Kāpēc ir tik grūti būt taupīgam un kā ar to cīnīties?

Ļoti daudzos finanšu blogos un citās interneta vietnēs, piemēram, CredX, var iegūt daudz noderīgas informācijas par to, kā veiksmīgi ietaupīt naudu un nedzīvot pāri saviem līdzekļiem, tomēr ne vienmēr šie padomi dod vēlamo rezultātu. Pat tad, ja cilvēks ļoti labi zina, kā taupīt naudu un kādus finanšu soļus spert, lai varētu panākt finansiālo stabilitāti, to neizdodas sasniegt, tāpēc, ka daži cilvēki vienkārši pēc dabas nav taupīgi. To nosaka dažādas rakstura iezīmes un dzīves uzskati, ko vienā mirklī izmainīt ir grūti, taču apzinoties savas vājības un rīkojoties pēc noteikta plāna, ir iespējams panākt, ka arī cilvēki, kas pēc dabas ir izšķērdīgi, var dzīvot taupīgi, bez liekiem apgrūtinājumiem.

Dažiem cilvēkiem prasme taupīt ir vai nu iedzimta, vai ieaudzināta no mazotnes. Tas nozīmē, ka šiem cilvēkiem vieglāk ir taupīt, nekā tērēt. Viņi jūtas slikti, ja tērē naudu lietām, kas nav būtiski nepieciešamas un nejūtas ērti, ja kontā nav kaudze liekas naudas. Citi par šādu raksturu var tikai sapņot, jo viņiem prioritāte ir nevis stabilitāte nākotnē, bet gan pašreizējā dzīves kvalitātes nodrošināšana. Viņi pirks visu pēc kārtas un vēl paņems kredītu, ja pietrūks naudas. Bieži vien šie cilvēki ļoti labi apzinās, ka dzīvo riskantu dzīvi un vienā brīdī viņu finansiālā situācija var vienkārši sabrukt. Tāpat viņi ļoti bieži pat zina, ko tieši vajadzētu darīt, lai situāciju uzlabotu, piemēram, no kā atteikties un kur krāt naudu, taču rakstura īpašības to neļauj. Šādā gadījumā ir jāiemācās būt taupīgam, neapspiežot sevi, lai nebūtu visu mūžu jāmokās.

Vispirms ir jāsāk ar mērķu uzstādīšanu un motivācijas meklēšanu. Ja jūs atradīsiet iemeslus, kāpēc taupība jums ir personīgi svarīga, būs daudz vieglāk sasniegt to, ko vēlaties. Precīzi nodefinējiet, ko gribat, piemēram, izveidot uzkrājumu fondu, sākt investēt vai sakrāt naudu kādai konkrētai precei un pēc tam mērķtiecīgi ejiet uz to. Tas ļaus saprast, ka arī ilgtermiņa mērķi var būt svarīgi un reizēm ir tā vērts mazliet paciesties un nenopirkt kāroto. Protams, mirkļa emocijas tāpat būs ļoti spēcīgas, bet ja padomāsiet par saviem ilgtermiņa mērķiem, iespējams būs daudz vieglāk sevi atrunāt no nepareizu lēmumu pieņemšanas.

Vēl ir jāmēģina apslāpēt šīs spēcīgās mirkļa iegribas. Vislielākās problēmas parasti rada tieši tas, ka nauda ir. Ja kontā ir brīvi līdzekļi, rodas vēlme tos iztērēt vienalga kam. Lai cīnītos ar šo nepārvaramo vēlmi pārtērēties, ir jāierobežo piekļuve savai naudai un naudas krāšanu jāizvirza kā prioritāti. Katru mēnesi, saņemot tekošos ienākumus, uzreiz pārskaitiet daļu uz krājkontu. Nauda no krājkonta tāpat jums būs pieejama, ja tas būs nepieciešams, taču ja tā nebūs pa rokai katru reizi kad ejat iepirkties. Tā jūs varēsiet ierobežot spontānos pirkumus.

Visbeidzot, ir jāizdomā veidi, kā taupīt, nepazeminot savas dzīves kvalitāti. Tas nozīmē, ka ir jātaupa uz tām lietām, kas nedod pilnīgi nekādu labumu, vai arī nav tik nozīmīgas, labas dzīves nodrošināšanai. Tipisks piemērs ir kredītmaksājumi. Ja pārtrauksiet ņemt kredītus, jums būs vairāk naudas, jo vairs nebūs jāmaksā procenti. Ja jums ir neatmaksāti kredīti, noteikti ar steigu atmaksājiet tos, izmantojot tādu pakalpojumu kā kredītu apvienošana un turpmāk izvairieties no jaunu kreditēšanas pakalpojumu izmantošanas. Vēl viens piemērs ir dažādas komisijas maksas, no kurām iespējams izvairīties. Tāpat vajadzētu mazliet vairāk piedomāt pie komunālo pakalpojumu patēriņa un dažādu servisu izmantošanas. Netērējiet neko nelietderīgi, lai katrs iztērētais cents dotu jums kādu labumu. Tad naudu izdosies sakrāt ātri un vienkārši.

Diemžēl taupība ir īpašība, kas lielā mērā ir atkarīga no cilvēka gēniem un gūtajām dzīves mācībām, līdz ar to, pēkšņi kļūt taupīgam nav iespējams. Ja esat radis pirkt visu pēc kārtas, tad visticamāk, vēlme to darīt tā īsti nekad nemazināsies, taču jūsu spēkos ir panākt, ka šīs vēlmes nevar valdīt pār jums un ka naudu varat ietaupīt uz tām lietām, kas jums patiešām nav vajadzīgas.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti