Noderīgi padomi, kas palīdzēs atmaksāt studiju kredītu 1

Apzinoties izglītības nozīmi mūsdienās, daudzi izvēlas iegūt augstāko vai pat vairākas augstākās izglītības. Protams, tas prasa arī zināmus finanšu ieguldījumus, īpaši, ja neizdodas tikt budžeta vietā.

Ja studijām ticis noformēts kredīts, liela nozīme ir labai tā atmaksas stratēģijai – tai jābūt saskaņotai ar finansiālo situāciju, taču vienlaikus arī efektīvai.  Kā tādu izveidot? Turpinājumā daži noderīgi padomi.

Sarēķini kopējo parāda summu
Ja bez studiju kredīta noformēti vēl arī citi kredīti, jāpieraksta tie visi – tostarp kredītkartes, ātrie kredīti utt. Ja esi parādā arī ģimenei vai draugiem, piefiksē arī to.

Izveido kredīta atmaksas plānu
 Pārbaudi, cik liela ir katra aizdevuma procentu likme un kāds ir atmaksas termiņš. Ieteicams par prioritāti izvirzīt tā kredīta atmaksu, kuram ir augstākā procentu likme, jo tā varēsi samazināt procentos aprēķināto summu. Pārliecinies arī, ka visus kredītmaksājumus veic laicīgi, lai neriskētu ar sabojātu kredītvēsturi.

Saglabāt motivāciju var palīdzēt konkrēta plāna izveide – kādu summu ik mēnesi plāno novirzīt kredīta atmaksai. Taču var rīkoties arī otrādi – noteikt, kādā laika posmā aizdevumu vajadzētu atmaksāt un tad izrēķināt, kāds ir vēlamais ikmēneša maksājums.
Protams, plānam jābūt reāli īstenojamam. Finanšu ekspertu ieteiktais ikmēneša maksājuma apmērs ir apmēram 20 – 25% no ienākumiem, taču katra situācija tomēr jāvērtē individuāli, ņemot vērā visus pārējos izdevumus.

Izveido  budžeta plānu
Lai kredīta atmaksas plāns efektīvi darbotos, jāizstrādā arī budžeta plāns, lai gūtu priekšstatu, kur paliek nauda, kā to ietaupīt un galu galā – pārvaldīt efektīvāk.

Budžeta izveide ir daudz vienkāršāka, kā izklausās – vispirms jāpieraksta visi izdevumi. Tos vēlams darīt ilgāku laiku piemēram, pāris mēnešus. Kad tas izdarīts, izdevumi jāsadala obligātajos un neobligātajos.  Pie obligātajiem tēriņiem pieskaita komunālos maksājumus, īri, kredīta maksājumus un citu ikmēneša rēķinu atmaksu. Izdevumus, kurus var skaitīt pie neobligātiem tēriņiem, jāsamēro ar savām iespējām. Tos, protams, arī ir visvieglāk ierobežot.

Ja kredītu summa ir pietiekami liela, iespējams, vērts atteikties no kādām ekstrām, bez kurām var iztikt, piemēram, dārgām izklaidēm, zīmola apģērba utt. Ietaupīto naudu novirzīt ātrākai kredītsaistību dzēšanai.

Tāpat tēriņus var samazināt arī uz pārtikas iegādes rēķina –piemēram, dodoties uz veikalu ar sarakstu un izvairoties no impulsīviem pirkumiem.

Paturi prātā mērķi
Viens no lielākajiem šķēršļiem, kas var kavēt atmaksāt kredītu, ir vēlme ’’dzīvot tagad’’ un kā galveno uzdevumu izvirzīt šī brīža vajadzību apmierināšanu. Rūpīga personīgo finanšu plūsmas plānošana var palīdzēt samazināt parādu slogu un koncentrēties uz svarīgākajiem finanšu mērķiem.

Lai rastu iedvesmu budžeta plānošanai un veiksmīgāk atrastu savu naudas stratēģiju, ieskaties interneta dzīlēs – tur atrodami ļoti daudz vērtīgu ieteikumu.

Sāc atmaksāt kredītu, cik ātri vien iespējams
Ja aizdevumu vari sākt atmaksāt vēl studiju laikā, dari to! Jo ātrāk sāksi, jo ātrāk atmaksāsi un vienlaikus arī samazināsi procentos atmaksājamo.

Veic papildu maksājumus
Papildus regulārajam maksājumam centies maksāt vēl kādu summu, pat, ja tā ir maza. Ja Tavā rīcībā nonāk kāda neparedzēta naudas summa vai ir izdevies kaut ko ietaupīt, novirzi to tā aizdevuma atmaksai, kas noteikts, kā prioritāte.

Meklē papildus peļņas iespējas
Lai gūtu papildus ienākumus, atrodi nepilna laika darbu studiju laikā vai papildus darbu pēc tam, kad jau esi uzsācis darba gaitas. Šim nolūkam vari atvēlēt brīvos brīžus, vakarus vai nedēļas nogales. Protams, lai izvairītos no izdegšanas sindroma, darba slodzei jābūt samērīgai un jāatvēl laiks arī atpūtai.

Ja neizdodas atrast kādu darba vietu, to vari radīt pats – peļņā pārvēršot savu hobiju (piemēram, fotografēšanu, zīmēšanu, rakstīšanu, muzicēšanu).

Pieslēdz automātiskos maksājumus
Ja Tavs mērķis ir studiju kredīta atmaksai ik mēnesi novirzīt kādu papildu summu, taču ar tā īstenošanu neveicas tik labi, kā plānots, par labu risinājumu var kļūt automātiskā maksājuma pieslēgšana interneta bankā. Tas ļaus regulāri (piemēram, algas dienā) uz uzkrājuma kontu novirzīt vēlamo naudas summu un pēc tam attiecīgi to pārskaitīt uz aizdevēja kontu, tādā veidā samazinot kredītsaistības.

Samazini dzīvesvietas un transporta izmaksas
Ja studiju kredīta atmaksa ir Tava prioritāte, pēc studiju beigšanas nesteidzies pārvākties uz savu sapņu mājokli, pat, ja esi dabūjis labu darbu un tīri teorētiski vari to atļauties.  Sapņu māja noteikti var pagaidīt, kamēr atmaksā aizdevumu. Tā vietā vari atrast kādu dzīvokļa biedru  vai atgriezties dzīvot pie vecākiem.

Starp citu, tas pats attiecas arī uz automašīnas iegādi, ja vien tas, protams, nav vajadzīgs darba vajadzībām vai kādam citam svarīgam mērķim. Lai arī cik lielu brīvību sniegtu auto, tas tomēr tā iegāde un uzturēšana nav lēts prieks.

Ja vēlies savu studiju kredītu atmaksāt pēc iespējas ātrāk, bez efektīva plāna un motivācijas neiztikt. Atrodi to stratēģiju, kas darbojas vislabāk un veic visas nepieciešamās aktivitātes, lai sasniegtu mērķi.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti