Krākšana, miega apnoja un vīrieši 2

Veselības veicināšana vīriešiem Movember 2017 ietvaros.

KRĀKŠANA
Sliktam miegam var būt vairāki iemesli un viens no biežākajiem ir krākšana. Kā tā rodas? Miega laikā cilvēka ķermenis atslābst. Arī rīkles un mēles muskuļi, kuri nomodā notur mūsu augšējos elpceļus atvērtus, atslābst. Tā rezultātā elpceļi kļūst šaurāki, tie var arī īslaicīgi saplakt. Atslābušie audi elpojot vibrē, kuru mēs saklausām kā krākšanu. Jo izteiktāka ir elpceļu atslābšana, jo stiprāka krākšana. Neliela iekrākšanās parasti veselības traucējumus neizsauc, tā var būt traucējoša tikai citiem. Turpretī skaļa krākšana, īpaši ar pārtraukumiem, traucē gan blakus gulētāju, gan arī rada nopietnas veselības problēmas pašam krācējam.

Vai elpošanas traucējumi miegā vīriešiem un sievietēm ir atšķirīgi? Gan novērojumi, gan pētījumi rāda, ka VĪRIEŠI KRĀC divas reizes BIEŽĀK kā sievietes. Krākšanas dzimumu atšķirības tiek skaidrotas ar īpatnībām gan augšējo elpceļu anatomijā un fizioloģijā, gan tauku nogulsnēšanās veidā. Jau izsenis ir novērots fakts, ka ar gadiem abiem dzimumiem krākšanas biežums un intensitāte tikai pieaug.

MIEGA APNOJA
Skaļa krākšana ar ilgākiem pārtraukumiem signalizē par daudz nopietnāku miega traucējumu esamību: elpošanas apstāšanos miegā ilgāk kā uz 10 sekundēm – miega apnoju. Arī miega apnoja, tāpat kā krākšana, VĪRIEŠIEM SASTOPAMA BIEŽĀK. Tā vidēja un vecāka gadagājuma cilvēkiem pēc Šveicē veiktā pētījuma “HypnoLaus” datiem, kuri 2015. gadā tika publicēti prestižajā medicīnas profesionāļu žurnālā The Lancet, vidēji smagas un smagas pakāpes miega apnojas sindroms ir sastopams 50% vīriešu un 23% sieviešu. Cilvēkiem ar savlaicīgi nediagnosticētu un neārstētu miega apnoju laika gaitā pievienojas tādas nopietnas slimības kā: 2.tipa cukura diabēts, paaugstināts arteriālais asinsspiediens, progresējoša aptaukošanās, depresija un vēl daudzas citas.

Kā atklāt šo bīstamo slimību? Lai atklātu miega apnoju, ir svarīgi gan simptomi, gan blakusslimības un te starp abiem dzimumiem ir vērojamas atšķirības. Vīrieši biežāk sūdzas par krākšanu un miegainību dienā. Sievietes biežāk cieš no bezmiega, nemierīgām kājām, murgiem, depresijas un sirdsklauvēm. Lai noteiktu miega apnojas risku, tiek izmantoti testi: STOP-Bang, Berlīnes un citi. Lūdzu, apmeklējiet mājaslapas www.elposim.lv sadaļu “Pacientiem” atrodiet un aizpildiet testu, izvērtējiet savu miega apnojas risku un, piesakieties konsultācijai pie ārsta, lai veiktu miega diagnostiku – poligrāfiju mājas apstākļos.

Īpašs piedāvājums! Starptautiskās vīriešu veselības veicināšanas kustības Movember 2017 ietvaros tieši vīriešiem novembrī poligrāfijas izmeklējums pie plaušu slimību ārstes Andas Nodievas par puscenu.

Piesakieties vizītei Bauskā – 27794459 un Smiltenē – 24406181.

Avoti:
http://www.movember.com
http://www.sleepeducation.org/essentials-in-sleep/snoring/overview-and-facts
http://www.todayifoundout.com/index.php/2014/10/men-snore-women
https://www.dreams.co.uk/sleep-matters-club/do-men-snore-more-than-women
http://dx.doi.org/10.1016/j.smrv.2007.11.003
http://www.stopbang.ca/osa/screening.php

Pievieno komentāru

Komentāri 2

ome

nu un tad tā puscena kāda ir,klusē zagļu banda

pirms 3 gadiem, 2017.11.06 22:56

Anda Nodieva

Ļoti nejauks un apvainojošs komentārs. Es gribētu, lai Jūs, "ome", zinātu, kas es nekad neesmu zagusi un nezogu, tikai daudz mācījusies un atvērusi savu ārsta praksi, lai varētu palīdzēt tiem cilvēkiem, kuri pie manis vēršas. Tāpat es vēlos, lai Jūs, "ome", zinātu, ka mēs, ārsti, strādājam arī ar negatīvi noskaņotiem cilvēkiem. Informācija par pakalpojumu cenu ir pieejama, apmeklējot mājaslapas www.elposim.lv sadaļu Cenrādis.

pirms 3 gadiem, 2017.11.07 11:35

Reklāmraksti