Kas ir finanšu pratība un ko par to vajadzētu zināt?

Ja esat saskāries ar informāciju par finansēm, visticamāk, esat arī dzirdējis par tādu jēdzienu kā ‘’finanšu pratība’’. Tās mērķis ir palīdzēt cilvēkiem labāk izprast finanšu pamatjēdzienus, lai viņi labāk prastu rīkoties ar savu naudu.

Tas ir lielisks mērķis, īpaši ņemot vērā statistiku, kas liecina, ka liela daļa cilvēku dzīvo no algas līdz algai un nespēj sakrāt naudu lielākiem mērķiem.

Kas ir finanšu pratība?

Finanšu pratība ir prasmju kopums, kas ļauj cilvēkiem pieņemt pārdomātus finanšu lēmumus. Turklāt izpratne par finansēm netiek uzskatīta par finanšu pratību, ja vien teorētiskajām zināšanām neseko atbilstošas darbības.

Finanšu pratība ļauj labāk izprast problēmas, ar ko saskaras daudzi cilvēki - ārkārtas situācijas un parādus. Finansiāli izglītoti cilvēki zina, kā sastādīt personīgo budžetu, kā veidot uzkrājumu un saglabāt finansiālo stabilitāti.

Budžeta sastādīšana

Skolā iemācīties saskaitīt un atņemt ir viena lieta, bet, lai veiksmīgi pārvaldītu finanses, ar to vien nepietiek. Liela daļa cilvēku dzīvo no algas līdz algai, jo trūkst izpratnes par to, cik viņi patiesībā drīkst tērēt. Budžeta izveide šo izpratni sniedz.

Ārkārtas situācijas

Neparedzētas situācijas ir daļa no dzīves, tomēr ne visi ar tām rēķinās. Lai ilgtermiņā saglabātu finansiālo stabilitāti, svarīgi veidot uzkrājumu neplānotu izdevumu segšanai.

Optimālais uzkrājums ir 3 - 6 mēnešu ienākumu apmērā. Tas nozīmē, ka Jums vajadzētu iekrāt tik daudz, lai, ja gadījumā zaudējat ienākumus, Jums vismaz dažus mēnešus par to nebūtu jāuztraucas.

Kredīti

Šobrīd, kad dažāda veida kredīti kļūst arvien populārāki, ir ļoti svarīgi saprast, kam tie paredzēti un kādos gadījumos tie var būt noderīgi. Pieejama plaša informācija par aizdevumiem, piemēram, visu, kas jāzina par īstermiņa kredītu, varat lasīt tālāk aizdevēju mājas lapās.

Jebkurš kredīts saistīts ar atbildīgu aizņemšanos. Vienmēr vispirms jāizvērtē sava maksātspēja un iespējas kredītu apmaksāt līgumā noteiktajā termiņā.

Vai Jums piemīt finanšu pratība?

Lai saprastu, vai Jūs ietilpstat finansiāli izglītoto kategorijā, uzdodiet sev dažus jautājumus un sniedziet godīgas atbildes:

● Vai zināt, kā izveidot efektīvu budžeta plānu, kas atbilst Jūsu prasībām?
● Vai Jums nav lielas kredītsaistības? Ja Jums ir noformēts, piemēram, ilgtermiņa aizdevums internetā, vai dariet visu, lai to pēc iespējas ātrāk atmaksātu?
● Vai Jūs zināt, cik daudz naudas Jums nepieciešams, lai izdzīvotu 3 līdz 6 mēnešus?
● Vai Jums ir izveidots uzkrājums ārkārtas situāciju risināšanai?

Ja uz visiem šiem jautājumiem varat atbildēt pozitīvi - lieliski! Ja nē, iespējams, ir pienācis laiks pārmaiņām.

Kā uzlabot savu finanšu pratību?

Ir vairākas darbības, ko varat veikt, lai uzlabotu savu finansiālo situāciju.

Izveidojiet uzkrājumu neparedzētiem izdevumiem

Sāciet ar nelielu summu, piemēram, pāris simtiem eiro. Tas būs labs pirmais solis, lai samazinātu uztraukumu par neplānotiem izdevumiem.

Atmaksājiet kredītus

Jūs pats noteikti esat pamanījis, cik lielā mērā ilgstošas un lielas kredītsaistības kavē finansiālo izaugsmi. Ja Jums ir nenokārtotas kredītsaistības, izveidojiet efektīvu plānu, kā no tām izkļūt pēc iespējas ātrāk. Varat sākt ar nelielas summas pievienošanu ikmēneša kredīta maksājumam. Tas var šķist nieks, bet ilgtermiņā var nest rezultātu. Apmaksājot kredītu ātrāk, ietaupīsiet arī procentos aprēķināto summu.

Ja kredīti ir vairāki, kā prioritāti izvirziet lielāko. Kad tas pilnībā atmaksāts, koncentrējieties uz nākamo lielāko kredītu. Atkārtojiet šo procesu, līdz visi jūsu parādi ir dzēsti.


Pievieno komentāru

Reklāmraksti