Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Parāds nav brālis – kā tikt galā ar parādiem? 1

Daudziem no mums ir sanācis nonākt situācijā, kad nepieciešams aizņemties lielāku vai mazāku naudas summu kāda mērķa realizēšanai. Ekonomiskā situācija valstī vai arī robi personīgajās finansēs var novest pie situācijas, kur nepieciešams aizņemties. Reti kurš no mums var iegādāties mājokli bez hipotekārā kredīta vai nopirkt jaunu auto, neņemot to līzingā. Tieši tāpēc aizņemšanās ne vienmēr nozīmē, ka cilvēki nav apzinīgi savu finanšu plānošanā.

Šoreiz par to, kā tikt galā ar parādiem. Monni.lv ir apkopojuši rakstu ar padomiem, kā sakārtot savas personīgās finanses, ja tomēr kredīta nasta ir izrādījusies par smagu.

Dzīvošana pāri saviem līdzekļiem

Protams, visbiežāk tie, kuri dzīvo pāri saviem līdzekļiem, ir tieši tie, kuri nespēj nomaksāt savus parādus un tadejādi vēl vairak pasliktina savu ekonomisko situāciju.

Visiem, jau no bērna kājas, būtu jāzina, ka nedrīkst dzīvot pāri saviem līdzekļiem, jo ilgtermiņā tam būs ļoti nopietnas sekas. Dzīvošana pāri saviem līdzekļiem nozīmē, ka personai vai mājsaimniecībai ir vairāk izdevumu, nekā ienākumu. Ilgtermiņā dzīvošana pāri saviem līdzekļiem novedīs pie lieliem mīnusiem bankas kontā, tiesi tāpēc ir svarīgi pēc iespējas ātrāk sakārtot savas finanses.

Jā Jums ir vairāk izdevumu, nekā ienākumu, tad būs jāizveido budžeta pārskats. Šajā pārskatā vajadzēs dokumentēt visus ienākumus un visus izdevumus, lai identificētu tos izdevumus, no kuriem iespējams atteikties. Ir svarīgi prioritizēt tos izdevumus, no kuriem nav iespējams izvairīties, piemēram, īres maksas un komunālajiem maksājumiem, kuri katru mēnesi ir jāapmaksā norunātajā laikā. Kad ir atrasti visi neatliekamie izdevumi, tad ir vērts apskatīt pārējos izdevumus un izvērtēt, kā samazināt vai pilnība dzēst šos izdevumus no ikmēneša budžeta.

Vissvarīgākais ir atrast līdzsvaru starp ienakumiem un izdevumiem, lai būtu iespējams segt visus svarīgākos ikmēneša izdevumus, nenonākot vēl lielākos mīnusos.

Kredītsaistības

Ir svarīgi izvērtēt esošās kredītsaistības un identificēt tos kredītus, kuri katru mēnesi izmaksā visdārgāk. Visdārgakie kredīti, tipiski ir kredīti ar visaugstāko procentu likmi. Šos, visdārgakos kredītus, būtu jācenšas atmaksāt visātrāk.

Gadījumos, kad ir vairāki kredīti, izrēķini, kuri no šiem kredītiem izmaksā visdārgāk mēnesī un pievērs īpašu uzmanību šo kredītu atmaksāšanai. Tradicionāli, ātrie un patēriņa kredīti būs dārgaki, nekā, piemēram, hipotekārais kredīts vai līzinga maksājumi. Bieži vien tie kredīti, kuru atmaksas termiņš ir īsāks, būs dārgāki savos procentu maksājumos.

Tieši tāpēc, atmaksājot dārgākos kredītus pēc iespējas ātrāk, būs iespējams ne tikai izvairīties no pārlieku lielas kredīta pārmaksas, bet Jūs jutīsiet kaut neleilu atvieglojumu Jūsu finansēs.

Kredītu apvienošana

Ja personai vai mājsaimniecībai ir vairāki kredīti un tā nespēj ar šīm kredītsaistībam tikt galā, tad pastāv iespēja kredītus apvienot.

Kredītu apvienošana ir vislabākais risinājums, ja ir paņemti vairaki ātrie kredīti, kuri savās izmaksās ir pārak dārgi. Ar kredītu apvienošanas palīdzību iespējams šos kredītus apvienot vienā, lētakā kredītā ar ilgaku atmaksas termiņu.

Kredītu apvienošanu piedāva vairaki Latvijā operējoši nebanku kreditori un ja nav iespējams tikt ar kredītmaksājumiem galā pāšu spēkiem, tad vislabākais risinājums būtu griezties pie profesionāļiem.

Pieradums aizņemties

Daudzi saskaras ar problēmu, kur jau ir radies pieradums aizņemties. Bieži vien cilvēki ir gluži vienkārši pieraduši risināt finansiālas problēmas ar aizņēmumu starpniecību. Iespējams, ka ir radies pieradums vienkārši aizņemties savām ikdienas vajadzībām, nevis tikai ārkārtas gadījumos.

Ja šī problemātika šķiet pazīstama, tad vajadzētu ar steigu meklēt risinājumu. Ieradums ņemt kredītus var izmaksāt ļoti dārgi ilgtermiņā un šādi var nonākt parādu bedrē.

Ja ar ikmēneša budžetu nav iespējams segt visus izdevumus, tad vajadzētu izvērtēt savus ienākumus un izdevumus. Ja iespējams, vajadzētu atrast tēriņus, no kuriem iespējams atteikties. Ja vienalga nepietiek ienakumu izdevumu segšanai, tad būtu jāapsver darbavietas maiņa vai iespējas piepelnīties papildus – atrast papildus darbu vai haltūras.

Palīdzība no ekspertiem

Ja patstāvīgi nav iespējams savest savas finanses kārtība, tad vislabākais risinājums būtu konsultēties ar kādu finanšu konsultantu.

Lielākā daļa komercbanku piedāvā bezmaksas finanšu konsultantu pakalpojumus saviem klientiem. Piesakieties uz konsultāciju pie savas bankas vai arī, ja banka šādu pakalpojumu nepiedāvā, ir iespējams atrast privātos finanšu konsultantus, kuri var palīdzēt izstrādāt efektīvu budžeta plānu, kurš palīdzēs atbrīvoties no parādiem un sākt veidot uzkrājumus.


Pievieno komentāru

Komentāri 1

zoss

Idioti. Nekas tajā lapā nestrādā. Tkai spams uz emailu nāk.

pirms gada, 2018.09.19 20:02

Reklāmraksti