Kādu sejas masku izvēlēties – auduma vai vienreizējo?

Lai pasargātu savus mīļos un palīdzētu ierobežot koronavīrusa izplatību, valstī ir noteikts, ka sabiedriskās vietās ir jāvalkā sejas maska. Bet kādu masku – auduma vai vienreizlietojamo – labāk izvēlēties? Uzziniet raksta turpinājumā!

Auduma maskas
Kā pirmās apskatīsim sejas maskas no auduma – tās iespējams gan iegādāties veikalos un no rokdarbniekiem, gan izgatavot pašam. Ir daži aspekti, kam jāpievērš īpaša uzmanība, izvēloties lietot auduma masku, un turpinājumā iepazīstināsim jūs ar katru no tiem.

Auduma veids un blīvums
Pirmais, kas jāņem vērā, ir maskas auduma tips un tā blīvums. Blīvi austa 100% kokvilna ir labākais masku materiāls, jo mikroskopiskā līmenī dabiskajām kokvilnas šķiedrām ir nelielas “spuriņas”, kas kalpo kā šķēršļi un palīdz aizturēt no ārpuses nākošās daļiņas.

Lai pārbaudītu, vai audums maskai ir derīgs, paceliet to pret gaismu un pavērojiet, vai var saskatīt atsevišķu šķiedru kontūras. Ja jā, izvēlieties citu audumu/masku, jo šis audums nekalpos kā labs gaisa filtrs.

Maskas kārtas
Auduma maskas, kas šūtas no blīva kokvilnas auduma vismaz 2 kārtās, ir labs aizsardzības variants. Tomēr, lai būtu drošāk, ir ieteicams izvēlēties kokvilnas masku 2 kārtās ar filtra kabatiņu, un kā izņemamo filtru izmantot polipropilēna audumu.

Polipropilēns (radīts no plastmasas) ir lielisks filtrs ne tikai fiziski, pateicoties tā struktūrai, bet arī pateicoties tā spējai izveidot un uzturēt statisko elektrību. Statiskā elektrība piesaista gan “ienākošās”, gan izelpotās daļiņas, palielinot aizsardzību kā jums, tā apkārtējiem gadījumā, ja pati es apslimusi. Vēl viens iemesls, kādēļ polipropilēns ir nevainojams filtra materiāls sejas maskām, ir – tas spēj saglabāt statisko elektrību arī mitrumā, kas rodas izelpas rezultātā.

20210610-1316-2-sejas-maska.jpg 
Foto: Freepik.com

Ja jums nav pieejams polipropilēna audums, kā maināmo filtru izmantojiet papīra kabatslakatiņus vai papīra salvetes, kas paredzētas sejas kopšanai (nopērkamas kartona kastītēs). Paņemiet vienu kabatslakatiņu vai divas salvetes, pārlokiet uz pusēm un ievietojiet tās savas auduma maskas filtra kabatiņā. Lai arī šajā gadījumā nebūs statiskās elektrības priekšrocību, arī šāds filtrs sniegs vajadzīgo  aizsardzības efektu.

Maskas forma
Lai sejas maska varētu godam pildīt gaisa filtrēšanas pienākumus, tai ir jābūt arī pareizā formā. Maskai ir gar malām cieši jāpieguļ sejai. Lielisks variants ir maskas ar faltītēm, jo faltītes atveras un ļauj cauri maskai plūst vairāk gaisam, tā vietā, lai tas izplūstu pa spraugām, kur maskas malas nepieguļ sejai.

Medicīniskās maskas
Medicīniskie elpošanas higiēnas aizsarglīdzekļi iedalāmi divās grupās – respiratori un ķirurģiskās jeb vienreizlietojamās maskas. Abus variantus iegādāties piedāvā aptieka internetā vai klātienē. Tomēr respiratorus atstāsim medicīnas darbiniekiem, tādēļ par tiem šoreiz vairāk nestāstīsim, bet parunāsim par ķirurģiskajām maskām.
Vienreizlietojamo masku uzdevums ir pasargāt apkārtējos cilvēkus no maskas valkātāja izelpotajām siekalu daļiņām. Aizsardzība, ko tās dod pašam valkātājam, ir minimāla. Šīs maskas var būt ražotas vai nu no papīra, vai polipropilēna. Latvijā biežāk sastopams ir otrais variants. Šīs maskas spēj aizturēt vairumu izelpoto ūdens pilienu, palīdzot ierobežot dažādu slimību izplatīšanos.
 

20210610-1316-3-sejas-maska.jpg

Foto: Freepik.com


Kuru masku izvēlēties?
Atbilde uz šo jautājumu ir vienkārša – izvēlieties to, kuru:
●    varat atļauties;
●    būs laiks un iespējas pareizi lietot (auduma maskas ir jāmazgā vismaz 60oC temperatūrā un jāizkarsē ar gludekli; vienreizlietojamās maskas ir jāmaina ik pēc 2-4 stundu valkāšanas);
●    kura vislabāk pieguļ jūsu sejas formai.

Ja, izvēloties masku, ņemsiet vērā augstāk minētos faktorus, pareizi veidota auduma sejas maska jūs pasargās tikpat labi, cik ķirurģiskā. Ja priekšroku tomēr dodat vienreizlietojamajām maskām, ieskatieties InternetAptieka.lv tiešsaistes aptiekas piedāvājumā! Medicīnas preču veikals un aptieka InternetAptieka.lv piedāvā ne tikai zilas, baltas un melnas ķirurģiskās sejas maskas, bet arī citus veselības stiprināšanai un atjaunošanai nepieciešamus līdzekļus. Iepērcieties InternetAptieka.lv un saņemiet pirkumu ar piegādi bez maksas!


Pievieno komentāru

Reklāmraksti