Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai studiju kredīts var sabojāt nākotni?

Mūsdienās daudzi studenti ņem studiju kredītus, lai varētu mācīties sevis izvēlētajā studiju programmā. Kaut gan studiju kredīts ļoti atšķiras no visiem pārējiem kredītu veidiem, jo tam ir piemēroti dažādi atvieglojumi, tas vienalga saistās ar zināmu risku. Studiju maksa ir ļoti augsta, līdz ar to studentiem ir jāuzņemas ļoti lielas kredītsaistības brīdī, kad tie neko nezina par savu finansiālo nākotni. Ir ļoti riskanti ņemt kredītu nezinot, cik lieli būs jūsu ienākumi tuvākajā nākotnē un vai tādi vispār būs. Vai tas nozīmē, ka studiju kredīts var sabojāt studenta nākotni pēc augstskolas absolvēšanas?

Kā jau tika minēts, no vienas puses studiju kredītiem tiek piemēroti dažādi atvieglojumi un īpaši atmaksas nosacījumi, lai tomēr studiju kredīti būtu pieejamāki un neradītu finansiālas problēmas uzreiz pēc augstskolas absolvēšanas vai studiju laikā. Piemēram, studiju laikā ir jāatmaksā tikai un vienīgi procenti par aizdevumu, bet pati kredīta pamatsumma jāsāk atmaksāt gada laikā pēc skolas absolvēšanas. Tātad tiek domāts par to, lai kredīta atmaksa būtu jāuzsāk tikai tad, kad studentam jau ir darbs un daudz maz stabila finansiālā situācija. Ja bijušais students šajā laikā tomēr nespēj uzsākt kredīta atmaksu, ir iespējams veikt arī kredīta restrukturizāciju. Atsevišķos gadījumos ir iespējama arī studiju kredīta pilnīga vai daļēja dzēšana. Tātad nevarētu teikt, ka ņemt studiju kredītu ir tas pats, kas ņemt jebkuru citu kredītu brīdī, kad nav pārliecības par nākotnes ienākumu apjomu, tomēr vai šie atvieglojumi tiešām pasargā ikvienu, kas paņēmis studiju kredītu, un vai studiju kredīts nekā neietekmē studenta nākotni?

Pirmkārt, pastāv iespēja, ka studiju kredītu nebūs iespējams atmaksāt. Šāda iespēja nav liela, jo kredītam ir piesaistīti arī galvotāji, kuriem jāuzņemas kredītsaistības, ja absolvents pats to nespēj, bet var gadīties arī tā, ka galvotāji nav spējīgi veikt kredīta apmaksu. Tāpat kā jebkurš cits kredīts, arī studiju kredīts var novest līdz maksātnespējas procesam vai pat tiesai. Tas pavisam noteikti sabojās absolventa turpmāko nākotni, vismaz finansiālā ziņā.

Tomēr studiju kredīts var sabojāt absolventa nākotni arī tad, ja tas veiksmīgi tiek atmaksāts. Studiju kredīts var ievērojami sarežģīt patstāvīgas dzīves uzsākšanu. Ikvienam, kas paņēmis studiju kredītu, jārēķinās ar to, ka vairākus gadus ik mēnesi daļa savu ienākumu būs jānovirza studiju kredīta atmaksai. Teorētiski pēc augstskolas absolvēšanas ir lielākas izredzes atrast labi apmaksātu darbu, bet praktiski tā ne vienmēr notiek. Bieži vien augstskolu absolventi nespēj atrast darbu savā profesijā darba pieredzes trūkuma dēļ, tāpēc nākas strādāt mazkvalificētu darbu. Beigās augstskolas absolvents nopelna maz, bet kredīts vienalga jāsāk atmaksāt.

Laikā, kad jāatmaksā studiju kredīts, visticamāk, tiks liegti citi ilgtermiņa kredīti. Tātad ir jārēķinās ar to, ka kādu laiku pēc augstskolas absolvēšanas patstāvīgu un neatkarīgu dzīvi uzsākt būs grūti. Nebūs iespējams paņemt kredītā ne automašīnu, ne mājokli. Ja vien students nevar atrast citus veidus, kā iegūt naudu šādiem pirkumiem, tam nāksies dzīvot nepatstāvīgu dzīvi, līdz visas kredītsaistības tiks nokārtotas.

Kopumā jāsaka, ka pastāv diezgan maza iespēja, ka studiju kredīts sabojās absolventa dzīvi lielā mērā, tomēr tas, ka studiju kredīts dzīvi uz laiku mazliet sarežģīs, gan ir vairāk nekā iespējams. Labā ziņa ir tā, ka pēc studiju kredīta apmaksas dzīve, visticamāk, ļoti strauji ies uz augšu. Tas, vai šāds upuris ir tā vērs vai nav, katram jāizvērtē pašam.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti