Kas jāzina iegādājoties transportlīdzekļa apdrošināšanu? 4

Katram transportlīdzekļa īpašniekam vismaz reizi gadā nākas kārtīgi “uzprišināt” savu transportlīdzekli. Lai pilntiesīgi piedalītos ceļu satiksmē ir nepieciešama transportlīdzekļa tehniskā apskate, kā arī OCTA. Ir vadītāji, kuri iegādājas arī KASKO, kas tiek saukta par brīvprātīgo apdrošināšanu, tas ir drošāk pašam. Kas ir OCTA un KASKO? Kas jāņem vērā tās iegādājoties? Kāpēc dzīvojot lielā pilsētā mana apdrošināšanas polise ir dārgāka nekā tiem, kas dzīvo reģionos?

Kuru apdrošināšanas kompāniju izvēlēties? Ergo, If, Seasam, BTA, Balta, Gjensedige, Compensa šīs ir tikai dažas no apdrošināšanas kompānijām. Apdrošināšanas kompānijas Latvijā ir ļoti daudz un to piedāvājums šīm divām polisēm ir tikpat dažāds kā kompāniju nosaukumi. Katrai kompānijai ir savi individuālie piedāvājumi, kā arī atlaides iegādājoties kādu no apdrošināšanas polisēm.

Kas ir OCTA ?
OCTA ir transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. Bez šī dokumenta nedrīkst piedalīties ceļu satiksmē. OCTA sedz transportlīdzekļa īpašnieka atbildību par ceļu satiksmes negadījumā nodarītajiem zaudējumiem trešajai personai, respektīvi, OCTA apmaksā zaudējumus, ja transportlīdzekļa vadītājs nodarījis bojājumus apkārtējiem cilvēkiem vai to mantām.

Šī apdrošināšanas polise darbojas visā Eiropas Savienībā, kā arī Šveicē, Islandē un arī Lihtenšteinā. Ja ir paredzēts kāds ceļojums ar savu transportlīdzekli, tad bez bažām var braukt ārpus Latvijas robežām, galvenais ir paņemt līdz izdrukātu OCTA polisi.

Bieži nākas dzirdēt cilvēku neizpratni par to, ka vienam ir dārgāka un citam lētāka OCTA polise, katrai apdrošināšanas kompānijai arī ir savādāka cena šai polisei, kā arī nosacījumi, kas ietekmē tās cenu. Izpētot populārākās apdrošināšanu kompāniju piedāvājumus, var uzskaitīt septiņus svarīgākos kritērijus :
• transportlīdzekļa tips;
• pilna transportlīdzekļa masa;
• transportlīdzekļa izmantošanas veids;
• apdrošināšanas polises termiņš (iespējams iegādāties 3, 6, 9, 12 mēnešiem);
• transportlīdzekļa īpašnieka juridiskais statuss – fiziska vai juridiska persona;
• transportlīdzekļa reģistrācijas vieta – Rīga vai reģions (Latvijas lielākajās pilsētās kā Rīga, Jelgava, Valmiera, Daugavpils cena būs augstāka, jo lielāka satiksmes intensitāte kā mazajās pilsētas );
• bonus – malus klase

Vairāk uzzini šeit: https://www.manapolise.lv/

Kas ir bonus- malus klase un kāpēc tā tik ļoti ietekmē OCTA cenu?
Bonus – malus klase ir neatņemama OCTA sastāvdaļa, tā palīdz apdrošinātājam izvērtēt apdrošināmā risku. Šo vērtēšanas sistēmu ieviesa 2006.gadā, lai transportlīdzekļa apdrošināšanu padarītu godīgāku pret tiem braucējiem, kuri neizraisa avārijas. Jo godīgāk uzvedas uz ceļa, jo lētāka OCTA. Bonus – malus iedala 17 klasēs, kas sadalītas trīs līmeņos:

1. No 1. līdz 5.klasei – paaugstināta riska klases, trasnportlīdzekļu vadītājiem, kas ir biežu ceļas satiksmes negadījumu izraisītāji.
2. 6.klase – sākuma bonus-malus klase, kas paredzēta jebkura transportlīdzekļa vadītajam, kas OCTA polisi iegādājas pirmo reizi.
3. No 7. līdz 17. klasei – pazemināta riska klase, regulāriem OCTA pircējiem un tiem, kas nav ceļu satiksmes negadījumu izraisītāji.

Kas ir KASKO?
KASKO ir brīvprātīga transportlīdzekļa apdrošināšana, kas sedz zaudējumus, kas nodarīti transportlīdzeklim ceļus satiksmes negadījumā, dabas katastrofu gadījumā, zādzības vai aplaupīšanas gadījumā, dzīvnieku postījumu dēļ, kā arī ugunsgrēka gadījumā. KASKO apdrošināšana ir obligāta tikai vienā gadījumā – kad iegādājaties automašīnu līzingā.

Pirms iegādājies KASKO polisi ir jāpārliecinās vai automašīnai ir skaņas signalizācija un vai ir aprīkota ar imobilaizeri – šīs divas minimālās drošības sistēmas, kuras ir nepieciešamas, lai iegūtu KASKO savā īpašumā. Dažas apdrošināšanas kompānijas var pieprasīt, lai automobīlis ir aprīkots pat ar GPS uztvērēju vai pretaizvilkšanas sistēmu, lai varētu iegādāties KASKO polisi. KASKO darbības teritorija atšķirībā no OCTA polises  ir Latvija, ja plāno doties ar savu auto ārpus Latvijas robežām ir iespējams iegādāties KASKO, kas darbojas Baltijas valstīs, Eiropas Savienībā.

Tāpat kā OCTA polisei arī KASKO apdrošināšanas polises cenu veido dažādi kritēriji, līdzīgi tika izpētītas apdrošināšanas kompānijas un uzskaitīti pieci kritēriji:
• polises darbības teritorija (Latvija, Eiropas Savienība, Baltijas valstis, Eiropas Savienība un NVS)
• transportlīdzekļa īpašnieka statuss – juridiska vai fiziska persona
• autovadītāja vecums un stāžs (jo jaunāks un mazāks stāžs, jo dārgāka polise)
• transportlīdzekļa modelis un marka
• transportlīdzekļa vecums un vērtība

Pievieno komentāru

Reklāmraksti