Vai veselīga pārtika izmaksā vairāk?

Mūsdienās veselīgs dzīvesveids kļūst arvien populārāks. Vairāk un vairāk cilvēku sāk piedomāt pie tā, kā dažādas izvēles ietekmē mūsu veselību un dzīves kvalitāti kopumā. Būtiskākā veselīga dzīvesveida sastāvdaļa, kas tiešā veidā ietekmē veselību un labsajūtu, ir veselīgs uzturs. Mēs visi apzināmies, cik svarīgi ir ēst veselīgi un pareizi, tomēr daudzi to izvēlas nedarīt dažādu iemeslu dēļ. Daži uzskata, ka veselīga pārtika ir negaršīga, daži negrib veltīt laiku gatavošanai, bet lielākais vairums attaisnojas ar to, ka veselīgs uzturs izmaksā daudz dārgāk nekā neveselīgs, un viņi to nevar atļauties. Ja finansiālā situācija nav spīdoša un pirmkārt ir jādomā par to, kā ietaupīt naudu un atmaksāt pikalaina jeb ātro kredītu, tērēt vairāk naudas pārtikai tiešām nebūtu prātīgi, bet vai tā ir tiesa, ka veselīgs uzturs izmaksā daudz dārgāk, vai arī tas ir tikai mīts?

Jāsaprot, ka veselīgs uzturs tomēr ir ļoti plašs jēdziens, tāpēc arī viedokļi par tā izmaksām var būt ļoti atšķirīgi. Kāds uzskatīs, ka veselīgs uzturs ir viss, kas neiekļauj ātrās uzkodas, našķus un gāzētos dzērienus, bet cits par veselīgiem uzskatīs tikai bioloģiski audzētus produktus, kas nav tikuši apstrādāti ar ķīmiju nevienā to ieguves vai apstrādes stadijā. Mēs ar veselīgu uzturu domājam sabalansētas ēdienreizes, kas iekļauj visas vajadzīgās uzturvielas. Tātad, tie ir tie paši veikalā nopērkamie pārtikas produkti, piemēram, augļi, dārzeņi, graudaugi, gaļa, piena produkti utt. Tātad jautājums ir, vai šādi produkti un to pagatavošana izmaksās vairāk nekā, piemēram, pusfabrikāti vai ēdieni no ātrās ēdināšanas iestādēm?

Atbilde ir nē. Tieši pretēji - svaigi, veselīgi produkti gandrīz vienmēr izmaksā lētāk, tikai problēma ir tajā, ka šādi, veselīgi produkti ir grūtāk pagatavojami. Pusfabrikātus var nopirkt un uzsildīt, bet, lai pagatavotu veselīgu, sabalansētu maltīti, ir jāprot dažādas gatavošanas tehnikas. Alternatīva opcija gatavošanai ir jau gatavu ēdienu pasūtīšana no kafejnīcām, restorāniem un citām ēdināšanas iestādēm. Tādā gadījumā cenas būs atkarīgas no izvēlētās ēdināšanas iestādes, tomēr pasūtīt gatavus ēdienus pavisam noteikti ir dārgāk.

Vēl jāņem vērā arī tas, ka, uzsākot ēst veselīgi, jārēķinās ar zināmām sākotnējām izmaksām. Pirmkārt, ir jāzina, ko nozīmē sabalansēts uzturs, tāpēc varētu būt vajadzība doties pie uztura speciālista. Lai pagatavotu dažādus veselīgus ēdienus, varētu būt nepieciešams arī pirkt jaunu virtuves tehniku. Ja iepriekš negatavojāt vispār, tad būs jāiegādājas ļoti daudz kas. Ja mēs ņemam vērā arī šādas izmaksas, tad varbūt tiešām aiziet nopirkt hamburgeru izmaksātu lētāk, taču, ja reiz sākām runāt par alternatīvajām izmaksām, jāņem vērā arī ietaupījumi no veselīga uztura.

Ēdot veselīgi, mēs stiprinām savu organismu un samazinām risku saslimt. Neveselīgi ēdieni ir taisnākais ceļš uz visdažādākajām saslimšanām, piemēram, taukaini ēdieni paaugstina holesterīna līmeni, kas rada risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Cukuroti ēdieni var novest pie visdažādākajam kaitēm, tajā skaitā cukura diabēta. Gāzētie, krāsainie dzērieni ir ātri vien noved pie gremošanas sistēmas problēmām utt. Ārstu apmeklējumi izmaksās milzu naudu un, ja mēs pieņemam, ka veselīgs uzturs mūs no tā visa var pasargāt, ietaupījums ir visai iespaidīgs. Protams, nav garantijas, ka tie, kas ēd veselīgi, nekad neslimos un viņiem nebūs nepieciešamības tērēt naudu veselības aprūpei. Tāpat nav teikts, ka tie, kas ēd neveselīgi, noteikti saslims un viņiem būs jārēķinās ar lielākiem tēriņiem.

Kopumā jāsaka, ka nav viennozīmīgas atbildes uz jautājumu, kas ir lētāk - ēst veselīgi vai neveselīgi. Viss pamatā ir atkarīgs no katra paša izvēlēm. Ja līdz šim ēdāt visu pēc kārtas un vēlaties vairāk piedomāt pie tā, lai izslēgtu patiešām kaitīgus ēdienus no savas ēdienkartes, tad nekādas lielās papildus izmaksas tas neradīs, tieši pretēji, veselīgs uzturs izmaksās lētāk, jo vairums neveselīgo produktu ir ļoti dārgi. Ja līdz šim ēdāt tikai ātrās ēdināšanas restorānos, bet tagad vēlaties sākt gatavot pats, jārēķinās ar lielākām sākotnējām izmaksām, bet vēlāk tas noteikti atmaksāsies. Ja jums nav naudas sākotnējiem ieguldījumiem, patēriņa kredīts jeb kulutusluotto var būt risinājums, jo ēdiena gatavošana mājās ilgtermiņā izmaksās krietni mazāk.

Īsāk sakot, varbūt arī veselīgs dzīvesveids reizēm izmaksā vairāk, tomēr starpība pavisam noteikti nebūs tik liela, lai to nevarētu atļauties, turklāt, būs arī lietas, kas izmaksās daudz lētāk. Lai vai kā, veselīgs uzturs atmaksāsies pavisam noteikti, ja ne naudas, tad veselības un pašsajūtas ziņā noteikti.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti