Pēdējais brīdis! Kā izvēlēties datortehniku skolēnam?

Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir grūti pat iedomāties dzīvi bez datortehnikas.  Līdz ar to arī vecākiem jāsamierinās, ka skolēnam nepieciešams sava dators, lai sekmīgi varētu mācīties, īpaši laikā, kad mācības notiek arī attālināti.

Un, ja uzsākot jauno mācību gadu, dators vēl nav iegādāts vai pienācis laiks tā nomaiņai, ir vērts apdomāt dažas lietas.

Tikai mācībām vai arī izklaidēm?
Protams, primārais skolēna uzdevums ir cītīgi mācīties, tomēr nevajadzētu aizmirst arī par atpūtu un izklaidi, un, ko tur liegties, bērniem patīk gan datorspēles uzspēlēt, gan arī kādu multiplikācijas filmu noskatīties, vai vienkārši paklausīties mūziku.

Tāpēc vecākiem vispirms jāizvērtē, kādam mērķim iegādātā datortehnika kalpos - vai tikai mācībām, vai tiks atvēlēts kāds laika sprīdis arī izklaidei. Tas ļaus noteikt, cik jaudīgs datora procesors vajadzīgs, un kādai jābūt videokartei un operatīvajai atmiņai. Jāņem vērā, ka advancētākas datorspēles prasīs arī jaudīgāku tehniku.

Stacionārais vai portatīvais dators?

Kad datortehnikas pielietojuma mērķi ir saprasti, ir vērts aizdomāties kādu datoru pirkt- stacionāro vai portatīvo datoru. Katram no veidiem ir savas priekšrocības, piemēram, stacionārais dators būs lētāks par portatīvo datoru, savukārt portatīvais dators aizņems mazāk vietas un to varēs arī nepieciešamības brīdī paņemt līdzi uz skolu.

Un ļoti daudz kas arī atkarīgs no vecāku gaumes un finansiālajām iespējām. Nereti skolēna datortehnikas iegādē palīgā nāk, piemēram, patēriņa kredīts (uzzināt vairāk). Ja datora iegādē izvēlieties tieši šādu iespēju - aizdevums internetā, tad rūpīgi apsveriet savas iespējas kredītu atmaksāt!

Ja plānots portatīvo datoru ņemt līdzi uz skolu, tad jāraugās pēc vieglāka datora, lai skolēnam tas nebūtu par smagu. Otrs aspekts, ja dators tiek ņemts līdzi uz skolu, jāraugās, vai skolēns ir jau pietiekošā vecumā, lai ar atbildību spētu izturēties pret savu mācību palīgierīci.

Kādu operētājsistēmu izvēlēties?

Protams, vispopulārākās operētājsistēmas Latvijā ir “Apple” un “Windows”. Skolēnam pat izdevīgāks variants varētu būt “Windows” operētājsistēma, jo, pirmkārt tā ir lētāka, otrkārt, lielākoties skolas strādā tieši šajā operētājsistēmā, līdz ar to skolēnam būs vieglāk mācīties, kā arī tas atvieglos datorzinību apguvi.

Vai nepieciešams arī printeris?

Iegādājoties datortehniku skolēnam, vecākiem vajadzētu arī saprast, vai mācībās nāksies arī izmantot printeri. Ja domājams, ka jā, tad jāatrod vispiemērotākais printeris.

Arī šeit jādomā par to, kādiem mērķiem printeris tiks izmantots. Ja paredzēts, ka tikai mājas darbu un referātu printēšanai, tad atliek vien izdomāt, vai nepieciešams krāsu printeris vai pietiks ar melnbalto printeri. Savukārt, ja zināms, ka nāksies kādreiz kaut ko kopēt vai ieskenēt, tad ir vērts apsvērt universālā printera iegādi, kurā apvienotas šīs visas trīs funkcijas.

Kā panākt, lai redzei netiktu nodarīts ļaunums?

Lai arī kāds dators tiktu iegādāts, jāraugās, lai skolēna redzei netiktu nodarīts pārāk liels ļaunums, īpaši, ja mācībām jāvelta vairākas stundas, tāpēc jāpatur prātā, ka monitoram jābūt pietiekami ērtam (tas attiecas arī uz tā izmēru), redzei draudzīgam, turklāt skolēnam tas labi jāredz no visiem leņķiem, tāpēc vēlams, lai monitora leņķis būtu regulējams.

Tomēr gādīgajiem vecākiem jāsatraucas ne tikai par skolēna redzi, bet arī jānodrošina piemērots darba krēsls. Taburete nederēs. Šim nolūkam noderēs ergonomisks datorkrēsls, kuru var pielāgot tieši skolēna augumam.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti