Kad aizņemties naudu un kad labāk to krāt?

Atbildīga rīkošanās ar savām finansēm ir viena no galvenajām prasmēm, kas jāapgūst ikvienam cilvēkam. Vislabāk, ja šīs prasmes apgūst ģimenē, papildina skolā un realitātē jau pielieto, kad uzsāk patstāvīgu dzīvi. Tomēr patiesība ir tāda, ka Latvijā finanšu pratība iedzīvotājiem nav īpaši augsta. Tam par iemeslu ir dažādi faktori – tāpēc, ka par naudu runāt nav pieņemts, kā arī biežāk no ģimenes tiek pārņemti ne tie labākie finanšu paradumi.

Neapdomīga aizņemšanās un iekrājumu neveidošana ir divas no tipiskākajām finanšu kļūdām, ko pieļauj daudzi patērētāji visās vecuma grupās. Kā arī netiek kritiski izvērtēts, kurā situācijā tiešām risinājums varētu būt kredīts, bet kad savas vajadzības var īstenot, naudu tām sakrājot.

Vēlme dzīvot labi šeit un tagad
Pacietības un disciplīnas trūkums ir tas, kas traucē atbildīgi un tālredzīgi plānot savas finanses. Saprotams, ka katram ir vēlme dzīvot labi nevis kaut kad pēc ilgāka laika, bet gan šeit un tagad. To arī tiražē mediji, sociāli tīkli, viedokļu līderi un arī pati kreditēšanas nozare savās reklāmās. Jo visas iegribas var īstenot ar naudu, ko var saņemt savā kontā jau dažu minūšu laikā!

Tomēr šāda domāšana un rīcība ilgtermiņā var atnest daudz problēmu. Jaunieši, kuri pieturējusies pie šādas filozofijas un vieglprātīgi attiekušies pret savām finansēm, pēc desmit vai divdesmit gadiem, kad nodibinājuši ģimeni un jau kļuvuši atbildīgāki, joprojām var sastapties ar savas neapdomības sekām, piemēram, sliktu kredītvēsturi, kas liedz noformēt hipotekāro kredītu, lai iegādātos mājokli ģimenei.

Kāpēc nepieciešams krāt naudu
Arī naudas krāšana nav paradums, ar ko Latvijas iedzīvotāji aizrautos. Biežākais attaisnojums ir zemie ienākumi, no kuriem jau neko nevar iekrāt. Bet iekrāt var vienmēr. Atlikt algas dienā kaut vai 5 eiro. Nav svarīgi, cik liela ir summa, ko varat nolikt, bet galvenais to padarīt par savu paradumu, palēnām audzējot savu finansiālo stabilitāti un veidojot “drošības spilvenu”, kas arī īstajā brīdī var aiztaupīt vajadzību neapdomīgi mesties līgumsaistībās ar ātro aizdevumu izsniedzējiem.

Jebkuriem lielākiem tēriņiem vajadzētu būt laikus ieplānotiem, lai var paspēt tam sakrāt naudu. Piemēram, jūs zināt, ka reizi gadā automašīnas apkopei un tehniskajai apskatei vajag vairākus simtus eiro. Visa gada garumā ik mēnesi jāatliek noteikta summa. Tas pats attiecas arī uz ziemas apģērba iegādi, atvaļinājuma ceļojumu vai citām vajadzībām.

Naudas uzkrājumi noderēs arī neplānotu tēriņu segšanai. Un šādas situācijas var piemeklēt jebkurā brīdī. Labi, ja ir izveidoti uzkrājumi vismaz dažu mēnešalgu apmērā. Kas jau būs pietiekams atbalsts, lai pārvarētu īslaicīgus finansiālus satricinājumus.

Kā atšķirt neatliekamas vajadzības no iegribām
Kredītpakalpojumus var izmantot, lai īstenotu nopietnas vajadzības, piemēram, iegādājoties mājokli, veiktu īpašumā remontu, uzsāktu vai attīstītu uzņēmējdarbību, veiktu kādu lielu un būtisku pirkumu. Šādu vajadzību, kurām patiešām varētu izskatīt iespēju noformēt kredītu, nemaz nav tik daudz.

Pārējos tēriņus varētu skaitīt pie vēlmēm un vajadzībām, kas nav neatliekamas. Laikus ieplānojot, tām naudu var sakrāt un veikt pirkumu bez kredīta. Tas noteikti ir daudz izdevīgāks variants, jo kredīts vienmēr maksā, tas nozīmē, ka pirkums sanāk vēl dārgāks. It īpaši, ja šai vajadzībai paņem ātro kredītu, kuru vēl neatmaksā laikā, bet maksājumu atliek.

Kredīti nav domāt cilvēkiem ar zemiem ienākumiem
Finanšu speciālisti uzsver, ka kredīti patiesībā ir pakalpojums, kas domāts cilvēkiem ar pietiekami lieliem un stabiliem ienākumiem, jo viņi var izmantot šo kredītu pēc to būtības – atmaksāt laikā un noteiktajā apmērā. Bet realitātē kredītpakalpojumus biežāk izmanto tie, kuriem ir zemi, neregulāri vai pat nelegāli ienākumi. Vairumam no šiem cilvēkiem rodas grūtības kredītus atmaksāt. Tāpēc arī daudzi cilvēki ar zemākiem ienākumiem nonāk kredītgrūtībās, kas ir kā apburtais loks.

Nepieciešams izvērtēt un salīdzināt kredītpakalpojumus
Ja, izvērtējot maksātspēju un citus apstākļus, varat atzīt, ka kredītsaistības varat uzņemties, tad vēl ir arī ļoti būtiski atbildīgi izvērtēt, kur un kādu kredītpakalpojumu izmantot. Tas nozīmē, ka ir jāizvērtē gan potenciālie kredītdevēji, gan to piedāvātie pakalpojumi. Jāveic kredītu salīdzināšana pēc dažādiem faktoriem, kā arī jāiepazīstas ar citu klientu atsauksmēm. Tas palīdzēs atrast gan uzticamāko aizdevēju, gan finansiāli izdevīgāko kredītpakalpojumu.

Lai izprastu, cik jums patiesībā izmaksās šis aizdevums, parēķiniet, cik daudz laika būs jāpavada darbā, lai nopelnītu kredīta atdošanai nepieciešamo naudas summu. Tas bieži vien var palīdzēt saskatīt reālo situāciju un vēlreiz apdomāt, vai mērķis tiešām ir tā vērts.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti