Svarīgākais par ziemas riepām: ko izvēlēties dažādiem laikapstākļiem?

Strauji tuvojas riepu mainīšanas laiks – Latvijā ziemas riepas ir obligātas no 1. decembra līdz 1. martam. Uzstādīt jaunu riepu komplektu var arī agrāk, ja vidējā gaisa temperatūra pazeminās līdz +7 grādiem, bet rudenī un agrā ziemā laikapstākļi mēdz būt svārstīgi – lietu, sniegu un daudzmaz labu laiku var piedzīvot vienā nedēļā. Kā izvēlēties riepas, kas būs piemērotas vietējiem mainīgajiem laikapstākļiem?


Sniegotām ziemām – frikcijas riepas

Sniegs ir lielisks, ja uz to skatās no pasažieru sēdekļa, taču vadītājiem sniegs ik ziemu sagādā raizes. Visveiksmīgāk ar sniega izaicinājumu tiek galā frikcijas tipa ziemas riepas ar virzienveida protektora zīmējumu. Frikcijas riepas ir sauktas arī par Skandināvu riepām, un šādam nosaukumam ir divi iemesli:

●   apzīmējums "frikcijas" nozīmē, ka šādas riepas veido saķeri ar ziemas ceļu tikai ar berzes spēku;

●   raksturojums “Skandināvijas” liecina, ka frikcijas riepas ir labi piemērotas skarbiem ziemas apstākļiem.

Uz slapja sniega frikcijas riepa ar virzienveida protektora zīmējumu nodrošina ideālu saķeri un īsu bremzēšanas ceļu. Šāds protektors ļoti labi novada no riepām ūdeni un slapju sniegu un ir piemērots arī ātrai braukšanai pa apsnigušu ceļu. Skandināvu tipa riepas ir klusas un, atšķirībā no radžotiem modeļiem, nebojā ceļa virsmu. 20201019-0816-1a-lv-ziemas-riepas2.jpg

Foto: Pixabay.com


Radžotas riepas – labs sniegums pat uz apledojušiem ceļiem

Radžotas riepas ir aprīkotas ar nelieliem metāla dzelkšņiem, kas nodrošina vēl labāku saķeri ar apledojušu un apsnigušu ceļu. Šādas riepas var izvēlēties, ja ziemā nākas daudz pārvietoties pa lauku un mežu ceļiem, kalnainām vietām.

Ja sliecies par labu radžotām ziemas riepām, bet ziemā plāno daudz ceļot ar mašīnu, padomā divreiz! Radžotas riepas ir aizliegtas:

●    lielākajā daļā Austrumeiropas un Centrāleiropas valstu: Polijā, Rumānijā, Čehijā, Slovākijā, Ungārijā, Bulgārijā, Serbijā, Maķedonijā, Horvātijā, Slovēnijā, Bosnijā un Hercegovinā, Melnkalnē;

●    dažās Rietumeiropas un Dienvideiropas valstīs: Vācijā, Nīderlandē, Portugālē un Turcijā.

Aizliegums izmantot radžotas riepas daudzās Eiropas valstīs nenozīmē, ka šādas riepas ir sliktas. Dažādu attieksmi pret radzēm nosaka tieši laikapstākļi, jo lielākajā šo valstu daļā ziemas klimats ir diezgan maigs, un apledojuši ceļi ir samērā reta parādība.

Latvijā izvēli starp radžotām un neradžotām riepām drīzāk nosaka braucienu ģeogrāfija un ceļu seguma kvalitāte, nevis laikapstākļi – kvalitatīvas neradžotas ziemas riepas ir lieliski piemērotas pilsētas braucieniem mūsu klimatā.


20201019-0816-1a-lv-ziemas-riepas3.jpg

Foto: Pixabay.com


Maigiem laikapstākļiem – vissezonas riepas

Vissezonas jeb Centrāleiropas tipa riepas ir piemērotas samērā siltām ziemām bez sniegputeņiem un melnā ledus. Šīs cietās bezradžu riepas visbiežāk izmanto valstīs, kur vidējā ziemas temperatūra ir ap 0°C, taču tās ir pietiekami populāras un pieļaujamas izmantošanai arī Latvijā.

Uz stipri apsniguša vai apledojuša ceļa vissezonas riepas zaudē radžotām un frikcijas tipa riepām, tāpēc tās ieteicams izmantot ziemas braucieniem pa gludiem un labi attīrītiem pilsētas ceļiem ar sausu vai mitru segumu. Centrāleiropas tipa riepām ir augsts ātruma indekss, tāpēc tās ir labi piemērotas braukšanai pa automaģistrālēm.

Izvēloties Centrāleiropas tipa riepas, pievērs uzmanību tam, lai riepas būtu marķētas tieši kā ziemas riepas, vai arī, lai tām būtu apzīmējums M+S (Mud + Snow).

Galu galā, ziemas riepu izvēli ietekmē ne tikai gaidāmie laikapstākļi, bet arī braucienu maršruti un intensitāte. Jo vairāk izvēles kritēriju, jo drošāks būsi par pirkumu, un visvieglāk ir meklēt jaunas riepas internetā – 1a.lv e-veikals piedāvā plašu ziemas riepu klāstu dažādām mašīnām un vadītāja vajadzībām.

Ienāc 1a.lv un izvēlies ziemas riepas ar un bez radzēm perfektiem ziemas braucieniem!

Pievieno komentāru

Reklāmraksti