriņš, jo tieši cukurs ir tas, kurš baro baktērijas un veicina caurumu rašanos. Ikdienas uzturā jālieto pēc iespējas vairāk dārzeņu un augļu, saldināto dzērienu vietā jāizvēlas tīrs ūdens. Zobiem nav vēlami balto miltu un cukurainie izstrādājumi, čipsi, krekeri, sulas, mīkstas un lipīgas konsistences ēdieni, jo tos ir grūtāk notīrīt no zobu virsmas. 


Laicīgi jānomaina vecās plombas

Ideāli veicot zobu kopšanu ik dienu, var panākt, ka zobi nebojājas un zobārstniecība jāapmeklē tikai tāpēc, lai aizietu pie higiēnista un veiktu profilaktisku zobu pārbaudi. Bet nevajadzētu aizmirst par agrāk iegūtajiem zobu bojājumiem, kas jau salaboti. Plombas ar laiku var zaudēt savas īpašības, tāpēc tās vēlams pēc kāda laika nomainīt, lai nerastos apstākļi, ka zobs plombas vietā atsākt bojāties. Par to, vai tas ir nepieciešams, var spriest zobārsts profilaktiskajā apskatē.


Pareiza zobu kopšana jāsāk jau no pirmā piena zoba

Daudziem tieši bērnība ir vājais posms, kāpēc šobrīd ir jācīnās par zobu veselību. Pareiza un regulāra zobu kopšana jau no pirmā piena zoba ir labākais veids, kā garantēt, ka zobi būs veseli, kā arī bērnam izveidosies pareizi zobu kopšanas paradumi. Vecākiem jāapzinās sava atbildība šajā jautājumā. Jūsu bērni vēlāk būs pateicīgi, ka ar lielāko rūpību būsiet pievērsušies viņu zobu kopšanas paradumu veidošanai.


Pievieno komentāru

Reklāmraksti