Vai iespējams atgūt iemaksātās OCTA polises daļu, ja auto pārdots?

Centieni pārdot automašīnu sev līdzi var nest dažādas komplicētas situācijas, piemēram, vai auto izdosies ātri pārdot, vai būs iespēja saņemt vēlamo apmaksas summu. Tāpat sarežģītu situāciju var radīt automašīnai spēkā esošā apdrošināšana, piemēram, OCTA polise.  
Tāpēc var rasties gluži loģisks jautājums - vai iespējams atgūt iemaksātās OCTA polises daļu, ja auto jau pārdots.

OCTA darbību regulē likums
Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums regulē OCTA polises darbību, arī tās iegādi un darbības pārtraukšanu. Šī likuma 10.pantā ir minēti visi tie iemesli, kādos gadījumos no polises drīkst atteikties. Lai atteiktos no polises un pārtrauktu tās darbību, nepieciešams pamatots iemesls. Jāpiebilst, ka transportlīdzekļa pārdošana tiek uzskatīta par šādu iemeslu.

Kompensācija par OCTA polises neizmantoto periodu

Ja automašīna ir pārdota, bet OCTA apdrošināšana vel spēkā, automašīnas iepriekšējais īpašnieks var griezties pie tās apdrošināšanas kompānijas, kurā OCTA savulaik iegādāta, lai vienotos par to, kā saņemt atmaksu par vēl derīgo, bet neizmantoto laika periodu.

Atmaksas saņemšanas kārtība par neizmantoto periodu

Pastāv divas iespējas, kuras parasti piedāvā apdrošinātāji. Viena - atmaksas summa tiek pārskaitīta uz cilvēka norādīto bankas kontu, savukārt otra iespēja - neizmantotā summa tiek novirzīta uz jaunas OCTA polises iegādi, ar nosacījumu, ka tā tiek pirkta tai pašā apdrošināšanas kompānijā.

Ja cilvēks izvēlas naudu saņemt kā pārskaitījumu uz savu bankas kontu, jāpatur prātā, ka apdrošināšanas kompānija var ieturēt administratīvos izdevumus. Šo izdevumu apmēru nosaka pats apdrošinātājs, un katrā uzņēmumā tie var atšķirties, tomēr šie izdevumi nedrīkst pārsniegt piecus procentus no atmaksājamās summas. Tas gan attiecas uz tiem gadījumiem, kad automašīna tiek pārdota, ja, piemēram, apdrošināšanas līgums jāpārtrauc. Ja auto nozagts vai arī tas tik tālu sabojāts, ka nav iespējams to atjaunot, apdrošinātājam nav tiesību ieturēt administratīvās izmaksas.

Dažādām apdrošināšanas firmām, dažādi noteikumi

Jāņem vērā, ka dažādām apdrošināšanas firmām noteikumi vienādās situācijās var atšķirties. Tieši tāpat dažādās apdrošināšanas kompānijas var atšķirties OCTA cena, tāpēc ir labi zināt visus tos faktorus, kas ietekmē OCTA polises cenu, piemēram, viens no šādiem faktoriem irbonusmalus klase (lasīt vairāk).

Pirms apsvērt, kurā vietā iegādāties OCTA polisi, noteikti jāiepazīstas ar visiem apdrošinātāja nosacījumiem un noteikumiem, kā arī ir vērts iepazīties ar apdrošināšanas uzņēmumu noteikumiem gadījumos, kad auto tiek pārdots, bet OCTA polise vēl darbojas. Ja tas tiks izdarīts jau pirms apdrošināšanas līguma parakstīšanas, nepieciešamības gadījumā būs zināšanas, kā rīkoties.

Ja tiek iegādāts jauns auto vecā transportlīdzekļa vietā, arī OCTA jāpērk jauna.

Pat ja pārdotajam auto ir derīga OCTA polise, jāpatur prātā, ka ja vecā auto vietā tiks iegādāts jauns, jaunajai automašīnai būs nepieciešama jauna OCTA polise, jo apdrošināta tiek nevis pati automašīna, bet gan transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskā atbildība. Tieši tāpēc, ja automašīnai mainās īpašnieks, nepieciešama jauna OCTA polise.

Līdz ar to jāizvērtē, vai neizmantotās OCTA polises summu novirzīt jaunai OCTA polisei pie tā paša apdrošinātāja, ja tā nosacījumi apmierinājuši jau iepriekš,  vai tomēr izpētīt citu uzņēmumu piedāvājumus. Visu izvērtējot, būs vieglāk atrast piemērotāko risinājumu.


Pievieno komentāru

Reklāmraksti